Άλωσε την Αλμέρια την ύστατη στιγμή

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ κατάφερε να περάσει από την Αλμερία, με τελικό σκορ 3-1, μέσα από μία αναμέτρηση η οποία ήρθε στα ίσα στο 76′, αλλά τέσσερα λεπτά αρκούσαν για την νίκη των φιλοξενούμενων.

Η ομάδα του Γκαίθκα Γκαριτάνο Αγκίρε φιλοξένησε το “βασιλικό” σύνολο του Ιμανόλ Αλγκουαθίλ, στο “Εστάντιο ντε λος Ζουέγκος Μεντιτερανέος”, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της La Liga, περνώντας νικηφόρα. Πιο συγκεκριμένα, οι δύο ομάδες παρά λίγο να συλλέξουν από έναν βαθμό, αυτό της ισοπαλίας, αλλά οι γηπεδούχοι δέχθηκαν δύο γκολ, μετά το 90′.

Ο Ουμάρ Σαντίκ ήταν εκείνος που μπήκε πιο δυνατά από όλους στην αναμέτρηση, αφού στο 12ο λεπτό, ο Νιγηριανός επιθετικός κάνει υπέροχη αμυντική ενέργεια, περνάει την άμυνα της Αλμερία και στέλνει την μπάλα… στο αριστερό δοκάρι. Τρία λεπτά αργότερα, ο 26χρονος παίκτης της Ρεάλ Σοσιεδάδ προχωράει ξανά επικίνδυνα προς την εστία των γηπεδούχων, κάνοντας ένα σουτ, το οποίο η άμυνα “σβήνει”.

Στο 45+2′, ο Λουίς Μαξιμιάνο έσωσε… για τα καλά την οικοδέσποινα ομάδα, αφού για άλλη μία φορά ο Σαντίκ προσπάθησε να ανοίξει το σκορ, με την μπάλα να έχει στόχο την πάνω αριστερή γωνία. Ο Πορτογάλος τερματοφύλακας όμως, μίλησε την ύστατη στιγμή.

Ωστόσο, στο 58′, ο Μπενιάτ Τουριέντες έκανε το 1-0 για την Ρεάλ Σοσιεδάδ, αλλά το VAR έδειξε πως δεν υπάρχει γκολ, αφού η επανάληψη στο βίντεο έδειξε χέρι. Τρία λεπτά αργότερα όμως, ο Μίκελ Ογιαρθάμπαλ πέτυχε αυτό που η ομάδα του δεν κατάφερε νωρίτερα και την έβαλε μπροστά, χωρίς ο Video Assistant Referee να παρέμβει αυτή την φορά!

Στο 68ο λεπτό, ο Λάρτζι Ραμαζάνι ισοφάρισε, αλλά ο βοηθός διαιτητής ακύρωσε την προσπάθεια του Βέλγου λόγω όφσαϊντ. Στο 76′ όμως, ο Σέρτζιο Αρίμπας σούταρε την μπάλα, η οποία βρήκε σε αμυντικό της Ρεάλ Σοσιεδάδ και εκείνη μπήκε στην “άδεια” εστία του Άλεξ Ρεμίρο, κάνοντας το 1-1.

Στο 84′, η Ρεάλ Σοσιεδάδ προσπάθησε να προηγηθεί του σκορ ξανά, με τον Κάρλος Φερνάντεθ, αλλά εκείνος έστειλε την μπάλα λίγο πιο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 90+1′ όμως, με την βοήθεια του βίντεο-ριπλέι, δίνεται πέναλτι στην Ρεάλ Σοσιεδάδ, το οποίο εκτελεί ο Ισπανός φορ, στην κάτω δεξιά γωνία, για το 2-1. Τέσσερα λεπτά μετά, στο 90+5′, ο Αρίτζ Ελουστόντο με κεφαλιά σπρώχνει προς τον Μαρτίν Θουβιμέντι, ο οποίος κάνει το 3-1, για το αποτέλεσμα του παιχνιδιού!

ΓΚΟΛ: 76′ Αρίμπας – 62′ Ογιαρθάμπαλ, 90+1′ Φερνάντεθ, 90+5′ Θουμπιμέντι
Κίτρινες: 27′ Ρομπερτόνε, 50′ Εμπάρμπα – 32′ Σαντίκ, 45′ Μουνιόθ