Υπέταξε Στουτγκάρδη και… VAR η Λειψία

Με φοβερή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο οι “ταύροι” πήραν την νίκη κόντρα στη Στουτγκάρδη με το εμφατικό 5:1.

Μπορεί να μην ξεκίνησε ιδανικά κόντρα στην Στουτγκάρδη η Λειψία αλλά με καταπληκτική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο υπέταξε την αντίπαλο της με το ευρύ 5:1. Οι γηπεδούχοι πήραν τους τρείς βαθμούς χάρις στα τέρματα των Χένρικς, Όλμο, Κάμπλ, Οπέντα και Τσάβι Σίμονς για την ομάδα του Χένες είχε δώσει προσωρινά προβάδισμα στην αναμέτρηση ο Γκιρασί στο 35ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και απείλησαν μόλις στο 7 λεπτό. Ο Φούχριχ επιχείρησε το σουτ ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων απέκρουσε, η μπάλα έφτασε στον Γκιρασί που σούταρε ψηλά άουτ. Η επόμενη μεγάλη στιγμή ήρθε στο 35ο λεπτό και άνηκε ξανά στην Στουτγκάρδη, πάλι με τους ίδιους πρωταγωνιστές. Αυτή τη φορά ο 25χρονος έβγαλε τη σέντρα αλλά ο επιθετικός από την Νέα Γουινέα δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά. Το πολυπόθητο γκολ ήρθε στην επόμενη φάση, όταν ο Γκιρασί εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος της άμυνας και έκανε το 0:1. Στη συνέχεια του ημιχρόνου η Λειψία απείλησε με τον Οπέντα που σούταρε αλλά ο Νούμπελ είχε απάντηση. Στις καθυστερήσεις του πρώτου 45λέπτου οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι αλλά μετά και από χρήση του VAR ο διαιτητής υπέδειξε την συνέχεια του παιχνιδιού και έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ακριβώς τελείωσε το δεύτερο. Καθώς πάλι οι παίκτες της Λειψία διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, πάλι ο διαιτητής εξέτασε το VAR αλλά πάλι αρνήθηκε το πέναλτι στους γηπεδούχος. Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε στο 51ο λεπτό όταν ο Χένρικς εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Νούμπελ και έκανε το 1:1. Δύο λεπτά αργότερα το VAR ήταν πάλι αντίπαλος της Λειψίας. Ο Οπέντα πέτυχε τέρμα αλλά μετά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Η ολική ανατροπή ήρθε στο 63ο λεπτό. Ο Ντάνι Όλμο αξιοποίησε άψογα την ασίστ του Τσάβι Σίμονς και με σουτ στη δεξιά γωνία έκανε το 2:1. Τρία λεπτά αργότερα οι “Ταύροι” διεύρυναν το προβάδισμα τους με τον Οπέντα, που με υπέροχη κεφαλιά νίκησε τον τερματοφύλακα της Στουτγκάρδης κάνοντας το 3:1. Οι γηπεδούχοι όμως δεν έμειναν εκεί, ο Κάμπλ αυτή τη φορά με σουτ έδωσε αέρα τριών τερμάτων στην ομάδα του. Το τελικό 5:1 έγραψε ο Τσάβι Σιμονς με σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή στο 76ο λεπτό.