Εύκολη επικράτηση για την Άρσεναλ με αποβολή | Ζορίστηκε, αλλά τα κατάφερε η Γιουνάιτεντ

Οι “κανονιέρηδες” δεν άφησαν πολλά περιθώρια στη Μπέρνλι και επικράτησαν με 3-1, ενώ οι “κόκκινοι διάβολοι”, αν και δυσκολεύτηκαν να βρουν το ένα και μοναδικό τους γκολ, κέρδισαν τη Λούτον και πήραν τους πολύτιμους τρεις βαθμούς. Ματσάρα στο “Σέλχαρστ Παρκ” με την Έβερτον να υπερέχει χάρη σε γκολ στο 86′.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Λούτον 1-0

Σε ένα ημίχρονο όπου οι δύο τερματοφύλακες ξεχώρισαν με μία πολύ μεγάλη επέμβαση ο καθένας και ο Γκαρνάτσο απώλεσε δύο φορές την ευκαιρία να σκοράρει, το ματς έμεινε στο 0-0 στα πρώτα 45 λεπτά.

Η Γιουνάιτεντ κατόρθωσε μετά από αρκετή προσπάθεια να σκοράρει, με τον Λίντελοφ να εκμεταλλεύεται μία αναμπουμπούλα μέσα στη μεγάλη περιοχή στο 59′ και να εκτελεί τον Καμίνσκι. Η ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ, παρότι πιέστηκε για λίγο στο τέλος, κατάφερε να αμυνθεί επαρκώς και να τελειώσει την υπόθεση νίκη και τρεις βαθμοί.

Άρσεναλ – Μπέρνλι 3-1

Με γκολ του Τροσάρ με κεφαλιά στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, οι “κανονιέρηδες” πήραν το προβάδισμα απέναντι στους “κλάρετς”, εξαργυρώνοντας έτσι τις τελικές προσπάθειες που ολοκλήρωσε στη συμπλήρωση των πρώτων 45′.

Οι νεοφώτιστοι κατάφεραν να βρουν τα ψυχικά αποθέματα και να ισοφαρίσουν σε 1-1, έπειτα από κόντρα σε σουτ του Μπράουνχιλ. Η Άρσεναλ όμως δεν τους άφησε να χαρούν για πολύ, αφού τέσσερα λεπτά μετά ανέκτησε πίσω το προβάδισμα με τη δυνατή κεφαλιά του Σαλιμπά μετά από κόρνερ. Στο 74′, η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα “σφράγισε” το τρίποντο με τον Ζιντσένκο να σουτάρει βρίσκοντας λίγο χώρο και να στέλνει τη μπάλα μακριά από τα ακροδάχτυλα του Τράφορντ.

Μόνο μελανό σημείο της νίκης για την Άρσεναλ, ήταν η κόκκινη κάρτα που δέχθηκε ο Βιεϊρά στο 83ο λεπτό.

Κρίσταλ Πάλας – Έβερτον 2-3

Τέρμα και 1-0 από το 1ο λεπτό στο “Σέλχαρστ Παρκ”, με τον Μικολένκο να δίνει το προβάδισμα στα “ζαχαρωτά” από τα… αποδυτήρια με ωραία κεφαλιά. Η χαρά όμως της ομάδας από το Λίβερπουλ δεν κράτησε πολύ, αφού οι “αετοί” κέρδισαν πέναλτι τρία λεπτά μετά και ο Έσε ευστόχησε κάνοντας το 1-1.

Η ομάδα του Σον Ντάις κατόρθωσε να πάρει πάλι “κεφάλι” στο ματς σύντομα στο δεύτερο μέρος με τον Ντουκουρέ να στέλνει τη μπάλα από πλεονεκτική θέση στα δίχτυα στο 49′. Στο 73ο λεπτό, η Πάλας αντεπιτέθηκε ξανά ισοφαρίζοντας για δεύτερη φορά, αυτή τη φορά με τον Εντουάρ ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα της Έβερτον.

Τελικά, όπως αποδείχθηκε, τα “ζαχαρωτά” είχαν πάει ψυχωμένα στο Λονδίνο και στο 86′ πήραν για τρίτη φορά το προβάδισμα, αυτή τη φορά μόνιμα, χάρη στον Γκουεγιέ ο οποίος υποδέχθηκε όμορφα την πάσα του Ντουκουρέ και νίκησε τον Τζόνστοουν.