Χάλασαν τα Χριστούγεννα της Τσέλσι οι “λύκοι”

Η Γουλβς επικράτησε 2-1 των Λονδρέζων στο Μολινό στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Premier League και την… έφτασε στη 10η θέση στον βαθμολογικό πίνακα.

Σπουδαίο τρίποντο για τη Γουλβς. Οι “λύκοι” επικράτησαν 2-1 της Τσέλσι για τη 18η αγωνιστική της Premier League κάνοντας βαθμολογικό άλμα. Οι “λύκοι” άνοιξαν το σκορ στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ενώ,  Η Τσέλσι μείωσε στο 90+5 με το πρώτο τέρμα του Ενκουνκού στην Premier League, όμως δεν ήταν αρκετό για να πανηγυρίσει τη νίκη.

Ο αγώνας:

Η Τσέλσι μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και μάλιστα φρόντισε να δείξει τις προθέσεις της πιέζοντας από νωρίς. Αρχικά με τον Μπρόγια στο 5ο λεπτό, ενώ στη συνέχεια με τον Τζάκσον ο οποίος βγηκε τετ-α-τετ αλλά ο Σεμέδο σταμάτησε την προσπάθειά του. Οι Λονδρέζοι είχαν την κατοχή και πατούσαν άνετα την αντίπαλη περιοχή χωρίς όμως να έχουν τη μεγάλη φάση. Στο 32ο λεπτό όμως, ο Στέρλιγκ έχασε τεράστια ευκαιρία για να κάνει το 1-0. Έκλεψε τη μπάλα έξω από τη μεγάλη περιοχή και βγήκε τετ-α-τετ με τον Σα, πλάσαρε, με τον κίπερ των “λύκων” να αποκρούει με τα πόδια. Στη συνέχεια καμία από τις δύο δεν κατάφερε να δημιουργήσει προϋποθέσεις για γκολ και έτσι αμφότερες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια κολλημένες στο… μηδέν.

Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα… άλλαξαν. Η Γουλβς ήταν αυτή που άρχισε να πιέζει έτσι ώστε να βρει το γκολ. Με την έναρξη του ημιχρόνου, ο Γκόμες εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Σίλβα και σούταρε με τη μπάλα να κοντράρει στον Ουγκοτσούκου. Οι “λύκοι” συνέχισαν να πιέζουν με τον Τότι να κάνει την κεφαλιά και τον Πέτροβιτς να σταματά με εντυπωσιακή απόκρουση. Στο 51ο λεπτό όμως, οι προσπάθειες των γηπεδούχων απέδωσαν καρπούς. Ο Λεμινά πήδηξε ψηλότερα απ’ όλους κέρδισε τους πάντες στον αέρα και με το κεφάλι άνοιξε σκορ για το 1-0. Στο 64ο λεπτό, ο Ενκουνκού έχασε τεράστια ευκαιρία στο 64ο λεπτό, με τον Τότι να απομακρύνει πάνω στην γραμμή. Ο ρυθμός ανέβηκε στα επόμενα λεπτά, με την Τσέλσι να ψάχνει την ισοφάριση αλλά και την Γουλβς να προσπαθεί να τελειώσει το ματς. Στο 90+3 οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-0 με τον Ντόχερτι. Λίγο πριν την εκπνοή της αναμέτρησης όμως και μάλιστα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων η Τσέλσι κατάφερε να μειώσει σε 2-1 με το πρώτο τέρμα του Ενκουνκού στην Premier League, ενώ στη συνέχεια πίεσε και προσπάθησε να φέρει το ματς στα ίσα. Οι “λύκοι” όμως άντεξαν και έτσι πήραν τη μεγάλη νίκη.

Γκολ: 51′ Λεμινά, 90+3 Ντόχερτι / 90+5 Ενκουνκού

Γουλβς: Σα, Κλίμαν, Ντόσον, Γκόμες, Σεμέδο, Λεμινά, Γκόμες, Αϊτ-Νούρι, Τσαν, Σαράμπια, Κούνχα

Τσέλσι: Πέτροβιτς, Γκούστο, Ντισάστι, Τιάκο Σίλβα, Κόλγουιλ, Ογκοτσούβκου, Γκάλαχερ, Στέρλινγκ, Πάλμερ, Τζάκσον, Μπρόχα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής της Premier League: