3Χ3 και τρίτη θέση για την καταιγιστική Λειψία

Οι “ταύροι” στην προσπάθεια τους για το 3Χ3 στην Bundesliga βρήκαν μπροστά τους έναν εντυπωσιακό Μπάουμαν που μέχρι το 71ο λεπτό κράταγε την ισοπαλία ωστόσο οι γηπεδούχοι με τον Φόρσμπεργκ και τον Σιμακάν πήραν τη νίκη με 3-1.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς. Μόλις στο 17ο λεπτό ο Σίμονς μετά από αναμπομπούλα στην αντίπαλη άμυνα βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά το σουτ του απέκρουσε εύκολα ο Μπάουμαν. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού ο Πόουλσεν σούταρε αλλά ο τερματοφύλακας της Χόφενχαϊμ αντέδρασε εύκολα. Το πολυπόθητο τέρμα για τους “ταύρους” ήρθε στο 34ο λεπτό με τον Κλόστερμαν που από κοντινή απόσταση νίκησε τον αντίπαλο κίπερ γράφοντας το 1-0. Οι παίκτες του Ρόουζ συνέχισαν με το πόδι στο γκαζι αλλά ο Μπάουμαν απέκρουσε στο 37ο λεπτό εντυπωσιακά την προσπάθεια του Μπάουμγκάρντερ. Στο 42ο λεπτό ο ίσχυσε σε ακόμα ένα παιχνίδι ο νόμος του ποδοσφαίρου με τον Καμπάκ να νικά τον Μπλάσβιτς και να κάνει το 1-1. Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με φρενήρη ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 50ο λεπτό ο Σίμονς εξαπέλυσε το σουτ αλλά η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι. Το πολυπόθητο τέρμα για τους “ταύρους” ήρθε στο 71ο λεπτό με τον Φόρσμπεργκ να νικά τον Γερμανό κίπερ κάνοντας το 2-1. Ο Σουηδός λίγο έλειψε να κάνει και το 3-1 τρία λεπτά αργότερα αλλά ο αντίπαλος τερματοφύλακας κράτησε στο παιχνίδι την Χόφενχαϊμ. Οι παίκτες του Ρόουζ έφτασαν και σε τρίτο γκολ με τον Σιμακάν που μετά από μπέρδεμα τις αντίπαλης άμυνας έκανε το 3-1 που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα. Με αυτή της τη νίκη η Λειψία έκανε το 3Χ3 στο πρωτάθλημα και ανέβηκε στην τρίτη θέση.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής στην Bundesliga: