Άλωσε την Καρδίτσα ο ΠΑΟΚ Β’

Οι “ασπρόμαυροι” επικράτησαν εκτός έδρας με το εμφατικό 3-0 της Αναγέννησης και παρέμειναν στην 5η θέση του Α’ Ομίλου της Super League 2.

Με σκόρερ τους Σαποβάλοφ (2), που συστήθηκε στο “ασπρόμαυρο” κοινό, και Κανίς, ο ΠΑΟΚ Β’ πανηγύρισε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο στην Καρδίτσα, επικρατώντας της Αναγέννησης με 3-0. Στην 5η θέση με 24 βαθμούς ο “Δικέφαλος του Βορρά”, παρέμειναν στους 20 βαθμούς και στην 7η θέση οι Θεσσαλοί.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο “Δικέφαλος του Βορρά” άνοιξε το σκορ στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Κανίς, έπειτα από ασίστ του Δαρέλα. Εννέα λεπτά αργότερα (29′) η Αναγέννηση Καρδίτσας έχασε μεγάλη ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα. Ο Παπαδάκος έκανε το σουτ και η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ταλιχμανίδη! Στο πρώτο μέρος δεν άλλαξε η κατάσταση και στο δεύτερο 45λεπτο οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν τη δουλειά. Αρχικά, στο 82′ οι “ασπρόμαυροι” με άψογη αντεπίθεση και σκόρερ τον Σαποβάλοφ έκαναν το 2-0 και στο 90′ ο Εσθονός επιθετικός έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στη νίκη του ΠΑΟΚ Β’, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ, στο ντεμπούτο του, για να γράψει το τελικό 3-0!

ΓΚΟΛ: – / 20′ Κανίς, 82′,90′ Σαποβάλοφ

Αναγέννηση Καρδίτσας: Τσέλιος, Ντουμάνης, Σταμόπουλος (84′ Στασινόπουλος), Γκόλιας, Σκόνδρας, Παπαδάκος (67′ Αθανασιάδης), Σαλαμούρας (67′ Ζάγγος), Κοκκίνης (49′ λ.τ Κέρθι), Βερνάρδος (84′ Τομάσεβιτς), Μπούζας, Κονίλιο.

ΠΑΟΚ Β’: Ταλιχμανίδης, Φίλων, Τασιούρας, Παναγιώτου, Παντεκίδης, Γιαξής, Σνάουτσνερ (66′ Μανωλιούδης), Σπυράκος (53′ Τσοπούρογλου), Γκούμας (80′ Πανίδης), Δαρέλας (80′ Τσίκος), Κανίς (80′ Σαποβάλοφ).