Χωρίς νικητή το ντέρμπι στην Ανδαλουσία

Η Σεβίλλη για μια ακόμα αναμέτρηση στην φετινή La Liga δεν πήρε θετικό αποτέλεσμα καθώς η τοπική κόντρα της με την Μπέτις έληξε στο 1-1, με τους παίκτες του Αλόνσο να μην μπορούν να πάρουν το “ροζ φύλλο” για κάτι περισσότερο από δυο εβδομάδες.

Σε μια αναμέτρηση που διεξήχθη στο “Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν“, η Σεβίλλη φιλοξένησε την Μπέτις στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της La Liga, με τους γηπεδούχους να αναζητούν νίκη στο πρωτάθλημα από τις 26/09 σε έναν αγώνα κόντρα στην Αλμερία, όπου είχε επικρατήσει με 5-1. Με την έναρξη οι δυο ομάδες έδωσαν έμφαση στα ανασταλτικά στοιχεία τους, με κύριους αποδέκτες της μπάλας τους κεντρικούς χαφ. Οι μονομαχίες στο κέντρο ήταν αυτές που είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο με το πρώτο μέρος να λήγει στο 0-0, αφήνοντας υποσχέσεις για το δεύτερο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δυο ομάδες άφησαν τις άμυνες τους, με σκοπό να απειλήσουν και να πετύχουν το γκολ που θα τις έβαζε μπροστά στο σκορ. Τον “χορό” των γκολ ξεκίνησε από την Μπέτις, με τον Πέρεθ να ανοίγει το σκορ στο 72ο λεπτό. Οι “Σεβιγιάνοι” στην ιδέα πως δεν θα πάρουν βαθμό, κυνήγησαν την ισοφάριση πετυχαίνοντας την με τον Ιβάν Ράκιτιτς στο 79ο λεπτό, δίνοντας ελπίδες στην ομάδα του για τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Το 1-1 έμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή, με τους γηπεδούχους, να μένουν για ένα ακόμα παιχνίδι χωρίς νίκη στο Ισπανικό πρωτάθλημα προβληματίζοντας με την απόδοση της.

ΓΚΟΛ: 72′ Πέρεθ, 79′ Ράκιτις

Κίτρινες: 28′ Γκιουντελί, 43′ Μιράντα
Κόκκινες: –

Σεβίλλη (Αλόνσο): Ντμίτροβιτς, Μπάντε, Γκουντέλι, Πεδρόσα, Νάβας (87′ Σάντσεζ), Σο (87′ Ντίαζ), Σουμαρέ, Οκάμπος (74′ Σούσο), Ράκιτιτς, Τόρες (63′ Λουκεμπάκιο), Ελ Νεσίρι

Μπέτις (Πελεγκρίνι) :Βιέιετες, Ριάδ, Πετζέλα, Μπεγερίν, Μιράντα (65′ Αμπνέρ), Ρόκα, Ροντρίγκεθ, Πέρεθ, Ντιαό (65′ Εζαζούλι), Γουίλιαμ Χοσέ (76′ Λουίς Ενρίκε).