Την… ξέρανε στο φινάλε και της στέρησε την κορυφή

Την πιο συγκλονιστική της νίκη στη σεζόν πήρε η Γουλβς απέναντι στην Τότεναμ στο “Molineux”, καθώς επικράτησε με 2-1, έχοντας μείνει πίσω στο σκορ από το 3′, αλλά με δύο γκολ μετά το 90′ έφτασε σε ένα τεράστιο τρίποντο.

Οι “λύκοι” πέτυχαν ένα μικρό θαύμα στην πρεμιέρα της 12ης αγωνιστικής της Premier League, κάνοντας μία απίστευτη ανατροπή η οποία ξεκίνησε με τον Σαράμπια στο 90’+1′ και ολοκληρώθηκε από τον Λεμινά στο 90’+7′. Έτσι, η Τότεναμ έμεινε στους 26 βαθμούς και τη 2η θέση προς ώρας, ενώ η Γουλβς ανέβηκε στη 12η.

Τα “σπιρούνια” άνοιξαν το σκορ θέτοντας τις βάσεις της νίκης με το… καλημέρα. Μόλις στο 3ο λεπτό και στην πρώτη ουσιαστικά φάση, οι παίκτες του Άγγελου Ποστέκογλου συνδυάστηκαν άψογα, με τον Πόρο να βγάζει την τελική παράλληλη πάσα, πριν βάλει το πόδι του από κοντά για να σκοράρει ο Τζόνσον. Παρά το γρήγορο ξεκίνημα των “σπερς”, οι “λύκοι” δεν πτοήθηκαν και βγήκαν μπροστά για να κυνηγήσουν την ισοφάριση, χωρίς όμως να σημειώνουν ουσιαστικές τελικές.

Το ποδόσφαιρο της Γουλβς άργησε να μετουσιωθεί σε μεγάλη ευκαιρία, όμως στο 33′ ο Λεμινά σούταρε διαγώνια με τον Βικάριο να αποκρούει οριακά και τη μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι. Πέντε λεπτά μετά, οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά έστω και από αντικανονική θέση. Συνολικά, ο ρυθμός και οι επιθετικές πρωτοβουλίες τους ανήκαν, παρά το 1-0.

Το γκολ του Μπρέναν Τζόνσον στο 3′ ήταν το μοναδικό που χώριζε τους δύο αντιπάλους στο ημίχρονο (AP Photo)

Η πολιορκία των “λύκων” συνεχίστηκε απτόητα και στο δεύτερο μέρος. Στο 53′ ο Ακούνια αστόχησε από πλεονεκτική θέση και ο Χουάνγκ δύο λεπτά μετά έστειλε τη μπάλα άουτ με τον Βικάριο στο έλεός του. Συνολικά, η ομάδα του Γκάρι Ο’Νιλ χαράμισε πολλές ευκαιρίες για γκολ που είχε δημιουργήσει.

Η Γουλβς συνέχισε να κυριαρχεί με τη μπάλα και να είναι δημιουργική, αλλά όσο πέρναγε ο χρόνος τόσο πιο… ανούσιες αποδεικνύονταν οι επιθέσεις της, διότι δεν είχαν αντίκρισμα ούτε απειλούσαν πραγματικά. Φυσιολογικά, ήρθαν οι αντεπιθέσεις από την Τότεναμ και στο 88′ ο Λο Σέλσο σούταρε με δύναμη στα όρια της μεγάλης περιοχής, αναγκάζοντας τον Ζοσέ Σα σε μεγάλη επέμβαση.

Η Γουλβς άργησε πάρα πολύ, αλλά πήρε αυτό που… άξιζε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με το τρομερό τελείωμα-βολέ στην κίνηση του Πάμπλο Σαράμπια, ο οποίος υποδέχθηκε πρώτα την μπαλιά του Κούνια υποδειγματικά.

Σε ένα απίστευτο ποδοσφαιρικό σενάριο που γράφεται μόνο στην Premier League, ο κορυφαίος του γηπέδου Μάριο Λεμινά ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 90’+7′, ένα λεπτό μετά το πέρας των καθυστερήσεων, νικώντας τον Βικάριο έπειτα από μπαλιά του Σαράμπια, ρίχνοντας στο “καναβάτσο” τα “σπιρούνια” και χαρίζοντας στην ομάδα του Γκάρι Ο’Νιλ ένα πολύ μεγάλο τρίποντο.

ΓΚΟΛ: 3′ Τζόνσον, 90+1′ Σαράμπια

Κίτρινες: 45′ Ρογιάλ, 45+4′ Μπισούμα, 89′ Μπεντακούρ, 90+5′ Ντόσον, 90+6′ Ντόχερτι
Κόκκινη:
Δοκάρι: 33′ Λεμινά

Στατιστικό: Ο Μπρέναν Τζόνσον σκόραρε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Τότεναμ, ενώ το πρώτο του τέρμα στην Premier League ήρθε πέρυσι με τη φανέλα της Νότιγχαμ Φόρεστ με αντίπαλο ξανά τη Γουλβς.

Γουλβς: (Γκάρι Ονίλ): Σα, Ντόσον, Κίλμαν, Γκόμες Τ., Άιτ-Νούρι (87′ Ντόιλ), Λεμινά, Γκόμες Ζ. (87′ Σαράμπια), Σεμέδο (66′ Ντόχερτι), Μπελεγκάρντ (73′ Καλάτζιτς), Χι-Τσαν Χουάνγκ, Κούνια.

Τότεναμ: (Άγγελος Ποστέκογλου): Βικάριο, Ρόγιαλ, Ντάιερ, Ντέιβις, Πόρο, Χόιμπεργκ, Μπισούμα (76′ Λο Σέλσο), Σαρ (63′ Μπεντακούρ), Σον, Κουλουσέφσκι, Τζόνσον (75′ Χιλ).