Χτίζει σερί η ΑΕΛ | Ισοπαλία… κορυφής στα Χανιά

Χωρίς ιδιαίτερες εκπλήξεις, αλλά με ένα γκολ που… αλλάζει τις ισορροπίες του νοτίου ομίλου στις καθυστερήσεις, ολοκληρώθηκαν τα παιχνίδια των 15:00 της Κυριακής (04/02) στη Super League 2.

Στην “AEL FC Arena“, η Λάρισα πήρε μία εύκολη νίκη σε βάρος της Κοζάνης. Οι “βυσσίνι” προηγήθηκαν μόλις στο 6ο λεπτό με τέρμα του Ηλιάδη. Στο 20′ ο Παπαγεωργίου έκανε το 2-0 και έβαλε… γερές βάσεις για τη δεύτερη σερί νίκη, η οποία εν τέλει ήρθε με αυτό το σκορ. Κάπως έτσι, η Λάρισα επανήλθε στο -3 από τον Λεβαδειακό, έχοντας παιχνίδι παραπάνω. Την ίδια ώρα, ο Απόλλων Πόντου επικράτησε με 2-0 του Καμπανιακού, ο Μπλανκ στο 25′ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ενώ το δεύτερο -και τελευταίο- τέρμα επετεύχθη στο 59′.

Στα του νοτίου ομίλου, το… ντέρμπι των πρωτοπόρων, ανάμεσα στην Athens Kallithea και τα Χανιά στην Κρήτη αναδείχθηκε ισόπαλο χωρίς σκορ (0-0). Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα εκμεταλλεύτηκε στην Πάτρα η Ηλιούπολη, η οποία επικράτησε με 2-1 της Παναχαϊκής. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 26′ με τον Μάντιτς, όμως η ισοφάριση ήρθε μόλις ένα λεπτό αργότερα από τον Πατρινό. Τελικά βρήκαν το γκολ της νίκης στο 90’+3′ και κατάφεραν να ανέβουν στη 2η θέση με 32 πόντους και το -5 από την κορυφή.