Παράσταση Κέιν και νίκη για την Μπάγερν

Η Βαυαρική ομάδα επικράτησε της Στουτγκάρδης με 3-0, συνεχίζοντας την καταδίωξη της πρώτης θέσης και της Λεβερκούζεν που έχει ένα παιχνίδι περισσότερο.

Στην “Αλιάνζ Αρένα” του Μονάχου η Μπάγερν φιλοξένησε την Στουτγκάρδη στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Bundesliga. Με το “καλησπέρα” ο Χάρι Κέιν έδωσε προβάδισμα στους Βαυαρούς μετά από ασίστ του Σανέ για να βάλει την ομάδα του σε ρόλο οδηγού. Στη συνέχει οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να ανεβάσουν την ομάδα τους μαζί με τις γραμμές, για να κάνουν αισθητή την παρουσία τους χωρίς όμως να πατούν τη περιοχή του Νόιερ. Στο 25ο λεπτό ο Κιμ Μιν Τζάε σκόραρε με κεφαλιά, νίκησε στον αέρα τους αμυντικούς της Στουτγκάρδης, αλλά o VAR το ακύρωσε καθώς ήταν σε θέση offside. Η ομάδα του Τόμας Τούχελ ανέβασε ρυθμούς κυνηγώντας γκολ και μετά το ακυρωθέν γκολ του Νοτιοκορεάτη, καθώς στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Τόμας Μίλερ έκανε το 2-0, όμως πάλι ακυρώθηκε από τον διαιτητή ως offside για μια ακόμα φορά, κρατώντας την ομάδα του Χένες στο παιχνίδι ακόμα και ας μην έχει πετύχει κάποιο γκολ ή να απειλήσει την εστία του Νόιερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν για να διεκδικήσουν την ισοφάριση ελέγχοντας την μπάλα. Η ομάδα του Τόμας Τούχελ βρήκε το δεύτερο γκολ με τον Χάρι Κέιν να κάνει ό,τι θέλει στην άμυνα των φιλοξενούμενων. Οι παίκτες του Χένες δεν είχαν απαντήσεις μέχρι εκείνο το σημείο. Μετά από οκτώ λεπτά και συγκεκριμένα στο 63′, ο Κιμ σκόραρε ξανά, με το γκολ αυτή την φορά να μετράει κανονικά για το 3-0 της Μπάγερν Μονάχου. Η συντήρηση δυνάμεων από πλευράς των γηπεδούχων ξεκίνησε με passing game μεταξύ των γραμμών της άμυνας και του κέντρου με το σκορ να μένει ακριβώς ίδιο με τους φιλοξενούμενους να είναι κατώτεροι των περιστάσεων.

ΓΚΟΛ: 2′, 55′ Κέιν, 63′ Κιμ

Κίτρινες: 31′ Μίτελσταντ, 69′ Καζαντόρ, 82′ Λιβελίνγκ

Μπάγερν Μονάχου (Τούχελ): Νόιερ, Ουπαμεκανό, Κιμ, Ντέιβις (89′ Κράτζικ), Λάιμερ, Παύλοβιτς, Γκερέιρο, Σανέ, Μουσιάλα (83′ Τελ), Μίλερ (83′ Τσούπο Μοτίνγκ), Κέιν

Στουτγκάρδη (Χένες): Νούμπελ, Άντον (59′ Ρουάλτ), Ζαγκαντού, Βαγκνόμαν (83′ Στεργίου), Μιτελστάντ, Μιλό, Στίλερ, Καραζόρ, Φούχριχ (59′ Σίλας),Γκιρασί, Ουντάβ

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής στην Bundesliga: