Γκέλα για τη Ντόρντμουντ | Τρομερή ανατροπή για την Χόφενχαϊμ

Ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις περιλάμβανε η αγωνιστική ημέρα για τη δεύτερη αγωνιστική της Bundesliga, με τους Βεστφαλούς να αναδεικνύονται ισόπαλοι 1:1 κόντρα στη Μπόχουμ και τους “μπλε” να παίρνουν το όσκαρ ανατροπής κόντρα στη Χάιντενχαϊμ.

Η Ντορτμουντ δεν κατάφερε να νίκη με το πολύτιμο τρίποντο από την έδρα της Μπόχουμ, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 1:1. Η Ουνιόν Βερολίνου είχε ένα έυκολο απόγευμα επικρατώντας 4:1 της Ντάρμσταντ. Η Χόφενχάιμ από την έκανε, έκανε την ανατροπή κόντρα στην Χάιντενχαϊμ, επιστρέφοντας από το 2:0, για να πάρει τη νίκη με 3:2.

Aναλυτικά:

Mπόχουμ – Μπορούσια Ντόρτμουντ 1:1

Μπορεί η Ντόρτμουντ να μπήκε καλύτερα στον αγώνα και να δημιούργησε καλές στιγμές, η Μπόχουμ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ χάρη στο γκολ του Μαξιμιλιάν Βίτεκ στο 13′ με δυνατό αριστερό σουτ μέσα από την περιοχή. Στο δεύτερο μέρος, ο Μάλεν σκόραρε ένα πανέμορφο γκολ, με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα και να γράφει το 1:1.

Ντάρμσταντ – Ουνιόν Βερολίνου 1:4

Μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης ο Γκοσένς πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Ουνιόν, δίνοντας προβάδισμα στο σκορ με 1:0 στους Βερολινέζους. Στο 21′ ο Μπρέντεν Άαρονσον δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε τους πρωτευουσιάνος με 10 παίκτες, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν άμεσα οι γηπεδούχοι αφού ο Μάρβιν Μέχλεμ ισοφάρισε σε 1:1 στο 24′. Ο Γκόσενς όμως ήταν… καυτός και στο 35′ έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ την Ουνιόν παρότι έπαιζε με αριθμητικό μειονέκτημα. Ο Κέβιν Πέρετζ στο 39′ πήρε το… όπλο του και με κοντινή κεφαλιά έκανε το 3:1 για του φιλοξενούμενους, που φάνηκε να μην τους επηρεάζει η κόκκινη κάρτα του Άαρονσον. Στο 66ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους πετυχαίνοντας και τέταρτο τέρμα, αυτή τη φορά με τον Ντοέκι να γράφει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.

Χάιντενχαϊμ – Χόφενχαϊμ 2:3

Στο 16′ η Χάιντενχαϊμ έχασε τεράστια ευκαιρία να πετύχει το πρώτο της ιστορικό γκολ στην Bundesliga, καθώς ο Γιαν-Νίκλας Μπέστε αστόχησε σε πέναλτι, το οποίο απέκρουσε ο Μπάουμαν. Στο 26′ όμως ο Μπέστε με καταπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους και πήρε τη δική του “εκδίκηση” για το χαμένο πέναλτι στο 16′. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους με τον Πιέρινγκερ με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 2:0 για την ομάδα του. Η Χόφενχαϊμ όμως δεν είχε μιλήσει ακόμη. Μέσα σε τρία λεπτά, έφερε το ματς σε ισορροπία, με υον Μπέιερ στο 77ο λεπτό και τον Καντεραμπέκ στο 80ο κάνοντας το 2:0. Στην εκπνοή της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι και έκαναν την απόλυτη ανατροπή, με τον Κράμαρις να το εκτελεί εύστοχα και να κάνει το 3:2.

Κολωνία – Βόλφσμπουργκ 1:2

Η Βόλφσμπουργκ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και ήταν η ομάδα που δημιούργησε τις φάσεις για να ανοίξει το σκορ, αλλά δεν τα κατάφερε. Γιόακιμ Μέλε στο 9′ και Γιόνας Όλντερ Βιντ στο 16′ δεν κατάφεραν να νικήσουν τον τερματοφύλακα της Κολωνίας και το 0:0 παρέμεινε έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά στο δεύτερο μέρος, σκοράροντας μόλις στο 55ο λεπτό. Ο Βάλντσμιντ με ένα καταπληκτικό γκολ άνοιξε το σκορ, ενώ στο 62ο λεπτό, ήρθε η ισοφάριση από τη Βόλφσμπουργκ για το 1:1 και την απόλυτη ισορροπία στο ματς. Στο 73ο λεπτό όμως, οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα, με τον Γουΐντ να κάνει το 1:2.

Φράιμπουργκ – Βέρντερ Βρέμης 1:0

Σε ένα άκρως ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο που έληξε ισόπαλο με σκορ 0:0, η Φράιμπουργκ έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία στο 24′ να πετύχει γκολ. Αρχικά, ο Ρόλαντ Σάλαϊ στο πήρε το ριμπάουντ μέσα στην περιοχή και είδε τον Παβλένκα να του λέει “όχι” στο σουτ που επιχείρησε, με τον Γκρίφο να παίρνει με τη σειρά του νέο ριμπάουντ και τον Τσέχο τερματοφύλακα της Βέρντερ να πραγματοποιεί άλλη μία σωτήρια επέμβαση. Άλλη σημαντική φάση δεν σημειώθηκε στο πρώτο 45λεπτο και οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα χωρίς να πετύχουν κάποιο τέρμα. Στο δεύτερο μέρος, καμία από τις δύο δεν κατάφερε να δημιουργήσει σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ, με το μηδέν να διατηρείται έως το τέλος. Η Φράιμπουργκ όμως, κατάφερε να βρει το πολυπόθητο γκολ στο 90′ και πήρε το τρίποντο στην εκπνοή του αγώνα.