Επέστρεψε στις νίκες η Ατλέτικο | Ανάσα για την Αλμερία

Oλική ανατροπή για τους “ροχιμπλάνκος” που επέστρεψαν από το 1:0 και γύρισαν το παιχνίδι επικρατώντας 3:1 της Μαγιόρκα, ενώ από την άλλη η ομάδα του Σουάρεζ, πήρε μεγάλη νίκη… ανάσα με 2:1, στη μάχη που δίνει για την παραμονή στην κατηγορία.

Ατλέτικο Μαδρίτης – Μαγιόρκα 3:1

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τη Μαγιόρκα η οποία βρήκε δίχτυα μόλις στο 20ο λεπτό με τον Νάστασιτς να παίρνει τη μπάλα και να κάνει το 1:0. Η Ατλέτικο προσπάθησε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, που ήρθε λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους. Στο 45+2, ο Ντε Πολ πήρε την πάσα μέσα στην περιοχή και έφερε την απόλυτη ισορροπία. Μόλις δύο λεπτά μετά την έναρξη του πρώτου μέρους, οι “ροχιμπλάνκος” πέρασαν μπροστά. Ο Άλβαρο Μοράτα με το κεφάλι έκανε το 2:1 βάζοντας την ομάδα του σε θέση οδηγού, κάνοντας την απόλυτη ανατροπή. Στο 7ο λεπτό, οι γηπεδούχοι διεύρυναν το προβάδισμά τους. Ο Γκριεζμάν τροφοδότησε τον Καράσκο που έκανε το 3:1 και κλείδωσε τη νίκη για την ομάδα του.

Χετάφε – Αλμερία 1:2

Ο Λουίς Σουάρεζ χρειάστηκε μόλις επτά λεπτά για να βρει δίχτυα, κάνοντας το 1:0 από νωρίς για την ομάδα του. Στο δεύτερο μέρος και στο 58ο λεπτό, ο Ουρουγουανός σκόραρε ξανά διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του, ενώ στο 71ο λεπτό, η Χετάφε απάντησε και μείωσε σε 2:1 με τον Μπόρχα Μαγιοράλ. Η Αλμερία διατήρησε το προβάδισμά της μέχρι το τέλος και πήρε τη νίκη που την ανέβασε στη 15η θέση και στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού, με τη Χετάφε να παραμένει στη 17η θέση με 31 βαθμούς.//Μ.