Κυριαρχία με ένα μόλις γκολ για τους “πολίτες”

Το 2/2 έκανε στη φετινή Premier League η Μάντσεστερ Σίτι, παίρνοντας μία πολύτιμη νίκη απέναντι στη Νιούκαστλ με 1:0 στο “Έτιχαντ”, φτάνοντας έτσι τους 6 βαθμούς και τη Μπράιτον στη βαθμολογία.

Με το καθοριστικό γκολ του Χούλιαν Άλβαρεζ στο πρώτο ημίχρονο, οι πρωταθλητές Αγγλίας επιβεβαίωσαν τον τίτλο του “φαβορί” πριν το ματς και υπέταξαν τις “καρακάξες”, χρησιμοποιώντας την κυνικότητα και την εμπειρία τους.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Παρά την κυριαρχία στην κατοχή, οι “πολίτες” ήταν εγκλωβισμένοι και δεν έβρισκαν σε καμία περίπτωση χώρους, για να δημιουργήσουν και να σουτάρουν όπως θέλουν για αρκετή ώρα στο ξεκίνημα. Ο Έντι Χάου είχε στήσει έτσι την ομάδα του, ώστε να περιορίσει τις κάθετες πάσες και την δεδομένη ποιότητα των χαφ και των ακραίων της Σίτι.

Αυτό συνέβαινε επί μισή ώρα, με μοναδικό απειλητικό σουτ στο ματς αυτό του Ακάντζι στο 14′. Η ομάδα του Γκουαρδιόλα όμως βρήκε τη λύση στο 31′, με το τρομερό διαγώνιο σουτ του Χούλιαν Άλβαρεζ το οποίο κατέστησε ανήμπορο τον Νικ Πόουπ. Τη φάση και τον χώρο για το γκολ, δημιούργησε ο “σβούρας” και τεχνίτης Φόντεν.

Στο 41ο λεπτό, ο Χάαλαντ απείλησε για πρώτη φορά την εστία του Άγγλου γκολκίπερ, αλλά το διαγώνιο τελείωμά του πέρασε ελάχιστα έξω. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς αλλαγή στο σκορ και με τους “πολίτες” να έχουν σταθερά τα “ηνία” του παιχνιδιού σε όλες τις γραμμές.

Ο Νορβηγός σέντερ φορ προειδοποίησε άλλες δύο φορές στο 50′ και στο 65′, αλλά ο Πόουπ ήταν σε απόλυτη ετοιμότητα και τις δύο φορές. Λίγο νωρίτερα, ο Χάαλαντ βρέθηκε πάλι σε πλεονεκτική θέση χάρη στην κάθετη πάσα του Φόντεν, όμως το τελείωμά του “εξυσε” το δεξί δοκάρι.

AP Photo

Οι “καρακάξες” άρχισαν να ανεβάζουν ένταση για πρώτη φορά μετά τις τελευταίες αλλαγές του Χάου, όμως δεν μπορούσαν να βρουν μία καλή τελική στην εστία του Έντερσον, πλην μίας του Χάρβεϊ Μπαρνς.

Η επόμενη τελική του ματς άργησε πολύ να έρθει. Ο Φόντεν πλάσαρε από δύσκολη θέση στο 89′, λαμβάνοντας την πάσα του Χάαλαντ, αλλά ο Πόουπ έδιωξε με το πόδι.

Οι πρωταθλητές, από τη στιγμή που δεν βρήκαν δεύτερο γκολ χρησιμοποίησαν στο δεύτερο ημίχρονο την εμπειρία τους, διαχειρίστηκαν την πίεση, κράτησαν την μπάλα όπως έπρεπε, όσο έπρεπε και όπου έπρεπε και έφτασαν αναίμακτα μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Πλέον, στέκονται πρώτοι στον πίνακα της Premier League, μαζί με τη Μπράιτον, έχοντας το απόλυτο//ΓΑ.