“Απέδρασε” από το Κάλιαρι η Ίντερ

Οι “νερατζούρι” 2:0 επικράτησαν εκτός έδρας επί της ομάδας από τη Σαρδηνία στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της Serie A και έκαναν το… 2/2 στο πρωτάθλημα.

Η Ίντερ επικράτησε 2:0 της Κάλιαρι εκτός έδρας, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της Serie A και έκανε το… απόλυτο στο πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν με… διαφορετικό πρόσωπο στο δεύτερο μέρος, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να πάρει κάτι από το ματς.

Ο αγώνας:

Ιδανικό ξεκίνημα για την Ίντερ η οποία από νωρίς προσπάθησε να πιέσει και να βάλει… δύσκολα στην Κάλιαρι. Στο 14ο λεπτό, ο Λαουτάρο Μαρτίνες δεν κατάφερε να σκοράρει μέσα από την περιοχή. Στη συνέχεια, οι “νερατζούρι” βρήκαν δίχτυα, με τον Ντάμφρις ο οποίος σκόραρε και έβαλε από νωρίς την ομάδα του σε θέση οδηγού. Η Κάλιαρι, προσπάθησε να απαντήσει άμεσα, χάνοντας τεράστια ευκαιρία με τον Ναντέζ ο οποίος αστόχησε. Στο ημίωρο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν και δεύτερο τέρμα, με τον Λαουτάρο Μαρτίνεζ να τροφοδοτείται από τον Ντι Μάρκο και να διευρύνει το προβάδισμα της ομάδας του, για να γράψει το 2:0.

Στο δεύτερο μέρος, o ρυθμός έπεσε, η Ίντερ προσπάθησε όμως να δημιουργήσει φάσεις και να απειλήσει την αντίπαλη εστία, την ίδια ώρα που οι γηπεδούχοι την περίμεναν στο… δικό της μισό. Μετά το 50ο λεπτό όμως, η Κάλιαρι ανέβηκε στον αγωνιστικό χώρο και επέμεινε πιέζοντας για να μειώσει. Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ με μεγαλύτερη στιγμή αυτή στο 89ο λεπτό με τον Άτζι, όμως ο Ζόμερ είπε “όχι”. Έτσι το 2:0 διατηρήθηκε έως το τέλος, με την Ίντερ να κάνει το 2/2 στο πρωτάθλημα.

Κάλιαρι: Ραντούνοβιτς, Τσάπα, Ντοσένα, Όμπερτ, Αουτζέλο, Νάντες, Μακουμπού, Σουλεμάνα, Γιάνκτο, Παβολέτι, Οριστάνιο.

Ίντερ: Ζόμερ, Μπαστόνι, Ντε Φράι, Νταρμιάν, Ντιμάρκο, Μκιταριάν, Τσαλχάνογλου, Μπαρέλα, Ντάμφρις, Τουράμ, Μαρτίνες.