Επιστροφή στις νίκες για την Παρί

Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε επικράτησε της Ρεν με 3-1 εκτός έδρας και έφτασε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, έχοντας μπροστά της μόνο τις Μονακό και Νις.

Η Παρί Σεν Ζερμέν είχε αρκετές μέρες να κερδίσει, καθώς η τελευταία νίκη της ομάδας του Παρισιού ήταν στις 24/9 επί της Μαρσέιγ με 4-0. Στην αναμέτρηση με την Ρεν οι πρωταθλητές Γαλλίας θέλησαν να είναι πιο αποτελεσματικοί σε σχέση με την αναμέτρηση με την Νιουκάστλ μερικά βράδια πριν. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν πολλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο, με την Παρί να απειλεί με τους Εμπαπέ και Ράμος, αλλά ο σκόρερ ήταν ο Βιτίνια και στην συνέχεια με τον Χακίμι να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του. Το ημίχρονο έκλεισε στο 2-0 με την Ρεν να μην μπορεί να σπάσει το “press” της Παρί, καθώς ήταν ασφυκτική η πίεση που ασκούσε το σύνολο του Λουίς Ενρίκε.

Στον δεύτερο ημίχρονο η Ρεν δεν άλλαξε πρόσωπο με τον Ζενέσιο να μην έχει πολλά περιθώρια  βελτίωσης, αλλά βρήκε τον τρόπο να σκοράρει με τον Ζιουρί  και να αλλάζει λίγο τις ισορροπίες. Με τις αλλαγές του Γάλλου τεχνικού, υπήρξε πιο φρέσκια προσέγγιση αλλά το γκολ του Κολό Μουανί δεν έδωσε ελπίδες ανατροπής στην αντίπαλο του Παναθηναϊκού στο Europa League. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης η Ρεν δεν βρήκε χώρους για να μειώσει εκ νέου και η Παρί κατάφερε να κάνει συντήρηση δυνάμεων και το τελικό σκορ έμεινε στο 3-1 με αποτέλεσμα η πρωταθλήτρια Γαλλίας να ανέβει στην τρίτη θέση του πρωταθλήματος, μένοντας πίσω από Νις και Μονακό, ενώ οι γηπεδούχοι έμειναν στην όγδοη θέση μαζί με την Ναντ.

Γκολ: 32′ Βιτίνια, 36′ Χακίμι56′ Ζιουρί58′ Κολό Μουανί