Ο Βλάχοβιτς “έσωσε” τον βαθμό για την Γιουβέντους | Μοιράστηκαν τους βαθμούς Φιορεντίνα και Λέτσε

Οι “μπιανκονέρι” στραβοπάτησαν στο “Allianz Stadium” παραχωρώντας ισοπαλία με 1:1 απέναντι στην Μπολόνια στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της Seria A. Η Λέτσε “πάγωσε” το “Αrtemio Franki”, καθώς απέσπασε τον βαθμό (2:2) από τους “βιόλα”, ενώ έχανε και με 2:0.

Γιουβέντους – Μπολόνια

Οι “μπιανκονέρι” είχαν εντυπωσιακή πρεμιέρα, αφού επικράτησαν με 3:0 στην έδρα της Ουντινέζε,  πετυχαίνοντας και τα τρία τέρματα από το ημίχρονο. Το ίδιο ιδανικό ξεκίνημα έψαχνε και απέναντι στην Μπολόνια στο “Allianz Stadium” κάτι…που δεν επανέλαβε. Η ομάδα του Αλέγκρι είχε νωθρή αρχή με δυσκολία στην δημιουργία φάσεων, παρόλο την κατοχή που είχε. Μάλιστα, στο 24′ οι φίλαθλοι των γηπεδούχων “πάγωσαν’, καθώς ο Λιούις Φέργκιουσον υποδέχτηκε μια υπέροχη πάσα του Τζόσουα Ζίρκζεϊ, βάζοντας μπροστά την Μπολόνια με 1:0. Η Γιουβέντους δεν κατάφερε να αντιδράσει άμεσα και βρέθηκε να είναι πίσω στο σκορ στο πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο μέρος οι “μπιανκονέρι” μπήκαν με στόχο να ισοφαρίσουν όσο πιο γρήγορα γινόταν. Μάλιστα, τα κατάφεραν στο 54′ με τον Ντούσαν Βλάχοβιτς να βρίσκει τα αντίπαλα δίχτυα αλλά ο VAR ακύρωσε το γκολ του Σέρβου επιθετικού ως οφσάιντ. Στο 59′ οι γηπεδούχοι είχαν άλλη μια ευκαιρία να ισοφαρίσουν με τον Νικολό Φαγιόλι. Στο 73′ η Μπολόνια ζήτησε πέναλτι αλλά ο VAR και ο διαιτητής έδειξαν να συνεχιστεί το ματς. Στην συνέχεια οι “μπιανκονέρι” ισοφάρισαν το ματς με τον Ντούσαν Βλάχοβιτς να σκοράρει για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι. Στην συνέχεια δεν άλλαξε κάτι με την Γιουβέντους να στραβοπατάει εντός έδρας απέναντι στην Μπολόνια.

Φιορεντίνα – Λέτσε

Η “βιόλα” η οποία ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στην Serie A, απέναντι στην Λέτσε έψαχνε να κάνει το 2Χ2 στο “Artemio Franki”. Έτσι και έγινε, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν ένα γρήγορο γκολ μόλις στο 3′. Συγκεκριμένα, o Nίκολας Γκονζάλεζ εκμεταλλεύτηκε άψογα την σέντρα του Άλφρεντ Ντάνκαν και με μια κεφαλιά έκανε το 1:0. H ομάδα από την Φλωρεντία έχοντας την ψυχολογία με το μέρος της μετά το προβάδισμα, πέτυχε και ένα δεύτερο τέρμα στο 25′. Αυτήν ο Άλφρεντ Ντάνκαν από δημιουργός του πρώτου γκολ “ντύθηκε” σκόρερ, διαμορφώνοντας το 2:0, που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος οι ρόλοι αντιστραφήκαν με την Λέτσε να μειώνει πολύ γρήγορα σε 2:1 στο 49′. Συγκεκριμένα, ο Χάμζα Ράφια με ένα πολύ ωραίο σουτ έβαλε τους φιλοξενούμενους στο παιχνίδι. Στην συνέχεια το παιχνίδι είχε πάρει μια άγρια ομορφιά με την ομάδα του Ρομπέρτο Ντ’ Αβέρσα να ισοφαρίζει το παιχνίδι με τον Νίκολα Κριστόβιτς στο 76′. Στο 81′ οι γηπεδούχοι ζητούν πέναλτι για χέρι αλλά διαιτητής και VAR έδειξαν να συνεχιστεί το παιχνίδι. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι συνταρακτικό με τις δυο ομάδες να μοιράζονται το βαθμό της ισοπαλίας.//ΓΓ