Χωρίς νικητή η ματσάρα στο “Ολντ Τράφορντ”

Ένα απολαυστικό παιχνίδι χάρισαν στους ποδοσφαιρόφιλους Μάντεστερ Γιουνάιτεντ και Τότεναμ, με το τελικό 2-2 να αποτελεί την τρανταχτή απόδειξη. Χόιλουντ και Ράσφορντ οι σκόρερ για τους “κόκκινους διαβόλους”, Ριτσάρλισον και Μπεντακούρ για τα “σπιρούνια”.

Χωρίς νικητή έληξε η μεγάλη αναμέτρηση της 21ης αγωνιστικής της Premier League. Η Γιουνάιτεντ πήρε δις το προβάδισμα, όμως η Τότεναμ είχε την απάντηση σε κάθε περίπτωση και στο δεύτερο μέρος ήταν η ξεκάθαρα ανώτερη ομάδα στο γήπεδο. Τελικά, και οι δύο αναγκάστηκαν να συμβιβαστούν με τον βαθμό της ισοπαλίας.

Με το… καλημέρα άνοιξαν το σκορ οι “κόκκινοι διάβολοι”! Στο 3ο μόλις λεπτό, ο Χόιλουντ πήρε μία χαμένη μπάλα από τον Ράσφορντ και με ένα απίθανο σουτ, έστειλε την μπάλα στο δεξί “παράθυρο” του Βικάριο για το 1-0. Τα “σπιρούνια” προσπάθησαν να απαντήσουν γρήγορα, ανεβάζοντας την ένταση και τις επιθετικές τους πρωτοβουλίες.

Στο 12′, ο Μπεντακούρ έστειλε μία κεφαλιά προς τα δίχτυα, αλλά η άμυνα της Γιουνάιτεντ έδιωξε την ύστατη στιγμή. Επτά λεπτά αργότερα όμως, ο Ριτσάρλισον έκανε ό,τι δεν μπόρεσε ο συμπαίκτης του νωρίτερα. Έπειτα από εξαιρετικά εκτελεσμένο κόρνερ του Πόρο, ο Βραζιλιάνος επιθετικός πετάχτηκε και με μία ψύχραιμη και ακριβείας κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Στο 32′, η ομάδα του Τεν Χαγκ διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι στον Γκαρνάτσο, όμως ο Μπρουκς θεώρησε ότι το τράβηγμα δεν ήταν αρκετό και άφησε το παιχνίδι να συνεχιστεί. Η Γιουνάιτεντ δεν πτοήθηκε όμως και στο 40′ πήρε πάλι το προβάδισμα. Ο Ράσφορντ συνδυάστηκε όμορφα με τον Χόιλουντ και σε πολύ κλειστό χώρο, έκανε ένα συρτό σουτ και νίκησε τον Βικάριο.

Οι “σπερς” παραλίγο να απαντήσουν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Όντας πάντα απειλητικοί από τα κόρνερ, ο Ρομέρο νίκησε τους πάντες στον αέρα και με μία δυνατή κεφαλιά από κοντά έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι! Από καθαρή ατυχία, η Τότεναμ μπήκε στα αποδυτήρια όντας πίσω με 2-1.

Η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου δεν χαράμισε καθόλου χρόνο ερχόμενη στο δεύτερο μέρος και αμέσως έφερε το ματς στα ίσα! Ο Βέρνερ βρήκε τον Μπεντακούρ στον λίγο χώρο που δημιουργήθηκε και ο Ουρουγουανός μπήκε όσο πιο μέσα μπορούσε στην περιοχή και έστειλε ένα δυνατό, αριστερό σουτ στην κορυφή της εστίας του Ονάνα.

Η κατοχή και ο ρυθμός ήταν συντριπτικά υπέρ της Τότεναμ πλέον. Ωστόσο, η Γιουνάιτεντ προσπάθησε να παίξει με τις αντεπιθέσεις, όποτε έβρισκε την ευκαιρία. Παραλίγο μάλιστα να βρει και το τρίτο τέρμα που θα την έβαζε ξανά μπροστά στο σκορ. Στο 65′, ο Ράσφορντ έφυγε στον χώρο, όμως η προσπάθειά του να περάσει ανάμεσα από δύο αμυντικούς πριν εκτελέσει, οδήγησε στο να ανακοπεί.

Οι προσπάθειες και η δημιουργία από εκεί και πέραν ήρθαν κυρίως από τα “σπιρούνια”. Παρόλα αυτά, δεν μπορούσαν να βρουν την τελική προσπάθεια που θα τους έδινε το προβάδισμα. Με αυτόν τον ρυθμό, το παιχνίδι έφτασε στο 85′ χωρίς μεγάλες τελικές από καμία από τις δύο ομάδες. Το ανώτερο σύνολο στο γήπεδο παρέμενε βέβαια η Τότεναμ.

Οι προσπάθειες παρέμειναν ελάχιστες μέχρι το τέλος. Σημαντική σημείωση όμως, πως ο Μακτόμινει έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία που είχαν οι “κόκκινοι διάβολοι” στο δεύτερο ημίχρονο στις καθυστερήσεις. Ο Σκωτσέζος αστόχησε στο 90+5′ με το κεφάλι από πολύ κοντινή απόσταση και στέρησε το “Θέατρο των Ονείρων” τους πανηγυρισμούς.

ΓΚΟΛ: 3′ Χόιλουντ, 19′ Ριτσάρλισον, 40′ Ράσφορντ, 46′ Μπεντακούρ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 24′ Γουάν-Μπισάκα, 25′ Μπεντακούρ, 45+4′ Χόιλουντ