Σκορ και θέαμα από τις “ασπιρίνες”

Η Λεβερκούζεν νίκησε την Γκλάντμπαχ με 3-0  και έκανε το 2/2 στην Bundesliga, με την ομάδα της Βεστφαλίας να προβληματίζει στην αρχή της σεζόν μετά την ισοπαλία στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, έχοντας εκ νέου απώλεια βαθμών.

Η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο δείχνει τρομερό χαρακτήρα στην αρχή της σεζόν, προσφέροντας σκορ και θέαμα στις πρώτες δυο αγωνιστικές του πρωταθλήματος. Στο πρώτο ημίχρονο, η Λεβερκούζεν μπήκε δυνατά, έχοντας τις στιγμές της με τον Μπονιφάς να κερδίζει μια κεφαλιά στον αέρα αλλά η μπάλα να μην καταλήγει στα δίχτυα των Βεστφαλών. Ο Νιγηριανός επιθετικός, σκόραρε στο 19ο λεπτό με κεφαλιά από κοντινή απόσταση νικώντας τον Όμλιν και βάζοντας φωτιά στην αναμέτρηση. Η Γκλάντμπαχ μετά το γκολ που δέχτηκε δεν μπόρεσε να πάρει τα ηνία του ελέγχου της μπάλας με αποτέλεσμα να εκμεταλλευτεί την αδράνεια της άμυνας τους ο κεντρικός αμυντικός της Λεβερκούζεν Τζόναθαν Ταχ, με ιδανικό πλασέ να κλειδώνει το προβάδισμα της ομάδας του στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι “ασπιρίνες” χτύπησαν πάλι με τον Μπονιφάς, για να κάνει τρία τα τέρματα της ομάδας του και να δίνει την άνεση στον προπονητή του, για τις αλλαγές με σκοπό να φρεσκάρει την ομάδα του. Οι ρυθμοί του αγώνα έπεσαν αρκετά μετά την επίτευξη του τρίτου γκολ των φιλοξενούμενων, με τις λίγες ευκαιρίες που σημειώθηκαν να ανήκουν και αυτές στην ομάδα της Λεβερκούζεν. Η καλύτερη στιγμή της Γκλάντμπαχ ήταν αυτή του Ιτακούρα με το κεφάλι, αλλά ο Χραντέτσκι αρνήθηκε την μείωση του σκορ. Πέρα από τα γκολ, ο αγώνας σημαδεύτηκε και από αρκετές μονομαχίες στον χώρο του κέντρου και από τις δυο πλευρές, καθώς η μάχη για την κατοχή της μπάλας υπήρχε από το σφύριγμα της έναρξης μέχρι και την λήξη της αναμέτρησης.

Γκολ: 19′ Μπονιφάς, 45+6 Ταχ,