Χορταστική ισοπαλία στο “Borussia-Park”

Γκλάντμπαχ και Βέρντερ Βρέμης προσέφεραν θέαμα (2-2), χωρίς κάποια από τις δύο να χαμογελάσει στο τέλος. Προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι, το “γύρισε” ο Ράιτζ με δύο γκολ, αλλά η ομάδα του Βέρνερ απέσπασε την ισοπαλία για τη 15η αγωνιστική της Bundesliga.

Ο Αγώνας

Το “μηδέν” έσπασε από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού με τη Βέρντερ να προηγείται στο 7ο λεπτό. Ο Σχμιντ σέντραρε ο Μπορέ σκόραρε για το 1-0 των φιλοξενούμενων. Ο αγώνας διακόπηκε προσωρινά στο 14′ και ξεκίνησε πάλι πέντε λεπτά αργότερα. Η πρώτη ευκαιρία με την επανέναρξη ήταν για την ομάδα της Βρέμης με τον Βάιζερ, ενώ η Γκλάντμπαχ προσπάθησε να ισοφαρίσει με τον Πλεά στο 28′, επίσης χωρίς αποτέλεσμα. Η προσπάθεια που ευδοκίμησε ήταν αυτή του Ράιτζ στο 45’+1′, όποτε και με δυνατό σουτ εκτός περιοχής σημάδεψε την αριστερή γωνία, φέρνοντας το ματς στα ίσα και διαμορφώνοντας το αποτέλεσμα του ημιχρόνου (1-1).

Στο δεύτερο μισό οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι έχοντας δοκάρι στο 47′ με τον Κονέ και πήραν το προβάδισμα στο 49′ με το δεύτερο γκολ του Ράιτζ. Ο Γερμανός σκόραρε μετά από πάσα του Χακ και έφερε το ματς “τούμπα” μόνος του (2-1). Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, ο Πλεά έχασε σημαντική ευκαιρία να σκοράρει, με την προσπάθεια του να καταλήγει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι. Στο 70′ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση, όταν η κεφαλιά του Στάγκε πέρασε εκατοστά άουτ. Λίγο αργότερα… την πραγματοποίησαν. Στο 76′ ο Εντζινμά τροφοδότησε τον Ντουκσχ και αυτός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-2. Οι δύο ομάδες στα τελευταία λεπτά είχαν ξεμείνει από δυνάμεις και αρκέστηκαν σε αυτή την ισοπαλία με πενιχρές επιπτώσεις στη βαθμολογία.