Νίκη τετράδας με Ριτσάρλι-Σον για την Τότεναμ

Η Έβερτον άγχωσε στο τέλος τα “σπιρούνια”, όμως η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου πανηγύρισε ακόμη μία νίκη και ανέβηκε στην πρώτη τετράδα της Premier League. Την έκπληξη στη 18η αγωνιστική έκανε η Λούτον, που επικράτησε της Νιούκαστλ, ενώ από ήττα συνοδεύτηκε το ντεμπούτο του Νούνο Εσπίριτο Σάντο στον πάγκο της Νότιγχαμ.

Τότεναμ – Έβερτον 2-1

Στο 7′ η Έβερτον… ξεχύθηκε στην αντεπίθεση αλλά ο Κάλβερτ-Λιούιν δεν μπόρεσε να εκτελέσει καλά μετά την πάσα του ΜακΝιλ και δύο λεπτά αργότερα (9′) η Τότεναμ ξεδιπλώθηκε εξαιρετικά, ο Πόρο γύρισε από τα δεξιά και ο Ριτσάρλισον από κοντά πλήγωσε την πρώην ομάδα του για να κάνει το 1-0! Στο 12′ τα “σπιρούνια” έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να κάνουν δύο τα τέρματά τους, αλλά το πλασέ του Τζόνσον από την “καρδιά” της περιοχής πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πίκφορντ. Φοβερή επέμβαση του Βικάριο στο 16′ στη δυνατή κεφαλιά του Κάλβερτ-Λιούιν από τη σέντρα του Μικολένκο, σε μία προσπάθεια των “ζαχαρωτών” να απαντήσει. Στο 18′ η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου έκανε 2-0! Ο Πίκφορντ αρχικά απέκρουσε το σουτ του Πόρο μέσα από την περιοχή και στην επαναφορά ο Σον έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με ωραίο τελείωμα, με την Τότεναμ να είναι καταιγιστική στα πρώτα 20 λεπτά της αναμέτρησης. Οι “πετεινοί” είχαν τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης και έψαχναν και τρίτο γκολ. Η Έβερτον ανέβηκε στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου ψάχνοντας το γκολ που θα την έβαζε ξανά στο παιχνίδι αλλά δεν το βρήκε και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με το 2-0 υπέρ των γηπεδούχων. Στο δεύτερο μέρος, τα “ζαχαρωτά” ανέβασαν στροφές και δημιούργησαν σημαντικές ευκαιρίες. Στο 51′ βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε, καθώς ο Κάλβερτ-Λιούιν ήταν εκτεθειμένος. Τελικά, ο Αντρέ Γκόμες ήταν αυτός που μείωσε σε 2-1 στο 82′ με σουτ μέσα από την περιοχή. Η Έβερτον πίεσε και στο 90’+6′ άγγιξε την ισοφάριση, με τον Ντανζούμα να σημαδεύει το δοκάρι με προβολή από την μικρή περιοχή.

Λούτον – Νιούκαστλ 1-0

Η Λούτον άνοιξε το σκορ κόντρα στη Νιούκαστλ στο 25′, χάρη στο τέρμα του Τάουνσεντ. Ο σκόρερ των γηπεδούχων μάλιστα προέβη σε μία όμορφη κίνηση, καθώς αφιέρωσε το γκολ που πέτυχε στον Τομ Λόκιερ, ο οποίος είχε περιπέτεια με την υγεία του την προηγούμενη αγωνιστική. Οι “καρακάξες” είχαν την υπεροχή στο παιχνίδι, με την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων στον αγωνιστικό χώρο, αλλά αυτά ήταν ανούσια, μιας και δεν απείλησαν ιδιαίτερα την εστία της Λούτον. Η Νιούκαστλ βρήκε γκολ ισοφάρισης στο 61′, αλλά ο Ισάκ ήταν σε θέση οφσάιντ και το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος, με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν τρεις πολύτιμους βαθμούς απέναντι σε μία ισχυρή ομάδα.

Νότιγχαμ Φόρεστ – Μπόρνμουθ 2-3

Η Φόρεστ ξεκίνησε καλύτερα το ματς στο ντεμπούτο του Νούνο Εσπίριτο Σάντο στον πάγκο της, αλλά στο 23′ ο Μπολί αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες. Το παιχνίδι στο πρώτο μέρος ήταν πολύ ανοιχτό, με την Μπόρνμουθ να ψάχνει το γκολ και τους γηπεδούχους να στέκονται αξιοπρεπώς παρά το αριθμητικό τους μειονέκτημα. Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τη Νότιγχαμ, καθώς ο Ελάνγκα έκανε το 1-0 στο 46′. Ωστόσο, έντεκα λεπτά μετά τα “κεράσια” έφθασαν στην ολική ανατροπή με τον Σολάνκε πρωταγωνιστή. Ο Άγγλος επιθετικός με δύο δικά του γκολ στο 50′ και το 57′ έγραψε το 2-1 υπέρ της Μπόρνμουθ. Στο 74′ ο Γουντ ισοφάρισε σε 2-2 για την Φόρεστ, ωστόσο την τελευταία λέξη είπε ο Σολάνκε, που έφθασε σε χατ-τρικ και έδωσε μία σπουδαία νίκη στα “κεράσια”, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2 στο 90’+3′.

Φούλαμ – Μπέρνλι 0-2

Το πρώτο μέρος ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για την Φούλαμ, οι “κότατζερς” έκαναν ότι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο αλλά γκολ δεν βρήκαν και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με το ισόπαλο 0-0. Πολύ γρήγορα όμως το δεύτερο ημίχρονο απέκτησε μεγάλο ενδιαφέρον, καθώς η Μπέρνλι άνοιξε το σκορ στο 47′ με τον Οντομπέρτ. Μπορεί οι παίκτες του Μάρκο Σίλβα να ήταν κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο, όμως οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματά τους. Ο Μπέργκε στο 66′ έγραψε το τελικό 2-0 και σφράγισε μία μεγάλη νίκη για την ομάδα του.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής της Premier League: