Η Χιρόνα των ανατροπών… το έκανε ξανά

Η ομάδα του Μίτσελ γύρισε μια ακόμα αναμέτρηση στο πρωτάθλημα, με θύμα της αυτή την φορά την Ράγιο Βαγεκάνο με 2-1, ξεφεύγοντας προσωρινά με πέντε βαθμούς από την δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης και συνεχίζει την ξέφρενη πορεία προς την δόξα και την κατάκτηση του τίτλου.

Η Ράγιο φιλοξένησε την Χιρόνα στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της La Liga, με την ομάδα από την Μαδρίτη να έχει αντέξει στην πίεση της Ρεάλ, παίρνοντας τον “χρυσό” βαθμό πριν από μια εβδομάδα και τους φιλοξενούμενους να αντέχουν στην κορυφή της βαθμολογίας. Με την έναρξη της αναμέτρησης η Ράγιο βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Γκαρθία να νικάει τον Γκαζανίγκα. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να μείνουν με σταυρωμένα χέρια, καθώς για ένα ακόμα παιχνίδι στη φετινή La Liga, έμεναν πίσω στο σκορ. Τρία λεπτά πριν την συμπλήρωση των 45, ο Ντόβμπικ ισοφάρισε για την ομάδα του Μίτσελ και άλλαξε τις ισορροπίες της αναμέτρησης, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Χιρόνα έψαξε το δεύτερο γκολ, αλλά η άμυνα της Βαγιεκάνο κρατούσε αρκετά καλά τις γραμμές της. Οι φιλοξενούμενοι δεν ήθελαν να αφήσουν την αναμέτρηση στην ισοπαλία, με τον Σάβιο να δίνει την λύση στο 65ο λεπτό, με τους παίκτες του Μίτσελ να παίρνουν αυτό που τους άξιζε μετά το 10ο λεπτό. Το προβάδισμα δεν άλλαξε έως το τέλος της αναμέτρησης, με την Χιρόνα να διευρύνει το προβάδισμα της από την δεύτερη Ρεάλ, συνεχίζοντας την ξέφρενη πορεία της προς την δόξα και την κατάκτηση του πρωταθλήματος στην Ισπανία.

ΓΚΟΛ: 5′ Γκαρθία, 42′ Ντόβμπικ, 65′ Σάβιο

Κίτρινες: 14′ Γκουτιέρεζ, 44′ Γκαρθία, 73′ Μάρτιν
Κόκκινες:

Ράγιο Βαγεκάνο (Ροντρίγκεθ): Ντιμιτρέφσκι, Μουμίμ, Λεχουάν, Εσπίνο, Ράτιου (79′ Ντε Φρούτος), Παλαθόν, Βαλεντίν, Λόπεθ (67′ Πέρεθ), Γκαρθία (79′ Μπεμπέ), Καμέγιο (67′ Φαλκάο), Τρέχο (59′ Ντέκα)

Χιρόνα (Μίτσελ): Γκαζανίγκα, Μπλιντ, Γκαρθία, Μαρτίνεθ, Γκουτιέρεζ, Ερέρα, Γκαρθία, Μαρτίν (85′ Βαλερί), Σάβιο (84′ Πόρτου) , Τσιγκάνκοφ (78′ Κούτο), Ντόβμπικ (78′ Στουάνι)