Η Ράγιο τιμώρησε τα λάθη της Μπάρτσα | Ο Έιντου λύτρωσε τη Θέλτα!

Οι “γαλάζιοι” επικράτησαν 1:0 και… βύθισαν ακόμη περισσότερο στον πάτο της βαθμολογίας την Έλτσε, ενώ οι “Μπλαουγκράνα” εμφανίστηκαν μακριά από τον καλό τους εαυτό και ηττήθηκαν στο “Βαγιέκας” με 2:1 για την 31η αγωνιστική της La Liga.

Στα ματς που “έκλεισαν” το πρόγραμμα της ημέρας στην 31η “στροφή” του ισπανικού πρωταθλήματος, η Θέλτα πανηγύρισε σπουδαία νίκη με 1:0 επί της ουραγού Έλτσε και έτσι “σκαρφάλωσε” στους 39 βαθμούς και τη 12η θέση, ωστόσο παραμένει μακριά από την πρώτη εξάδα της κατάταξης που οδηγεί σε ένα ευρωπαϊκό “εισιτήριο”, ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν “κολλημένοι” στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα με 13 βαθμούς.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι “γαλάζιοι” είχαν την υπεροχή στον αγωνιστικό χώρο από το πρώτο κιόλας μέρος, όμως σταδιακά η Έλτσε ανέβασε την απόδοσή της και έχασε σημαντικές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ. Λυτρωτής για τους γηπεδούχους στο 90ο λεπτό ήταν ο Έιντου, ο οποίος με δικό του τέρμα “χάρισε” το “τρίποντο” στη Θέλτα.

Παράλληλα, στο “Βαγιέκας”, η Ράγιο Βαγιεκάνο… χάλασε τη φιέστα της Μπαρτσελόνα, καθώς επικράτησε με 2:1 και έτσι οι “Μπλαουγκράνα” δεν εκμεταλλεύτηκαν τη “γκέλα” που είχε κάνει η Ρεάλ Μαδρίτης στην τελική “κούρσα” για την κατάκτηση του πρωταθλήματος της La Liga. Η ομάδα του Τσάβι παρέμεινε στην κορυφή της κατάταξης με 76 βαθμούς και 11 βαθμούς απόσταση από τη “Βασίλισσα”, ενώ οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στους 43 βαθμούς και παραμένουν “ζωντανοί” στο… παιχνίδι για την Ευρώπη.

Στον αγωνιστικό τομέα, η Ράγιο ευτύχισε να προηγηθεί μόλις στο 19ο λεπτό με το γκολ που πέτυχε ο Άλβαρο Γκαρθία, με τους Καταλανούς να απαντούν με πολλαπλές χαμένες ευκαιρίες, που είχαν ως κύριο εκφραστή τους τον Λεβαντόφσκι. Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την αδράνεια στην άμυνα της Μπάρτσα και με τον Φραν Γκαρθία, διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 53′. Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να αντιδράσει, όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 2:1 που ήταν και το τελικό σκορ με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι. //Γ.