Ο Τσιμίκας σέρβιρε… ο Σαλάχ “κέρναγε” και η Λίβερπουλ ανέβηκε προσωρινά στην κορυφή

H ομάδα από το Μερσέσαϊντ ξεπέρασε εύκολα τα εμπόδιο της Μπρέντφορντ με 3-0, την ίδια ώρα η Γουέστ Χαμ με ανατροπή στην ανατροπή κέρδισε με 3-2 την Νότιγχαμ Φόρεστ, ενώ η Μπράιτον κόλλησε στην έδρα της με αντίπαλο την Σέφιλντ στο 1-1 και η Άστον Βίλα επέστρεψε στα επιτυχή αποτελέσματα μετά την ήττα από την Νότιγχαμ την προηγούμενη αγωνιστική νικώντας την Φούλαμ με 3-1.

Λίβερπουλ-Μπρέντφορντ 3-0

Οι φιλοξενούμενοι παραλίγο να αιφνιδιάσουν νωρίς την ομάδα του Κλοπ με τον Πίνοκ να χάνει μια μεγάλη ευκαιρία με σουτ μέσα από την περιοχή μόλις στο 5ο λεπτό. Μετά από την εν λόγω φάση το πρώτο ημίχρονο είχε μόνο Λίβερπουλ. Στο 16ο λεπτό ο Νούνιες βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά στο πλασέ που επιχείρησε είχε απάντηση ο Φλέκεν. Έξι λεπτά αργότερα ο Ουρουγουανός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μετά από του Σομποσλάι αλλά ο διαιτητής υπέδειξε οφσάιντ. Ο χορός των ακυρωμένων τερμάτων συνεχίστηκε, στο 28ο λεπτό ο Νούνιες μετά από φάση διαρκείας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με ψαλιδάκι αλλά ο επιθετικός της Λίβερπουλ ήταν ακάλυπτος και ο Πολ Τίρνεϊ στέρησε για δεύτερη φορά την χαρά από τον Ουρουγουανό επιθετικό. Στο 32ο λεπτό κόντρα στη ροή του αγώνα ο Εμπεμό βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ αλλά ο Άλισον είχε απάντηση. Το πολυπόθητο γκολ για τους κόκκινους ήρθε από τον Σαλάχ, ο Αιγύπτιος πλάσαρε υπέροχα στη δεξιά γωνία του Ολλανδού πορτιέρε η σημαία έμεινε κάτω και η οι “reds” πήραν προβάδισμα με 1-0. Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν με το υπέρ τους 1-0 στα αποδυτήρια.

Με το γκολ του ο Σαλάχ στη σημερινή αναμέτρηση έφτασε τα 15 διαδοχικά παιχνίδια που είτε σκοράρει είτε πασάρει σε παιχνίδια πρωταθλήματος στο Anfield (AP Photo)

Στο ξεκίνημα του δεύτερο 45λέπτου η Λίβερπουλ μπήκε με διάθεση να τελειώσει το ματς κάτι που έκανε στο 62ο λεπτό με το δεύτερο γκολ του Σαλάχ στην αναμέτρηση. Ο Τσιμίκας έβγαλε άψογη σέντρα για τον Αιγύπτιο και αυτός με κεφαλιά σε κενό τέρμα έκανε το 2-0. Αυτό ήταν και το γκολ νούμερο 200 του Μοχάμεντ Σαλάχ με την φανέλα της Λίβερπουλ στην Premier League. Ο άλλοτε μπακ του Ολυμπιακού συνέχισε το εξαιρετικό του παιχνίδι σε δημιουργία και τροφοδότησε τον Ζότα για να κάνει το 3-0 στο 74ο λεπτό, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης. Η Λίβερπουλ με αυτή της τη νίκη ανέβηκε προσωρινά στην κορυφή μαζί με Άρσενάλ και Σίτι στους 27 βαθμούς, με τους πολίτες ωστόσο να έχουν ένα ματς λιγότερο καθώς παίζουν στις (19:30) με την Τσέλσι.

Γουέστ Χαμ – Νότιγχαμ Φόρεστ 3-2

Η γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά το ματς, βρίσκοντας δίχτυα μόλις στο 3ο λεπτό με τον Πακετά να εκμεταλλεύεται το λάθος των φιλοξενούμενων και με ένα σουτ εκτός περιοχής να νικά τον Βλαχοδήμο κάνοντας το 1-0. Η Νότιγχαμ πίεσε για την ισοφάριση και την πέτυχε λίγο πριν την ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου, με τον Αβονίγι να βρίσκεται στο κατάλληλο σημείο στην κατάλληλη στιγμή παίρνοντας το ριμπάουντ για να φέρει το ματς στα ίσα κάνοντας το 1-1, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Γουεστ Χαμ έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει προβάδισμα στο σκορ με τον Έμερσον να κάνει ένα σουτ και η μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ. Στο 63ο λεπτό Άινα βρήκε υπέροχα τον Ελάνγκα μέσα στην περιοχή με τον νεαρό εξτρέμ να νικά τον Αρεολά κάνοντας το 2-1. Η χαρά όμως τον παικτών του Στίβ Κούπερ δεν κράτησε πολύ καθώς η Γουέστ Χαμ έφερε το ματς στα ίσα στο 68ο λεπτό με τον Τζάρεντ Μπόουεν να σκοράρει με το κεφάλι μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γουόρντ Πράους. Με τα “σφυριά” να φτάνουν και στην ολική ανατροπή στο ματς πάλι με τον Γουόρντ Πράους να εκτελεί κόρνερ με τον Σούτσεκ αυτή τη φορά να παίρνει την κεφαλιά κάνοντας το 3-2 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Άστον Βίλα – Φούλαμ 3-1

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με διάθεση να επιστρέψουν στις νίκες μετά την ήττα τους από την Νότιγχαμ την προηγούμενη αγωνιστική. Στο 27ο λεπτό η ομάδα του Ουνάι Έμερι πήρε προβάδισμα στο σκορ χάρις σε αυτογκόλ του Ρόμπινσον. Στο 42ο λεπτό η Άστον Βίλα έκανε δύο τα τέρματα της με τον ΜακΓκιν να σουτάρει από μακριά αιφνιδιάζοντας τον πορτιέρε της Φούλαμ κάνοντας το 2-0. Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι με τους χωριάτες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 64ο λεπτό η Άστον Βίλα τριπλασίασε τα τέρματα της με τον Γουότκινς να νικάει σε τετ-α-τετ τον Λένο κάνοντας το 3-0. Η Φούλαμ μείωσε το σκορ σε 3-1 με τον Ραούλ Χιμένες που με χαμηλό σουτ νίκησε τον Αργεντινό τερματοφύλακα των γηπεδούχων. Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι με την Άστον Βίλα να επιστρέφει στα επιτυχή αποτελέσματα.

Μπράιτον – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 1-0

Οι “γλάροι” μπήκαν στο ματς με το μαχαίρι στα δόντια. Μόλις στο 6ο λεπτό ο Αντιγκρά μετέτρεψε σε ασίστ την πάσα του Μπουανανότε με ένα υπέροχο τελείωμα που βρήκε και στο δοκάρι του κίπερ των φιλοξενούμενων, κάνοντας το 1-0. Στα εναπομείναντα λεπτά του  πρώτου 45λέπτου αν και η Μπράιτον είχε την υπεροχή δεν κατάφερε να την μετουσιώσει σε κάποιο τέρμα με το γκολ του Ιβοριανού εξτρέμ να χωρίζει τις δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό άλλαξε για την αντίπαλο της ΑΕΚ στο Europa League. Στο 69ο λεπτό ο Νταχούντ αντίκρυσε την κόκκινη κάρτα σε σκληρό μαρκάρισμα αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες. Οι “λεπίδες” εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα και με αυτογκόλ του Γουέμπστερ στο 74ο λεπτό έφεραν το ματς στα ίσα (1-1) που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης με την να μένει για έκτο παιχνίδι χωρίς νίκη στην Premier League.