Ούτε τώρα η Ντόρτμουντ | Παλικαρίσια νίκη της Βόλφσμπουργκ με παίκτη λιγότερο

Οι Βεστφαλοί συνεχίζουν το αρνητικό τους σερί στη Bundesliga, καθώς έμειναν στο 1-1 με την Άουγκσμπουργκ εκτός έδρας και σταδιακά τίθενται εκτός διεκδίκησης του πρωταθλήματος. Μεγάλη νίκη για τους “λύκους” στο Ντάρμσταντ με 1-0, διότι αγωνίζονταν με 10 παίκτες από το 27′.

Άουγκσμπουργκ – Ντόρτμουντ 1-1

Κόντρα στη ροή του αγώνα, η Άουγκσμπουργκ σόκαρε τους “κιτρινόμαυρους” στο 23′, όταν ο Ντεμίροβιτς εκμεταλλεύτηκε τη μπαλιά του Πέντερσεν και νίκησε τον Κόμπελ σε τετ-α-τετ. Η Μπορούσια κατάφερε όμως να απαντήσει γρήγορα, αφού στο 35′ ισοφάρισε με τον Μάλεν. Ο Ολλανδός επιθετικός συνδυάστηκε όμορφα με τον Φούλκρουγκ και με συρτό σουτ έκανε το 1-1. Η Ντόρτμουντ συνέχισε να κυριαρχεί στο γήπεδο σε κατοχή, όμως δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή πριν την ολοκλήρωση των πρώτων 45′.

Οι Βεστφαλοί έψαχναν το γκολ που θα τους έβαζε μπροστά με μανία, αλλά δεν μπορούσαν με τίποτα να το βρουν. Ο Φούλκρουγκ έκανε ακόμα μεγαλύτερη την απόγνωση της ομάδας του, όταν στο 82′ απώλεσε την καλύτερη ευκαιρία του δεύτερου ημιχρόνου, αφού αστόχησε με το κεφάλι από πλεονεκτική θέση. Η Άουγκσμπουργκ είχε και εκείνη την ευκαιρία της να πάρει το ματς, όμως ο Βάργκας αστόχησε, με το σουτ να περνάει εκτός.

Αυτή έμελλε να είναι η τελευταία πραγματικά μεγάλη ευκαιρία στο ματς κι έτσι οι “κιτρινόμαυροι” στραβοπάτησαν ξανά και συνεχίζουν να βρίσκονται εκτός της πρώτης τετράδας της Bundesliga.

Μάιντζ – Χάιντενχαϊμ 0-1

Στην πρώτη επικίνδυνη στιγμή που δημιούργησαν οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και να σκοράρουν. Στο 12′, ο Γκίμπερ πάσαρε με το κεφάλι – έπειτα από στημένη μπάλα – στον Πιέρινγκερ και ο Γερμανός χαφ εκτέλεσε τον Μπατζ με το αριστερό. Η Μάιντζ πίεσε και είχε μικρές προσπάθειες για την ισοφάριση, αλλά δεν ευδοκίμησαν.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να απειλούν και να προσπαθούν για την ισοφάριση καθ’ όλη τη διάρκεια του δεύτερου ημίχρονο, αλλά οι προσπάθειές τους είτε ήταν άστοχες είτε σταματούσαν στον πολύ σταθερό Μούλερ. Η Χάιντενχαϊμ σκόραρε στις καθυστερήσεις και νόμιζε ότι τελείωσε το ματς, όμως ο VAR ανέτρεψε την απόφαση.

Έτσι, με αρκετό άγχος και ένταση, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φτάσουν σε ένα σημαντικό τρίποντο, απομακρύνοντας έτσι εαυτόν κι άλλο από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Μπόχουμ – Ουνιόν Βερολίνου 3-0

Σε ένα ημίχρονο που τράβηξε την προσοχή περισσότερο για τα… σοκολατένια κέρματα και τις μπάλες του τένις που πέταγαν οι οπαδοί στο γήπεδο ως ένδειξη διαμαρτυρίας για την είσοδο επενδυτικής εταιρείας στη Bundesliga, η Μπόχουμ κατόρθωσε να σκοράρει δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με τον Ασάνο. Είχαν προηγηθεί βέβαια σημαντικές ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες, αλλά οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να βρουν δίχτυα πρώτοι.

Η Μπόχουμ δεν άργησε να διπλασιάσει το προβάδισμά της στο δεύτερο μέρος. Ο Ρίεμαν ελευθέρωσε γρήγορα, βγάζοντας την ομάδα του στην αντεπίθεση, ο Άντβι-Ατζέι γύρισε για τον Πασιένσια και αυτός εκτέλεσε εύκολα για το 2-0. Οι γηπεδούχοι “σφράγισαν” τη νίκη και τους τρεις βαθμούς από το 78′, κάνοντας το 3-0, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Στόγκερ.

Ντάρμσταντ – Βόλφσμπουργκ 0-1

Το παιχνίδι έμοιαζε να είναι υπό έλεγχο από τη Βόλφσμπουργκ, όμως όλα ανατράπηκαν στο 27′. Ο Λακρουά ανέτρεψε τον Πφάιφερ ενώ ο δεύτερος έβγαινε μόνος του για γκολ και είδε αμέσως την κόκκινη κάρτα. Η Ντάρμσταντ δεν κατόρθωσε παρά το προβάδισμα σε αριθμό παικτών να δημιουργήσει αξιόλογες ευκαιρίες κι έτσι μπήκε στα αποδυτήρια μένοντας στο 0-0.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, οι “λύκοι” κατάφεραν να βρουν πρώτοι γκολ, στο 63′. Ο Μάγιερ υποδέχθηκε την πάσα ακριβείας του Βιντ και τελείωσε τη φάση με ένα δυνατό, συρτό σουτ. Οι γηπεδούχοι είχαν μπλοκαριστεί από τη Βόλφσμπουργκ και στις ελάχιστες προσπάθειές τους δεν ήταν αποτελεσματικοί.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι “λύκοι” να κρατήσουν το προβάδισμα μέχρι το τέλος και να πάρουν έτσι μία παλικαρίσια νίκη με 10 παίκτες.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής στην Bundesliga: