Με ήρωα Βλάχοβιτς πέρασε από το Σαλέρνο και συνεχίζει την καταδίωξη η “Γιούβε”

Η Γιουβέντους εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα και με γκολ του Σέρβου επιθετικού πέρασε από την έδρα της Σαλερνιτάνα με σκορ 2-1 συνεχίζοντας το κυνήγι της Ίντερ.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ δυνατά το ματς. Μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι άγγιξαν το γκολ, όταν ο Σάμπια έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Σέζνι με εντυπωσιακή επέμβαση κράτησε το “μηδέν” στην. Στο 9ο λεπτό η ομάδα από το Τορίνο απάντησε στις ευκαιρίες. Ο Μακένι πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της μεγάλης περιοχής αλλά ο Κοστίλ πραγματοποίησε εξαιρετική απόκρουση κρατώντας ανέπαφη την εστία του. Η Σαλερνιτάνα με το σκορ να βρίσκεται στο 0-0 κέρδιζε συνεχώς μέτρα και επισκέπτονταν την εστία του Πολωνού κίπερ. Σε μια από αυτές τις επισκέψεις της στο 40ο λεπτό ήρθε και το γκολ από τον Μαγκιόρε που με υπέροχο πλασέ νίκησε τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων και έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Η ομάδα του Αλέγκρι φάνηκε μουδιασμένη μετά το γκολ που δέχτηκε, δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση με το σύνολο του Ιντσάγκι να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 1-0.

Στο δεύτερο μέρος η Γιουβέντους πίεσε για την ανατροπή, αλλά και πάλι ο Αμερικανός χαφ από πλεονεκτική θέση με το κεφάλι δεν κατάφερε να βρει δίχτυα. Στο 53ο λεπτό οι ισορροπίες του αγώνα άλλαξαν καθώς ο σκόρερ της αναμέτρησης δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια. Οι “ζέβρες” έχοντας ως σύμμαχο το αριθμητικό  τους πλεονέκτημα βγήκαν στην επίθεση ψάχνοντας το γκολ που θα τους βάλει ξανά στο ματς. Το πολυπόθητο γκολ για την “μεγάλη κυρία” ήρθε στο 65ο λεπτό, η μπάλα έφτασε στα πόδια του Ίλινγκ-Τζούνιορ και αυτός με δυνατό σουτ στον “ουρανό” της εστίας του Κόστιλ έκανε το 1-1. Και ενώ όλα έδειχναν πως η Γιουβέντους θα αφήσει δύο πολύτιμους βαθμούς στο Σαλέρνο ο Βλάχοβιτς με κεφαλιά έδωσε τη νίκη στην ομάδα του στο 90′ κάνοντας το 2-1.