Το πιο συγκλονιστικό ματς της σεζόν δεν μπορούσε να έχει νικητή

Στην πιο ασύλληπτη αναμέτρηση της φετινής Premier League, Τσέλσι και Μάντσεστερ Σίτι αναδείχθηκαν ισόπαλες με 4-4 (!), σε ένα παιχνίδι που υπήρξαν ανατροπές, πολλαπλές ισοφαρίσεις, αψιμαχίες, ένταση και φυσικά… αγγλικό ποδόσφαιρο.

Οι “μπλε” κατόρθωσαν να ισοφαρίσουν για μία ακόμα φορά στις καθυστερήσεις του ματς, στερώντας έτσι από τους πρωταθλητές ένα πολύτιμο τρίποντο. Το παιχνίδι είχε ανατροπές πολλαπλές φορές, αλλά το πιο δίκαιο από όλα μετά από περίπου 100 λεπτά δράσης ήταν η ισοπαλία και έτσι έληξε.

Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε η 12η αγωνιστική της Premier League, χαρίζοντας μοναδικό θέαμα που όμοιό του δεν είχε παρακολουθήσει ξανά κανείς αυτή τη σεζόν.

Οι “πολίτες” είχαν την κατοχή, χωρίς όμως να τη μετουσιώνει σε μεγάλες απειλές και τελικές. Στο 21′ όμως, ο Κουκουρέγια ανέτρεψε τον Χάαλαντ στην περιοχή και παρά την ολιγωρία με το VAR, ο Άντονι Τέιλορ καταλόγισε πέναλτι. Ο Νορβηγός δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα και λίγα λεπτά μετά το μαρκάρισμα, έκανε το 1-0.

Οι “μπλε” είχαν άμεση απάντηση όμως προς έκπληξη όλων. Ο Τιάγκο Σίλβα ξέφυγε από τα μαρκαρίσματα στο κόρνερ του Γκάλαχερ στο 29′ και με μία κατευθυνόμενη κεφαλιά νίκησε τον Έντερσον για το 1-1. Η ανατροπή δεν άργησε καθόλου να ολοκληρωθεί, με την Τσέλσι να επιτίθεται σταθερά από τη δεξιά πλευρά όπου έβρισκε χώρους και αδυναμίες. Έτσι, με έναν εκπληκτικό συνδυασμό, την παράλληλη σέντρα του Τζέιμς συνάντησε ο Στέρλινγκ στο 37′ και γύρισε το ματς “τούμπα” μέσα σε 12 λεπτά.

Η Σίτι προσπάθησε να εξισορροπήσει τα πράγματα με μία γρήγορη αντεπίθεση στο 42′. Ο Μπερνάρντο Σίλβα βρήκε ωραία τον Χάαλαντ, ο οποίος έβαλε υποδειγματικά τη μπάλα μπροστά του, όμως ο Σάντσεθ έκανε πολύ μεγάλη επέμβαση μπλοκάροντας το πλασέ του Νορβηγού φορ. Οι πρωταθλητές βρήκαν τη λύση ωστόσο στο ξεκίνημα των καθυστερήσεων του ημιχρόνου, χάρη στον Ακάντζι ο οποίος βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή και εκμεταλλευόμενος τη σέντρα του Μπερνάρντο, έκανε εύκολα το 2-2.

Από εκεί που το άφησαν το έπιασαν οι “πολίτες” στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Μόλις στο 47′, οι παίκτες του Πεπ Γκουαρδιόλα έφτασαν με υποδειγματικό τρόπο στην μεγάλη περιοχή, ο Άλβαρες έβγαλε παράλληλη πάσα για τον Χάαλαντ ο οποίος σκόραρε με προβολή.

Το ματς συνέχισε να έχει την άγρια ομορφιά που το χαρακτήριζε εξ αρχής, με τη Σίτι να έχει τις περισσότερες τελικές, αν και όχι τόσο επικίνδυνες, ενώ η Τσέλσι απείλησε ουσιαστικά στο 61′ Ο Πάλμερ σούταρε βρίσκοντας λίγο χώρο στην περιοχή, αλλά ο Έντερσον είχε την απάντηση.

Οι “μπλε” είχαν την απάντηση ξανά όμως, καθώς στο 67′ ο Γκάλαχερ είδε το δυνατό του σουτ να αποκρούεται από τον Βραζιλιάνο γκολκίπερ, αλλά ο Τζάκσον ήταν εκεί για να πάρει το ριμπάουντ και να φέρει το ματς και πάλι σε ισορροπία. Στο 76′ οι παίκτες του Μαουρίσιο Ποτσετίνο έφτασαν κοντά στο 4-3, αλλά ο Γκουστό αστόχησε με το πλασέ, παρόλο που είχε όλο τον χώρο που χρειαζόταν.

Αυτοί που είχαν τελικά τα ψυχικά αποθέματα και την προσωπικότητα για να φτάσουν σε ένα γκολ ακόμα, ήταν για αρχή οι πρωταθλητές. Ο Ρόντρι βρήκε λίγο χώρο, εξαπόλυσε ένα σουτ από το όριο της μεγάλης περιοχής και με λίγη τύχη νίκησε τον Σάντσεθ για το 4-3.

Στο 90+2′ όμως, η Τσέλσι ενάντια σε όλες τις πιθανότητες κατάφερε να βρει τη λύση για ακόμα μία φορά! Ο Μπρόγια έκανε μία πολύ επιτυχημένη ντρίμπλα στην περιοχή, δέχθηκε το τάκλιν από τον Ντίας και πήρε δίκαια το πέναλτι. Παρά τις αψιμαχίες, ο Πάλμερ βρήκε την ψυχραιμία, ανέλαβε την ευθύνη και νίκησε τον Έντερσον για το απίστευτο τελικό 4-4.

ΓΚΟΛ: 25′ 47′ Χάαλαντ, 29′ Τιάγκο Σίλβα, 37′ Στέρλινγκ, 45+1′ Ακάντζι, 67′ Τζάκσον, 86′ Ρόντρι
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 22′ Κουκουρέγια, 24′ Πάλμερ, 56′ Ντοκού, 60′ Καϊσέδο, 72′ Ρόντρι, 90+4′ Γκρίλις, Τζάκσον, 90+7′ Στέρλινγκ
ΚΟΚΚΙΝΗ:
ΔΟΚΑΡΙ:
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ:
Τιάγκο Σίλβα έγινε μόλις ο 4ος παίκτης στην ιστορία της Premier League που σκοράρει ενώ είναι 39 ετών και πάνω. Μπήκε στην κλειστή λίστα μαζί με τους Τέντι Σέριγχαμ, Ντιν Γουίντας και Ράιαν Γκιγκς.

Τσέλσι (Μαουρίσιο Ποτσετίνο): Σάντσεθ, Τζέιμς (64′ Γκουστό), Ντισασί, Τιάγκο Σίλβα, Κουκουρέγια, Καϊσέδο (89′ Μπρόγια), Φερνάντες (64′ Μούντριχ), Πάλμερ, Γκάλαχερ, Στέρλινγκ, Τζάκσον (90+6′ Ουγκοτσούκου).
Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Ντίας, Ακάντζι, Γκβάρντιολ, Μπερνάρντο Σίλβα, Ρόντρι, Φόντεν, Ντοκού (59′ Γκρίλις), Άλβαρες (79′ Κόβασιτς), Χάαλαντ.