Με υπογραφή… Κέιν στο Βαυαρικό ντέρμπι

Η Μπάγερν Μονάχου έκανε άνετα και εύκολα το 2Χ2 στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της Bundesliga, επικρατώντας με 3:1 της Άουγκσμπουργκ στο τοπικό ντέρμπι που πραγματοποιήθηκε στην “Allianz Arena”. Ο Άγγλος επιθετικός βρήκε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι το δρόμο προς τα δίκτυα.

Η Μπάγερν Μονάχου η οποία ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στην Bundesliga, κόντρα στην Βέρντερ Βρέμης με 4:0, ήθελε να συνεχίσει με το πόδι πατημένο στο γκάζι και να κάνει το 2Χ2. Έτσι και έγινε, επικρατώντας της Άουγκσμπουργκ… στο Βαυαρικό ντέρμπι, καθαρίζοντας το ματς από το ημίχρονο. Ο Χάρι Κέιν βρήκε τα αντίπαλα δίκτυα για δεύτερη διαδοχική φορά με την φανέλα της Μπάγερν, όντας ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης. Το γκολ της τιμής το σημείωσε ο Ντίον Μπέλιο για την Άουσπουργκ

Ο Αγώνας

Η Μπάγερν όταν αγωνίζεται στην “Allianz Arena” έχει ως στόχο να επιβάλλει από πολύ νωρίς το ρυθμό της και να πετύχει ένα γρήγορο γκολ. Ωστόσο, στο πρώτο εικοσάλεπτο δεν συνέβη αυτό παρά την κατοχή της ομάδα του Τούχελ. Μάλιστα η πρώτη καλή στιγμή ήρθε για τους φιλοξενούμενους στο 27′, με τον Ερμεντίν Ντεμίροβιτς να παίρνει μια έξοχη πάσα και να σπαταλά μια μεγάλη ευκαιρία καθώς το σουτ που έκανε μέσα από την περιοχή πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι. Ωστόσο, πέντε λεπτά αργότερα η Άουγκσπουργκ στάθηκε άτυχη, γιατί στο 32′ ο Φίλιξ Ουντουοκάι πέτυχε γκολ αλλά σε λάθος… εστία. Έτσι, οι γηπεδούχοι άνοιξαν τον σκορ στην “Allinaz Arena”. Μάλιστα, με την ψυχολογία να είναι υπερ της ομάδας του Τουχέλ στο 40′ κέρδισε και πέναλτι στον αγώνα, έπειτα από χέρι του Νίκλας Ντορς. Ο Χάριν Κέιν δεν λάθεψε από την άσπρη βούλα, διευρύνοντας το προβάδισμα της ομάδας του, πετυχαίνοντας για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι γκολ με την φανέλα των “Βαυαρών”.

Στο δεύτερο μισό οι γηπεδούχοι μπήκαν στον παιχνίδι ελέγχοντας το προβάδισμα του, ψάχνοντας στιγμές για να διευρύνουν το προβάδισμα τους. Στο 64′ έφτασαν κοντά για να τριπλασιάσουν τα τέρματα τους. Συγκεκριμένα, ο Φιν Ντάμεν πραγματοποίησε μια εκπληκτική απόκρουση… του Γκνάμπρι, αλλά η κεφαλιά που έκανε προς το δεξί δοκάρι δεν πήγε μέσα. Ό,τι δεν κατάφερε ο Γερμανός επιθετικός το κατάφερε πέντε λεπτά αργότερα ξανά ο Χάρι Κέιν δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στο Βαυαρικό ντέρμπι. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι είναι να μειώσουν με τον Ντίον Μπέλιο στο 87′, τσιμπώντας την μπάλα από τον Ντεμίροβιτς. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι στο παιχνίδι με την Μπάγερν Μονάχου να κάνει το 2Χ2 και την Άουγκσμπουργκ να μην έχει κάνει ακόμα σεφτέ στις νίκες.

ΓΚΟΛ: 32′ Φίλιξ Ουντουοκάι (Αυτ.)/ 40′ Χάρι Κέιν, 86′ Ντίον Ντρένα Μπέλιο
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 56′ Έλβις Ρετζμπετσάι, 79′ Ιρβέν Καρντονά, 83′ Ράιαν Χράφενμπερχ