Με την ορμή του “Σαν Μαμές” πήρε το ντέρμπι η Μπιλιμπάο

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε πήρε τεράστια νίκη (2-0) επί της Ατλέτικο Μαδρίτης στο “San Mamés” για την 17η αγωνιστικής της La Liga και “σκαρφάλωσε” στην 5η θέση.

Στην “χώρα των Βάσκων” η Αθλέτικ φιλοξένησε την Ατλέτικο Μαδρίτης στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της La Liga, με τις δυο ομάδες να έχουν ξεκάθαρο σκοπό να κερδίσουν ώστε να έρθουν κοντά στην κορυφή της βαθμολογίας. Με το σφύριγμα της έναρξης οι “ροχιμπλάνκος” ήταν αυτοί που επέβαλαν τον ρυθμό τους, με τους παίκτες του Τσόλο Σιμεόνε να κάνουν τα πάντα σωστά ανασταλτικά και στην επίθεση να έχουν στιγμές για να ανοίξουν το σκορ. Ο Ουνάι Σιμόν έδωσε πνοή στο σύνολο του Ερνέστο Βαλβέρδε καθώς την κράτησε όρθια στα πιο κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού. Κόντρα στην ροή της αναμέτρησης, οι Βάσκοι κέρδισαν πέναλτι με τον Σάνσετ να αναλαμβάνει την εκτέλεση, στέλνοντας την μπάλα στη εξέδρα και την ισοπαλία χωρίς τέρματα να είναι αυτή που οδήγησε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες της Ατλέτικο θέλησαν να κάνουν ακριβώς το ίδιο πράγμα με το πρώτο ημίχρονο, χωρίς να λογαριάσουν πως η Αθλέτικ όταν βρει την στιγμή της θα κάνει την ζημιά. Στο 51ο λεπτό οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Γκουρουθέτα, μετά από ωραία σέντρα του Άντερ Ερέρα ξεκλειδώνοντας την άμυνα του Γιάν Όμπλακ. Στο 64ο λεπτό η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε βρήκε και δεύτερο γκολ με τον Νίκο Γουίλιαμς να δίνει αέρα στην ομάδα του με την συνέχεια η ομάδα του Σιμεόνε να αλλάζει πρόσωπο προσπαθώντας να ανακτήσει την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να απειλήσει. Στην συνέχεια, το σύνολο του Βαλβέρδε διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα του, με τους “ροχιμπλάνγκος” να μην μπορούσαν να ήταν απειλητικοί.

Έτσι, με αυτό το αποτέλεσμα, η Αθλέτικ Μπιλιμπάο “σκαρφάλωσε” στην 5η θέση με 32 βαθμούς, ενώ οι “ροχιμπλάνγκος” έμειναν στην 3η με 34, χάνοντας έδαφος από την κορυφή.

ΓΚΟΛ: 51′ Γκουρουθέτα, 64′ Ν.Γουίλιαμς

Αθλέτικ Μπιλμπάο (Βαλβέρδε): Σιμόν, Βιβιάν, Παρέδες, Λέκουε, Μπερίσε, Πράδος Ντίας (77′ Βέσγκα), Ερέρα, Σάνσετ(85′ Γκόμεθ), Γουίλιαμς (85′ Τζαουρεγκιθάρ), Γουίλιαμς(90′ Μπερενγκέρ) , Γκουροθέτα

Ατλέτικο Μαδρίτης (Σιμεόνε): Όμπλακ, Βίτσελ, Σογιουντσού (46′ Χιμένεζ), Ερμόσο, Λίνο, Μολίνα (46′ Ντε Πολ), Νίνγκεθ (59′ Ντεπάι), Κόκε, Γιορέντε, Μοράτα (67′ Αθπιλικουέτα), Γκριεζμάν (59′ Κορέα)