“Λευκή” ισοπαλία για Καλαμάτα και Ιωνικό στο “Δημοτικό Στάδιο Παραλίας”, αποτέλεσμα που τους αφήνει στο -11 και στο -8 αντίστοιχα από την πρωτοπόρο του Β’ Ομίλου της Super League 2, Athens Kallithea.

Σε ένα ντέρμπι με τα όλα του, που είχε ένταση, δυνατά μαρκαρίσματα, αλλά και μια αποβολή για τους φιλοξενούμενους, Καλαμάτα και Ιωνικός έμειναν στο 0-0.

Ένα αποτέλεσμα που δεν βόλεψε καμία από τις δύο ομάδες, αφού αμφότερες έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν την κορυφή. Η “Μαύρη Θύελλα” έμεινε στο -11 από την πρωτοπόρο Athens Kallithea και οι Νικαιώτες στο -8, ενώ ο Τόλης Τερζής δεν κατάφερε να συνδυάσει το ντεμπούτο του στον πάγκο των “μελανόλευκων” με τρίποντο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν τις πιο κλασικές φάσεις για γκολ, με τους φιλοξενούμενους να ψάχνουν κυρίως τις αντεπιθέσεις. Η πιο σημαντική φάση άνηκε στη “Μαύρη Θύελλα” στο 41ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν μετά από μια στατική φάση δεν κατάφερε κανείς να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, με τον Γκέλιο να απομακρύνει. Κάπως έτσι, οι δυο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου ισόπαλες χωρίς σκορ (0-0).

Με τον ίδιο ρυθμό ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, με την Καλαμάτα να έχει τον έλεγχο του ματς, αλλά να μην μπορεί να εκμεταλλευτεί κάποια ευκαιρία της. Το έργο του Ιωνικού έγινε δύσκολο, όταν στο 63’ ο Σερπέζης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη και άφησε την ομάδα του Δημήτρη Σπανού με 10 παίκτες. Οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν και άρχισαν να παίρνουν μέτρα στο γήπεδο και να γίνονται πιο απειλητικοί στην κόντρα επίθεση. Τα νεύρα ανάμεσα στις δυο πλευρές συνεχίστηκαν όσο περνούσε η ώρα και η “λευκή” ισοπαλία παρέμεινε μέχρι το τέλος.

ΓΚΟΛ: – / –
ΚΟΚΚΙΝΗ: – / 63′ Σερπέζης

Καλαμάτα (Απόστολος Τερζής): Κοβάλ, Μοζέρ, Βαλεριάνος, Αρίμπας, Καρασαλίδης, Κάτσε, Κοζορώνης (69′ Κωτσόπουλος), Τάτος (30′ λ.τρ. Ακόστα), Ελιβέλτο (88′ Γρίβας), Πασάς, Μπαράλες (69′ Κάνιας).

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Γκέλιος, Ιμεραλιλάι (46′ Τασουλής), Σαλίνας (74′ Δρίτσας), Ντάουντα (69′ Οικονομίδης), Γιακουμάκης, Γκοράνοφ, Σερπέζης, Γκίνη, Σόουζα, Ζάχαβι, Σαλαζάρ (90+4′ Ιωαννίδης).