Η Μπιλμπάο πήρε τη ματσάρα με τη Θέλτα στην εκπνοή

Η παρά το γεγονός ότι βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, η Αθλέτικ κατάφερε να επικρατήσει με 4-3 της ομάδας της Γαλικίας, χάρη σε εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Ιάγκο Άσπας στο 25ο λεπτό, όμως η απάντηση για τους γηπεδούχους ήρθε με τον Σανθέτ στο 37′. Η Θέλτα παρ’ ολ’ αυτά κατάφερε να προηγηθεί ξανά, στο 41′ με τον Μπαμπά. Ο Γκουρουθέτα ισοφάρισε εκ νέου για τους Βάσκους στο 45’+4′, κλείνοντας έτσι ένα εξωφρενικό πρώτο ημίχρονο. Ο 27χρονος σκόραρε ξανά στο 52′, γυρίζοντας το ματς… τούμπα.

Οι γαλιθιάνοι όμως ισοφάρισαν στο 66′ με τον Λάρσεν και έξι λεπτά αργότερα… άγγιξαν την ανατροπή, αλλά είδαν τον Άσπας να αστοχεί από την “άσπρη βούλα”. Στο φινάλε του ματς η μοίρα τους έπαιξε άσχημο παιχνίδι, μιας και η Αθλέτικ κέρδισε πέναλτι, στο οποίο ευστόχησε ο Μπερενγκιέρ στο 90’+7′, για να διαμορφώσει το τελικό 4-3.

Κάπως έτσι, η ομάδα από το Μπιλμπάο ανέβηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας με 24 πόντους, στο -1 από την πρώτη 4άδα. Από την άλλη, η Θέλτα έμεινε 18η με επτά βαθμούς και απέχει κατά δύο από τις θέσεις της… σωτηρίας.