Ο Καστεγιάνος… σκότωσε τη “Βασίλισσα”

Ο Αργεντινός επιθετικός πέτυχε τέσσερα γκολ σε 62 λεπτά και οδήγησε τη Χιρόνα σε μια ιστορική νίκη (4:2) επί της Ρεάλ Μαδρίτης, που… αποχαιρετάει την υπόθεση πρωτάθλημα και στρέφει πλέον την προσοχή της σε Champions League και Κύπελλο.

Ο ασταμάτητος Τάτι Καστεγιάνος βρήκε τέσσερις φορές το δρόμο προς τα δίχτυα στα πρώτα 62 λεπτά και οδήγησε την Χιρόνα σε μία σπουδαία νίκη με 4:2 επί της Ρεάλ Μαδρίτης, στο ματς με το οποίο άνοιξε το πρόγραμμα της 31ης αγωνιστικής της La Liga.

Ο Αργεντινός φορ έγινε μόλις ο έκτος παίκτης στην ιστορία της La Liga που πετυχαίνει τέσσερα γκολ σε ένα ματς πρωταθλήματος κόντρα στη “Βασίλισσα” και ο πρώτος που το πετυχαίνει μετά από τις 21 Δεκεμβρίου 1947 και τον Εστέμπαν Ετσεβαρία με την Οβιέδο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στο πρώτο δεκάλεπτο δεν υπήρξε κάποια μεγάλη φάση στο παιχνίδι, αλλά στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ! Οι παίκτες της Χιρόνα κυκλοφόρησαν εξαιρετικά τη μπάλα γύρω και μέσα στη μεγάλη περιοχή της Ρεάλ, με τον Γκουτιέρες να βγάζει γλυκιά σέντρα και τον Καστεγιάνος να νικάει με κεφαλιά τον Λούνιν, για να γράψει το 1:0 με το 9ο φετινό γκολ του στην La Liga. Στο 24′ το σύνολο του Μίτσελ έκανε το 2:0!Ο Αρνάου πέρασε κάθετη πάσα στον Καστεγιάνος και εκείνος τρύπησε την άμυνα της “Βασίλισσας”, για να βγει απέναντι στον Λούνιν και να τον νικήσει με πλασέ, για να κάνει δύο τα γκολ της ομάδας του στο ματς και 10 τα δικά του στο πρωτάθλημα. Ο Ασένσιο έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο ξεχασμένος στο δεύτερο δοκάρι Βινίσιους μείωσε σε 2:1 στο 34′ με καρφωτή κεφαλιά εξ επαφής, για να βάλει τους “μερένγκες” ξανά στο ματς. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με την Χιρόνα να είναι άκρως αποτελεσματική επιθετικά και να πηγαίνει στην ανάπαυλα μπροστά στο σκορ.

Με γκολ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο! Ο Κόουτο έκανε επέλαση από τα δεξιά και γύρισε τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι, με τον επερχόμενο Καστεγιάνος να νικάει με σουτ τον Λούνιν και να γράφει το 3:1 στο 46′, πανηγυρίζοντας χατ-τρικ στα πρώτα 46 λεπτά της αναμέτρησης. Βραδιά καριέρας για τον Αργεντινό σέντερ φορ, που πέτυχε και τέταρτο γκολ στο 62′! Ο Καστεγιάνος έπιασε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής μετά από σουτ εκτός περιοχής που κόντραρε και έγραψε το 4:1. Είχε 7 γκολ στη φετινή La Liga και με το καρέ του κόντρα στη “Βασίλισσα” πήγε στα 11! Ο Μίτσελ έκανε αλλαγή τον Καστεγιάνος στο 72′ και του στέρησε την ευκαιρία να προσπαθήσει να πετύχει κάτι μοναδικό: να γίνει ο πρώτος στην ιστορία της La Liga που θα έχει πετύχει πέντε γκολ σε έναν αγώνα απέναντι στην Ρεάλ. H “Βασίλισσα” βρήκε δεύτερο γκολ στο ματς, πέντε λεπτά πριν το φινάλε, με τον Βινίσιους να κάνει εντυπωσιακή ατομική ενέργεια και να βγάζει ασίστ πάρε-βάλε στον Βάκθεθ, που δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 4:2.

ΓΚΟΛ: 11′,24’46’,62′ Καστεγιάνος / 34′ Βινίσιους, 85′ Βάθκεθ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 43′ Μαρτίνεθ / 37′ Βινίσιους, 65′ Μιλιτάο