Μοιρασιά στο Βόλο | Νίκη με ανατροπή για το Αιγάλεω

Νίκη Βόλου και ΑΕΚ Β’ ήρθαν ισόπαλες με σκορ 1-1 στο Γήπεδο της Νεάπολης, με τους “κιτρινόμαυρους” να ισοφαρίζουν με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μαχαίρα στο 90+1′, ενώ στη Νέα Σμύρνη το Αιγάλεω επικράτησε με ανατροπή του Παναθηναϊκού Β’ (2-1).

Η αναμέτρηση για την 20η αγωνιστική του Α’ Ομίλου της Super League 2 ανάμεσα σε Νίκη Βόλου και ΑΕΚ Β’ έληξε ισόπαλη με σκορ 1-1 στο γήπεδο της Νεάπολης. Με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου έφτασε τους 25 βαθμούς και βρίσκεται στην 4η θέση, έχοντας όμως δύο παιχνίδια λιγότερα. Από την άλλη, η “Ένωση” είναι στην 7η θέση με 20 πόντους.

Την ίδια ώρα στη Νέα Σμύρνη, για την 17η αγωνιστική του Β’ Ομίλου, το Αιγάλεω έκανε την ανατροπή και νίκησε με 2-1 τον Παναθηναϊκό Β’. Με αυτό το αποτέλεσμα το “Σίτι” ανέβηκε στην 7η θέση με 20 βαθμούς, ενώ οι “πράσινοι” έμειναν στην 11η θέση με 14 πόντους και στο +1 από την τελευταία Παναχαϊκή.

Νίκη Βόλου – ΑΕΚ Β’ 1-1

Γκολ με το… καλησπέρα για τη Νίκη Βόλου, που άνοιξε το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Κρητικός έκανε ωραία ενέργεια από τα αριστερά, σέντραρε στην καρδιά της άμυνας με τον Τζιώρα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με γυριστό σουτ για το 1-0. Στο 9′ οι γηπεδούχοι “άγγιξαν” και δεύτερο γκολ. Ο Τζιώρας προσπάθησε να περάσει κάθετα στον Πολίτη, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και στρώθηκε στον ίδιο, όμως η προβολή του κατέληξε δίπλα από αριστερό κάθετο δοκάρι του Θεοχάρη. Στο 11′ οι γηπεδούχοι κέρδισαν κόρνερ, ο Πολίτης το εκτέλεσε, ο Γιαννίτσης πιο ψηλά απ’ όλους πήρε την κεφαλιά με τον Θεοχάρη να μπλοκάρει σταθερά. Η ΑΕΚ Β’ απείλησε για πρώτη φορά στο 20′. Ο Θεοδωρίδης έκανε τη συρτή παράλληλη σέντρα από τα αριστερά, με τον Παυλίδη να κάνει την προβολή και τον Γκαραβέλη να σώζει στην γραμμή με διπλή προσπάθεια! Στο 26′ η “Ένωση” βγήκε ξανά μπροστά, με τον Θεοδωρίδη να σουτάρει από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή και την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα άουτ. Οι “κιτρινόμαυροι” έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους αλλά δεν το βρήκαν και πήγαν στην ανάπαυλα πίσω στο σκορ.

Στο 48ο λεπτό ο Κρητικός έκανε την κούρσα από τα αριστερά, έσπασε στον Τζιώρα του οποίου η προβολή κόντραρε σε αμυντικό της ΑΕΚ και απομακρύνθηκε ο κίνδυνος για τους φιλοξενούμενους. Ένα λεπτό αργότερα (49′) ο Κυριακίδης γέμισε με φάουλ στην περιοχή, ο Κάσσος πήρε την κεφαλιά, ο Θεοχάρης έβγαλε με υπερένταση, στο ριμπάουντ ο Γαβριηλίδης από τη μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα άουτ! Ένα δυνατό σουτ του Λαμαράνα για την “Ένωση” στο 66′ έξω από την περιοχή πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Γκαραβέλη. Οι “κιτρινόμαυροι” απείλησαν ξανά στο 80′, με το σουτ του Γκολφίνου να περνά δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Γκαραβέλη. Στο 90′ η ΑΕΚ Β’ κέρδισε πέναλτι, με τον Μαχαίρα να ευστοχεί και να χαρίζει έναν πολύτιμο βαθμό στην ομάδα του.

ΓΚΟΛ: 7′ Τζιώρας / 90+1′ Μαχαίρας (πεν.)

Νίκη Βόλου (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Γκαραβέλης, Κάσσος (71′ λ.τρ. Τοπαλίδης), Στίκας, Γιαννίτσης, Αναστασίου, Κυριακίδης, Λίταινας (71′ Πέττας), Γαβριηλίδης, Πολίτης (83′ Βουκελάτος), Κρητικός (54′ λ.τρ. Να’α), Τζιώρας.

ΑΕΚ Β’ (Νίκος Κούστας): Θεοχάρης, Γιεμπόα, Χρυσόπουλος (72′ Σκόνδρας), Παυλίδης, Κανελλόπουλος, Ρουκουνάκης, Σαμπανάτζοβιτς (57′ Γκολφίνος), Λαμαράνα (83′ Χριστόπουλος), Μαχαίρας, Κάτσικας (46′ Τζούντα Γκαρσία), Θεοδωρίδης.

Αιγάλεω – Παναθηναϊκός Β’ 2-1

Το Αιγάλεω πατούσε καλύτερα στα πρώτα λεπτά του ματς και στο 5′ ο Ραμίρεζ εκτέλεσε φάουλ από το αριστερά, ο Καρίκι έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Μαργκόνο. Πέντε λεπτά αργότερα (10′) το “Σίτι” απείλησε ξανά. Ο Ραμίρεζ βρήκε τον Παυλάκη, ο οποίος μπήκε από τα αριστερά στη μεγάλη περιοχή, έκανε το πλασέ, αλλά ο Μαργκόνο έδιωξε σε κόρνερ. Στο 25′ ο Ραμίρεζ έβγαλε σέντρα από τα αριστερά, ο Νταβιώτης σούταρε με τη μία, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Γέμισμα του Μαρτίνη, ο Φουρτάδο με πλασέ νίκησε τον Κατσιμήτρο στο 44′ και οι “πράσινοι” πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ τους 1-0!

Με γκολ ξεκίνησε το δεύτερο μέρος το Αιγάλεω. Ο Ικεότσα ανατράπηκε στη μεγάλη περιοχή, ο Βάρκας ήταν εύστοχος από τα έντεκα βήματα και έκανε το 1-1 στο 52′! Στο 60′ το “Σίτι” κέρδισε κι άλλο πέναλτι, ξανά με τον Ικεότσα, αλλά ο Βάρκας αυτή τη φορά ήταν άστοχος, σημαδεύοντας το δοκάρι του Μαργκόνο! Το Αιγάλεω έφερε τούμπα το ματς στο 87′ με τον Μίσκου, ο οποίος έγραψε το τελικό 2-1!

ΓΚΟΛ: 52′ Βάρκας (πεν.), 87′ Μίσκου / 44′ Φουρτάδο

Αιγάλεω (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Κατσιμήτρος, Βάρκας, Παυλάκης (46′ Ζιούλης), Καρρίκι, Μπλάκσον, Γαρουφαλιάς (46′ Ικεότσα), Κωνσταντακόπουλος, Ναζίμ (81′ Μίσκου), Ραμίρεζ (30′ λ.τρ. Μπαστακός), Νταβιώτης, Σταμένκοβιτς (68′ Ζαρόκωστας).

Παναθηναϊκός Β’ (Σωτήρης Αντωνίου): Μαργκόνο, Φικάι, Αθανασακόπουλος (76′ Μαντσίνι), Μαρτίνης, Φουρτάδο, Κρυπαράκος, Προδρομίτης, Σαρδέλης (63′ Κυριόπουλος), Λαμψιάς (76′ Τουρκοχωρίτης), Καραμπάς, Μπιλάλ (76′ Νταμπίζας).