Μεγάλη νίκη για την Φροζινόνε | Καθάρισε ο Κολπάνι για την Μόντσα

Η Φροζινόνε πήρε τεράστια νίκη κόντρα στους Μπεργκαμάσκι, χάρις στα τέρματα του Χαρούι και Μοντερίσι, ενώ για την Μόντσα ο Κολπάνι με δύο τέρματα σε κάθε ημίχρονο έδωσε την νίκη κόντρα στην Έμπολι.

Φροζινόνε – Αταλάντα 2:1

Το ματς ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχος. Μόλις στο 5ο λεπτό βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Χαρούι. ο 25χρονος Μαροκινός με άπιαστο σούτ νίκησε τον τερματοφύλακα της Αταλάντα κάνοντας το 1:0. Στο 17ο λεπτό η Αταλάντα άγγιξε την ισοφάριση αλλά το σουτ του Ζαπακόστα από πλεονεκτική θέση πέρασε άουτ. Στο 24ο λεπτό ήρθε το δεύτερο γκολ για την Φροζινόνε, αυτή τη φορά σκόρερ ήταν ο Μοντερίσι που με δυνατό σουτ νίκησε τον Τσεροφολίνι δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Γκασπερίνι, μπήκαν με αποφασιστικότητα και κατάφεραν να μειώσουν το εις βάρος του 2:0 χάρις σε τέρμα του Ντουβάν Ζαπάτα. Στο 75ο λεπτό οι “Μπεργκαμάσκι” έχασαν τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση, ο Ντε Κέτελαρ έκανε το σουτ η απόκρουση του τερματοφύλακα ήταν ασταθής, η μπάλα έφτασε στον Σκαμάκα αλλά με το κεφάλι δεν κατάφερε να πετύχει την ισοφάριση. Στο 84 λεπτό πάλι ο Σκαμάκα σπατάλησε την ευκαιρία να ισοφαρίσει το ματς, πάλι πήρε την κεφαλιά αλλά πάλι δεν κατάφερε να βρει στόχο.

Μόντσα – Εμπολί 2:0

Το πρώτο ημίχρονο κινήθηκε σε πολύ χαλαρό τέμπο. Την πρωτοβουλία των κινήσεων είχαν οι γηπεδούχοι και κατάφεραν να την μετουσιώσουν σε γκολ στο 45ο λεπτό χάρις στον Κολπάνι που με εντυπωσιακό σουτ έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Περισάν κάνοντας το 1:0.

Η Εμπολί μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και μόλις 48ο λεπτό ο Ραζβάν Μαρίν έφτασε πολύ κοντά στο γκολ αλλά το σουτ που επιχείρησε από την άκρη της μεγάλης περιοχής προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι. Λίγα λεπτά αργότερα και πιο συγκεκριμένα στο 53ο λεπτό ο νόμος του ποδοσφαίρου τιμωρείσαι τους φιλοξενούμενους. Ο Κολπάνι πάλι βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα αυτή την φορά με κεφαλιά δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον τερματοφύλακα και έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Στη συνέχεια του ματς η Έμπολί προσπάθησε να μειώσει αλλά δεν το κατάφερε με το 2:0 να μένει μέχρι το τέλος.