Πέρασε από το “Σέλχαρστ Παρκ” η Άρσεναλ

Η ομάδα του Αρτέτα τα βρήκε σκούρα κόντρα στην Πάλας, όμως ο Έντεγκαρντ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, έλυσε τον γόρδιο δεσμό και έδωσε τη νίκη με 1:0 στην ομάδα του.

Οι “κανονιέρηδες” δυσκολεύτηκαν να βρουν δίχτυα, παρά τις πολλές φάσεις που δημιούργησαν στο πρώτο μέρος, με το εύστοχο πέναλτι του Έντεγκαρντ στο 54ο λεπτό να τους δίνει το πολύτιμο τρίποντο, επικρατώντας της Κρίσταλ Πάλας με 1:0 στο Σέλχαρστ Παρκ.

Ο αγώνας:

H Άρσεναλ μπήκε… φουριόζα στον αγωνιστικό χώρο και έδειξε με το… καλησπέρα τις διαθέσεις της, με την Πάλας όμως να ανταπεξέρχεται στις επιθετικές προσπάθειες των “κανονιέρηδων”. Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα έχασε τεράστια ευκαιρία, με τον Ενκέτια να παίρνει τη μπάλα μέσα στην περιοχή και να σημαδεύει το δεξί κάθετο δοκάρι των γηπεδούχων. Στη συνέχεια, ήρθε ακόμη μια καλή στιγμή για την Άρσεναλ, ξανά με τον Άγγλο, όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ψάχνουν ένα τέρμα, με τον Έντεγκαρντ να κάνει ένα ψιλοκρεμαστό σουτ, αλλά ο Τζόνστον απομάκρυνε εξαιρετικά. Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ, με το μηδέν να διατηρείται έως το τέλος του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο, ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους “κανονιέρηδες” οι οποίοι κέρδισαν πέναλτι στο 54ο λεπτό. Ο Ενκέτια τσίμπησε τη μπάλα μέσα στην αντίπαλη περιοχή, ο αντίπαλος κίπερ βγήκε άτσαλα με αποτέλεσμα να τον ανατρέψει. Ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα, με τον Έντεγκαρντ να το εκτελεί εύστοχα και να γράφει το 1:0. Στο 67ο λεπτό, ο Τομιγάσου αντίκρυσε δεύτερη κίτρινη κάρτα, μετά από μαρκάρισμα στον Αγιού, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες. H Άρσεναλ εμφανίστηκε μουδιασμένη στη συνέχεια, με την Κρίσταλ Πάλας να ανεβάζει ρυθμό και να προσπαθεί να ισοφαρίσει. Οι αλλαγές του Αρτέτα όμως, βοήθησαν τους “κανονιέρηδες” να κυκλοφορήσουν τη μπάλα και να διατηρήσουν το προβάδισμά τους.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής στην Premier League: