Άφησε το καλό για το τέλος η Ατλέτικο

Οι “ροχιμπλάνκος” επικράτησαν με 3-1 της Βιγιαρεάλ στο “Γουάντα Μετροπολιτάνο” με τον Αντουάν Γκριεζμάν να μοιράζει μία ασίστ και να σκοράρει ένα γκολ σε ένα σχετικά ισορροπημένο παιχνίδι που είχε πολλές φάσεις.

Το “κίτρινο υποβρύχιο” ξεκίνησε το ματς με το πόδι στο “γκάζι” δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες για γκολ, όμως είχε μπροστά του τον ανυπέρβλητο Γιαν Όμπλακ. Στο 20′ όμως, ο Ζεράρ Μορένο άνοιξε το σκορ παίρνοντας το ριμπάουντ έπειτα από επέμβαση του Σλοβένου γκολκίπερ για το 1-0. Οι “ροχιμπλάνκος” κατόρθωσαν όμως να ισοφαρίσουν πριν το τέλος του ημιχρόνου, χάρη στην εξαιρετική ασίστ του Αντουάν Γκριεζμάν την οποία υποδέχθηκε ο Βίτσελ για ένα εύκολο τελείωμα.

Στο δεύτερο μέρος, οι τελικές προσπάθειες υπήρχαν και από τις δύο πλευρές, με την εικόνα του ματς να δείχνει ισορροπημένη, αλλά και έντονη ποδοσφαιρικά. Η Ατλέτικο όμως είχε τις λύσεις, έστω στα τελευταία δέκα λεπτά. Στο 80′ ο Γκριεζμάν έκανε το 2-1 έπειτα από πάσα ακριβείας του Γιορέντε και στο 85′ ο Σάμουελ Λίνο τελείωσε την “περιπέτεια”, μετά από γύρισμα του Μπάριος.

Ο Όμπλακ έκανε ξανά αυτό που ξέρει καλύτερα στο 89′ εμποδίζοντας τον Τεράτς από το να σκοράρει και να μειώσει κι έτσι οι “ροχιμπλάνκος” έφτασαν μέχρι το σφύριγμα της λήξης και στους τρεις βαθμούς χωρίς άγχος.

ΓΚΟΛ: 20′ Μορένο, 45+1′ Βίτσελ, 80′ Γκριεζμάν, 85′ Λίνο
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 45+2′ Καπούε, 77′ Ακομάχ
ΚΟΚΚΙΝΗ:

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Χιμένες, Βίτσελ, Ερμόσο, Μολίνα (70′ Μπάριος), ντε Πολ (65′ Κορέα), Κόκε, Σαούλ (46′ Γιορέντε), Ρικέλμε (65΄Λίνο), Μοράτα (88′ Σογιουντσού), Γκριεζμάν.
Βιγιαρεάλ (Μιγκέλ Άνχελ Τίνα): Γιόργκενσεν, Αλτιμίρα, Αλμπιόλ, Κουένκα, Μορένο Α. (83′ Μπέρετον Ντίας), Πίνο (46′ Ακομάχ), Καπούε, Παρέχο, Μπαένα (74′ Ρομέρο), Σόρλοθ (36′ Τεράτς), Μορένο Z.