Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού

Με άλλο ένα αγωνιστικό σαββατοκύριακο να έχει πλέον τελειώσει, το ertsports.gr σας παρουσιάζει τα πεπραγμένα των ποδοσφαιριστών από τη χώρα μας που αγωνίζονται σε ομάδες άλλων ευρωπαϊκών – και μη – χωρών.

Αγγλία:

Πρέμιερ Λιγκ
Κώστας Τσιμίκας (Λίβερπουλ): Αγωνίστηκε για 1 λεπτό στην εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Μάντσεστερ Σίτι.

Τσάμπιονσιπ
Δημήτρης Γιαννούλης (Νόριτς): Είναι τραυματίας.
Τζορτζ Μπάλντοκ (Σέφιλντ Γιουνάιτεντ): Αγωνίστηκε για 83 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (3-3) με την Μπλάκπουλ.
Δημήτρης Πέλκας (Χαλ): Αγωνίστηκε για 81 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2-0) από την Μπέρμινχαμ.

Ισπανία:

Λα Λίγκα 2
Χρήστος Αλμπάνης (Ανδόρρα): Εκτός αποστολής.
Νίκος Μιχελής (Μιραντές): Εκτός αποστολής.

Ιταλία:

Serie A
Χρήστος Αλεξίου (Ίντερ): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Κεραμίτσης (Ρόμα): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Αγωνίστηκε για 64 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2-1) από την Αταλάντα. Στο 41ο λεπτό άνοιξε το σκορ με ένα φανταστικό σουτ.
Χαράλαμπος Λυκογιάννης (Μπολόνια): Αγωνίστηκε για 14 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (3-2) από τη Νάπολι.
Δημήτρης Νικολάου (Σπέτσια): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Κρεμονέζε.
Αντώνης Σιατούνης (Μόντσα): Εκτός αποστολής.

Serie B
Βασίλης Ζαγαρίτης (Πάρμα): Αγωνίστηκε για 36 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-0) επί της Ρετζίνα.
Γιώργος Καραγιαννίδης (Βενέτσια): Εκτός αποστολής.
Χρήστος Κουρφαλίδης (Κάλιαρι): Έμεινε στον πάγκο.
Ηλίας Κουτσουπιάς (Μπενεβέντο): Αγωνίστηκε για 24 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (3-2) από την Τερνάνα.

Γερμανία:

Μπουντεσλίγκα
Θωμάς Καστανάρας (Στουτγκάρδη): Έμεινε στον πάγκο.
Βασίλης Λαμπρόπουλος (Μπόχουμ): Αγωνίστηκε για 1 λεπτό στην εκτός έδρας ήττα (4-1) από την Στουτγκάρδη.
Δημήτρης Λημνιός (Κολωνία): Είναι τραυματίας.
Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Στουτγκάρδη): Αγωνίστηκε για 74 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (4-1) επί της Μπόχουμ.
Κωνσταντίνος Σταφυλίδης (Μπόχουμ): Εκτός αποστολής.

Μπουντεσλίγκα 2
Σεμπάστιαν Βασιλειάδης (Αρμίνια Μπίλεφελντ): Αγωνίστηκε για 45 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2-0) από το Αννόβερο.
Στέφανος Καπίνο (Αρμίνια Μπίλεφελντ): Εκτός αποστολής.
Χαράλαμπος Μακρίδης (Ρέγκενσμπουργκ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (3-0) επί της Καϊζερσλάουτερν. Ήταν ο δημιουργός του δεύτερου γκολ της ομάδας του, στο 57′, με τον Άλμπερς να είναι ο σκόρερ.
Μανώλης Σάλιακας (Σαν Πάουλι): Αγωνίστηκε για 79 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (3-0) επί του Αμβούργου.

Πορτογαλία:

Λίγκα Πορτουγκάλ
Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος (Σπόρτινγκ Λισαβόνας): Αγωνίστηκε για 45 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Βαρζίμ (ομάδα 3ης κατηγορίας) για τη Γ’ φάση του Κυπέλλου Πορτογαλίας.
Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Έμεινε στον πάγκο (αγώνας Κυπέλλου).
Ανδρέας Σάμαρης (Ρίο Άβε): Αγωνίστηκε για 30 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (3-2) από την Ολιβέιρα Χόσπιταλ.

Ολλανδία:

Ερεντιβίζιε
Αβέντης Αβεντισιάν (Γκόου Άχεντ Ιγκλς): Έμεινε στον πάγκο.
Τάσος Δουβίκας (Ουτρέχτη): Αγωνίστηκε για 45 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (6-1) από την Αϊντχόφεν.
Βασίλης Μπάρκας (Ουτρέχτη): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (6-1) από την Αϊντχόφεν.
Βαγγέλης Παυλίδης (Αλκμάαρ): Είναι τραυματίας.
Δημήτρης Σιόβας (Φορτούνα Σιτάρντ): Έμεινε στον πάγκο.
Βασίλης Σουρλής (Φορτούνα Σιτάρντ): Έμεινε στον πάγκο.
Χρήστος Τζόλης (Τβέντε): Είναι τραυματίας.
Παντελής Χατζηδιάκος (Αλκμάαρ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (3-1) από την Φέγενορντ. Ήταν ο δημιουργός του μοναδικού γκολ της ομάδας του (26′), με τον Όντγκαρντ να είναι ο σκόρερ.

Β’ Κατηγορία
Απόστολος Βέλλιος (Τζβόλε): Έμεινε στον πάγκο.
Κωνσταντίνος Λάμπρου (Βίλεμ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (3-1) επί της Χέλμοντ.
Βασίλης Παυλίδης (Αλκμάαρ Β’): Έμεινε στον πάγκο.

Αυστρία:

Νίκος Βέργος (Βόλφσμπεργκερ): Αγωνίστηκε για 12 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (3-2) από τη Στουρμ Γκρατς.
Κοσμάς Γκέζος (Αούστρια Κλάγκενφουρτ): Αγωνίστηκε για 74 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (3-1) από την ΛΑΣΚ Λιντζ.
Ευθύμης Κουλούρης (Λασκ Λίντσερ): Αγωνίστηκε για 6 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (3-1) επί της Αούστρια Κλάγκενφουρτ.

Λιγκα 2:
Μελέτιος Μίσκοβιτς (Κάφενμπεργκ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Τιμ Βιέννης.

Σκωτία:

Πρέμιερσιπ
Γιώργος Γιακουμάκης (Σέλτικ): Αγωνίστηκε για 75 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (6-1) επί της Χιμπέρνιαν. Σκόραρε δύο φορές (18′, 73′).

Σερβία:

Σούπερ Λίγκα
Νεμάνια Μιλόγιεβιτς (Κολουμπάρα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2-1) από την Σπαρτάκ Σουμπότιτσα.
Νίκος Μπαξεβάνος (Σπαρτάκ Σουμπότιτσα): Έμεινε στον πάγκο.

Βέλγιο:

Τσάλεντζερ Λιγκ
Απόστολος Κωνσταντόπουλος (Μπέερσχοτ): Εκτός αποστολής.

Ελβετία:

Σούπερλιγκ
Αλεξάντερ Σαφαρίκας (Σιόν): Εκτός αποστολής.

Τσεχία:

Α’ Κατηγορία
Μάριος Πουρζιτίδης (Σλόβαν Λίμπερετς): Έμεινε στον πάγκο.

Δανία:

Σουπερλίγκα
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Είναι τραυματίας.

Δημήτρης Εμμανουηλίδης (Βέιλε): Αγωνίστηκε για 45 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (3-0) από την Χόμπρο.

Τουρκία:

Σούπερ Λιγκ
Δημήτρης Γούτας (Σίβασπορ): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (20:00), εντός έδρας, κόντρα στην Γκιρεσούνσπορ.
Στέλιος Κίτσιου (Γκαζιαντέπ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Κόνιασπορ.
Δημήτρης Κολοβέτσιος (Καϊσέρισπορ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Γαλατασαράι.
Τάσος Μπακασέτας (Τραμπζονσπόρ): Αγωνίστηκε για 79 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Μπεσίκτας. Ήταν ο δημιουργός του πρώτου γκολ της ομάδας του, στο 11′, με τον Γκόμεζ να είναι ο σκόρερ.
Μανώλης Σιώπης (Τραμπζονσπόρ): Αγωνίστηκε για 11 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Μπεσίκτας.
Χάρης Χαρίσης (Σίβασπορ): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (20:00), εντός έδρας, κόντρα στην Γκιρεσούνσπορ.
Τάσος Χατζηγιοβάνης (Ανκαραγκούτσου): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (20:00), εντός έδρας, κόντρα στην Φενερμπαχτσέ.

Ιωάννης Γκέλιος (Μπαντίρμασπορ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2-0) από την Μαλάτιασπορ.
Γιώργος Κουτρουμπής (Μπαντίρμασπορ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2-0) από την Μαλάτιασπορ.
Δημήτρης Μάνος (Μπαντίρμασπορ): Αγωνίστηκε για 25 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2-0) από την Μαλάτιασπορ.

Κύπρος:

Τάσος Δώνης (ΑΠΟΕΛ): Αγωνίστηκε για 40 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2-1) επί του Ακρίτα Χλώρακα.
Νίκος Καλτσάς (Καρμιώτισσα): Έμεινε στον πάγκο.
Χάρης Μαυρίας (Απόλλων Λεμεσού): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (19:00), εκτός έδρας, κόντρα στον Άρη Λεμεσού.
Δημήτρης Πινακάς (Απόλλων Λεμεσού): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (19:00), εκτός έδρας, κόντρα στον Άρη Λεμεσού.
Μανώλης Τζανακάκης (Καρμιώτισσα): Εκτός αποστολής.
Απόστολος Τσιλιγγίρης (ΑΠΟΕΛ): Έμεινε στον πάγκο.
Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (Ανόρθωση): Αγωνίστηκε για 9 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Ένωση Παραλιμνίου.

Ρουμανία:

Λιγκα 1
Κυριάκος Παπαδόπουλος (Ουνιβερσιτάτεα Κραϊόβα): Αγωνίστηκε για 79 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Μποτοσάνι.

Ουγγαρία:

Αλέξανδρος Κυζιρίδης (Ντεμπρετσένι): Αγωνίστηκε για 34 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (4-1) επί της Ουίπεστ.
Γιώργος Νεοφυτίδης (Ντεμπρετσένι): Έμεινε στον πάγκο.

Πολωνία:

Εξτρακλάσα
Αλέξανδρος Κατράνης (Πιάστ Γκλίβιτσε): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Στσζέτσιν.
Γιάννης Παπανικολάου (Ρακόφ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (3-0) επί της Λέχια Γκντάνσκ.
Δημήτρης Σταυρόπουλος (Βάρτα Πόζναν): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-0) επί της Γιαγκιελόνια. Άνοιξε το σκορ στο 64ο λεπτό για την ομάδα του.
Στράτος Σβάρνας (Ρακόφ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (3-0) επί της Λέχια Γκντάνσκ. Δημιούργησε το τρίτο γκολ της ομάδας του, στο 47′, στέλνοντας την μπάλα στον Βντόβιακ με… ανάποδο ψαλίδι.
Κωνσταντίνος Τριανταφυλλόπουλος (Στσζέτσιν): Έμεινε στον πάγκο.

Σλοβακία:

Πολυδεύκης Βολανάκης (Μιχάλοβτσε): Εκτός αποστολής.
Ιωάννης Νιάρχος (Ζλάτε Μόραφτσε): Αγωνίστηκε για 89 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Ντουνάισκα Στρέντα. Πέτυχε το γκολ της μείωσης για την ομάδα του, στο 80′.
Σπύρος Ρισβάνης (Ντουνάισκα Στρέντα): Αγωνίστηκε για 90λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Ζλάτε Μόραφτσε.
Κυριάκος Σαββίδης (Σπαρτάκ Τρνάβα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (3-1) από την Σπορ Ποντμπρεζόβα.

Μολδαβία:

Νίκος Γιαννακόπουλος (Ζίμπρου Κισινάου): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Πετροκούμπ.
Στέφανος Ευαγγέλου (Σερίφ Τιράσπολ): Εκτός αποστολής.
Νίκος Καρανίκας (Ζίμπρου Κισινάου): Έμεινε στον πάγκο.
Γιάννης-Φοίβος Μπότος (Σερίφ Τιράσπολ): Αγωνίστηκε για 4 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Μπάλτι.

Φιλανδία:

Βεϊκαουσλίγκα
Σταύρος Ζαροκώστας (Χάκα): Εκτός αποστολής.

Λετονία:

Θάνος Πέτσος (Ρίγα): Έμεινε στον πάγκο.

Αλβανία:

Αλέξανδρος Κούρος (Τιούτα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2-1) επί της ΚΦ Εγνατία.

Εσθονία:

Γιάννης Τσιβελεκίδης (Κάλιου): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Φλόρα.

Κατάρ:

Κώστας Μανωλάς (Αλ Σαρζά): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (1-0) από την Αλ Ουάσλ.
Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κορφακάν): Αγωνίστηκε για 81 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Αϊμαν.
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Σαρζά): Εκτός αποστολής.

ΗΠΑ:

MLS
Ταξιάρχης Φούντας (D.C United): Εκτός αποστολής.

Ινδία:

Δημήτρης Διαμαντάκος (Κεράλα Μπάστερς): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (5-2) από την ΑΤΚ Μοχούν Μπαγκάν.

Χόνγκ Κονγκ:

Μιχάλης Μανιάς (Κίτσε): Αγωνίστηκε για 29 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (7-0) επί της Σάουθερν. Πέτυχε το τελευταίο τέρμα του αγώνα στο 84′.