Λυτρώθηκε στις καθυστερήσεις η Νότιχγαμ

Η ομάδα του Στιβ Κούπερ πήρε το πρώτο της τρίποντο για τη σεζόν 2023-24 στην Premier League, μετά το 2:1 στο “City Ground”, κόντρα στη “νεοφώτιστη” Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.

Σε ένα ματς που σίγουρα δεν ήταν ιδανικό για… καρδιακούς η Νότιγχαμ Φόρεστ έκανε “σεφτέ” στην Premier League και πήρε το παρθενικό της τρίποντο. Λυτρωτής για τους “κόκκινους” ήταν ο Κρις Γουντ, ο οποίος σκόραρε στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, είχαν το ρυθμό, πίεσαν και ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη τους ευκαιρία που δημιούργησαν, μετά από σέντρα του Οριέ και άψογη κεφαλιά του Αβονίγι. Στην συνέχεια, η ομάδα του Κούπερ προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ του ματς και προσπάθησε να διευρύνει το προβάδισμα της. Αρχικά, με τον Τζόνσον στο 32′ και με τον Γκιμπς-Γουάιτ λίγο πριν την λήξη του πρώτου 45λεπτου.

Στο δεύτερο μέρος η “σταχτοπούτα” της Premier League ισοφάρισε στο 48’, όταν ο Χάμερ έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα με φανταστικό φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι την ανεβασμένη τους ψυχολογία και με αυτοπεποίθηση στα πόδια τους προσπάθησαν για την ανατροπή. Η Σέφιλντ, έχασε τεράστια ευκαιρία στο 79’, με τον Τέρνερ βγαίνει νικητής σε τετ-α-τετ με τον Τραορέ, πριν η Νότιγχαμ πάρει τελικά τη νίκη στο 90’. “Δράστης” ήταν ο Γουντ ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Οριέ και να “έγραψε” το τελικό 2:1 με πανέμορφη κεφαλιά.//ΓΓ.