Τεσσάρα η Μιλάν | Στάση… Βερόνα για Ρόμα

Υπερηχητική ήταν η Μίλαν κόντρα στο Τορίνο που φιλοδώρησε με τέσσερα γκολ, σκόνταψε στην Βερόνα η Ρόμα παρά το αριθμητικό της πλεονέκτημα.

Οι “ροσονέρι” ήταν εντυπωσιακοί κόντρα στο Τορίνο και με τέρματα των Πούλισικ, Τεο Ερνάντες και δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι ξεπέρασαν πολύ εύκολα το εμπόδιο των “Ταύρων” για τους φιλοξενούμενους είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Σούρς. Ενώ η Ρόμα έχασε αρκετές ευκαιρίες αλλά δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το ματς κόντρα στη Βερόνα. Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο ηττήθηκε στη Βερόνα χάρις στα τέρματα των Ντούντα και Νγκόνκ, για τους φιλοξενούμενους μείωσε ο Αουάρ.

Βερόνα – Ρόμα 2:1

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους που μόλις στο 4ο λεπτό ευτύχησαν να προηγηθούν με τον Ντούντα που σκόραρε σε κενή εστία. Στο 10 λεπτό οι Ρωμαίοι φτάσανε πολύ κοντά στην ισοφάριση, ο Κριστάντε πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι. Οι ευκαιρίες δεν σταμάτησαν εκεί για τους φιλοξενούμενους, ο Πελεγκρίνι σούταρε μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Οι σωρεία των χαμένων ευκαιριών για την ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο συνεχίστηκε, αυτή τη φορά ήταν η σειρα του Ντιμπάλα, ο Αργεντίνος βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά το σουτ του ήταν αδύναμο και ο Μοντίπο μπλόκαρε. Τρία λεπτά αργότερα το σουτ του Ζαλέφσκι έδιωξε πάνω στη γραμμή η άμυνα. Ο νόμος του ποδοσφαίρου ίσχυσε σε ακόμα ένα ματς. Ο Νγκόνκ αξιοποίησε στο έπακρο την πάσα του Ντούντα και έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Αυτό που έψαχνε σε όλο το πρώτο ημίχρονο το βρήκε στο 56ο λεπτό με τον Αουάρ η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο. Ο Γάλλος μεσοεπιθετικός με κεφαλιά νίκησε τον Μοντίπο και μείωσε το σκορ σε 2:1. Η Ρόμα στην συνέχεια της αναμέτρησης πίεσε αλλά δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το παιχνίδι, παρά το γεγονός ότι η Βερόνα έμεινε με παίκτη λιγότερο στο 84ο λεπτό.

Μίλαν – Τορίνο 4:1

Τα πρώτα λεπτά του ματς δεν είχαν κάτι το αξιοσημείωτο. Χρειάστηκε το ρολόι να πάει στο 33 για να πάρει το προβάδισμα η Μίλαν. Ο Πούλισικ με πολύ ωραίο σουτ νίκησε τον τερματοφύλακα του Τορίνο και έκανε το 1:0. Τρία λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση. Ο Σούρς με πολύ ωραίο σουτ μέσα στη περιοχή νίκησε τον Μενιάν και έκανε το 1:1. Η Μίλαν λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου κέρδισε πέναλτι μετά από χρήση VAR. Το πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ ο Ζιρού δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του 2:1. Οι “ροσονέρι” δεν έμειναν εκεί, ο Τεό Ερνάντες πήρε την μπάλα μέσα στη περιοχή και με πλασέ νίκησε τον αντίπαλο πορτιέρο κάνοντας έτσι το 3:1. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ζιρού πάλι από τα 11 μέτρα έδωσε προβάδισμα τριών τερμάτων στην ομάδα του κάνοντας το τελικό 4:1.