Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού

Με άλλο ένα αγωνιστικό σαββατοκύριακο να έχει πλέον τελειώσει, το ertsports.gr σας παρουσιάζει τα πεπραγμένα των ποδοσφαιριστών από τη χώρα μας που αγωνίζονται σε ομάδες άλλων ευρωπαϊκών – και μη – χωρών.

Αγγλία:

Πρέμιερ Λιγκ
Κώστας Τσιμίκας (Λίβερπουλ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (3-2) από την Άρσεναλ.

Τσάμπιονσιπ
Δημήτρης Γιαννούλης (Νόριτς): Είναι τραυματίας.
Τζορτζ Μπάλντοκ (Σέφιλντ Γιουνάιτεντ): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Πέλκας (Χαλ): Αγωνίστηκε για 54 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2-0) από τη Χάντερσφιλντ.

Ισπανία:

Λα Λίγκα 2
Χρήστος Αλμπάνης (Ανδόρρα): Αγωνίστηκε για 19 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με τη Μάλαγα.
Νίκος Μιχελής (Μιραντές): Εκτός αποστολής.

Ιταλία:

Serie A
Χρήστος Αλεξίου (Ίντερ): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Κεραμίτσης (Ρόμα): Έμεινε στον πάγκο.
Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Έμεινε στον πάγκο.
Χαράλαμπος Λυκογιάννης (Μπολόνια): Αγωνίστηκε για 17 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με τη Σαμπντόρια.
Δημήτρης Νικολάου (Σπέτσια): Αγωνίστηκε για 68 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2-0) από τη Μόντσα.
Αντώνης Σιατούνης (Μόντσα): Εκτός αποστολής.

Serie B
Βασίλης Ζαγαρίτης (Πάρμα): Έμεινε στον πάγκο.
Γιώργος Καραγιαννίδης (Βενέτσια): Εκτός αποστολής.
Χρήστος Κουρφαλίδης (Κάλιαρι): Εκτός αποστολής.
Ηλίας Κουτσουπιάς (Μπενεβέντο): Αγωνίστηκε για 24 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Σουντιρόλ.

Γερμανία:

Μπουντεσλίγκα
Θωμάς Καστανάρας (Στουτγκάρδη): Εκτός αποστολής.
Βασίλης Λαμπρόπουλος (Μπόχουμ): Έμεινε στον πάγκο.
Δημήτρης Λημνιός (Κολωνία): Είναι τραυματίας.
Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Στουτγκάρδη): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (1-0) από την Ουνιόν Βερολίνου.
Κωνσταντίνος Σταφυλίδης (Μπόχουμ): Αγωνίστηκε για 31 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (3-0) επί της Άιντραχτ Φρανκφούρτης.

Μπουντεσλίγκα 2
Σεμπάστιαν Βασιλειάδης (Αρμίνια Μπίλεφελντ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2-1) από την Καρσλούη.
Στέφανος Καπίνο (Αρμίνια Μπίλεφελντ): Εκτός αποστολής.
Χαράλαμπος Μακρίδης (Ρέγκενσμπουργκ): Αγωνίστηκε για 82 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (2-2) από την Γκρόιτερ Φιρτ. Ήταν ο δημιουργός του 2-1 της ομάδας του στο 62′ με τον Καλισκάνερ να είναι ο σκόρερ.
Μανώλης Σάλιακας (Σαν Πάουλι): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2-1) από την Μπραουνσβάιγκ. Στο 68′ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με ένα φανταστικό σουτ από τα 25 μέτρα.

Πορτογαλία:

Λίγκα Πορτουγκάλ
Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος (Σπόρτινγκ Λισαβόνας): Αγωνίστηκε για 18 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2-1) επί της Σάντα Κλάρα.
Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (4-2) επί της Ρίο Άβε.
Ανδρέας Σάμαρης (Ρίο Άβε): Αγωνίστηκε για 65 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (4-2) από την Μπενφίκα. Τη στιγμή που αντικαταστάθηκε δέχθηκε μια ανεπανάληπτη αποθέωση από τους φίλους των γηπεδούχων.

Ολλανδία:

Ερεντιβίζιε
Αβέντης Αβεντισιάν (Γκόου Άχεντ Ιγκλς): Εκτός αποστολής.
Τάσος Δουβίκας (Ουτρέχτη): Αγωνίστηκε για 17 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2-1) από την Άλκμααρ.
Βασίλης Μπάρκας (Ουτρέχτη): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2-1) από την Άλκμααρ.
Βαγγέλης Παυλίδης (Αλκμάαρ): Είναι τραυματίας.
Δημήτρης Σιόβας (Φορτούνα Σιτάρντ): Είναι τραυματίας.
Βασίλης Σουρλής (Φορτούνα Σιτάρντ): Έμεινε στον πάγκο.
Χρήστος Τζόλης (Τβέντε): Αγωνίστηκε για 9 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2-0) από τη Φέγενορντ. Στο 67′ αντικαταστάθηκε λόγω τραυματισμού.
Παντελής Χατζηδιάκος (Αλκμάαρ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2-1) επί της Ουτρέχτης. Ήταν ο δημιουργός του δεύτερου γκολ της ομάδας του (68′), με τον Σουγκαουάρα να είναι ο σκόρερ.

Β’ Κατηγορία
Απόστολος Βέλλιος (Τζβόλε): Αγωνίστηκε για 62 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (3-0) από την Ντόρντρεχτ.
Κωνσταντίνος Λάμπρου (Βίλεμ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2-1) από την Ντεν Μπος.
Βασίλης Παυλίδης (Αλκμάαρ Β’): Εκτός αποστολής.

Αυστρία:

Νίκος Βέργος (Βόλφσμπεργκερ): Αγωνίστηκε για 17 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2-1) από τη Ριντ.
Κοσμάς Γκέζος (Αούστρια Κλάγκενφουρτ): Αγωνίστηκε για 81 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Αούστρια Λουστενάου. Σκόραρε και τα δύο γκολ της ομάδας του (15′, 64′)
Ευθύμης Κουλούρης (Λασκ Λίντσερ): Αγωνίστηκε για 21 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (3-0) από την Χάρτμπεργκ.

Λιγκα 2:
Μελέτιος Μίσκοβιτς (Κάφενμπεργκ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2-0) από τη Ραπίντ Βιέννης Β’.

Σκωτία:

Πρέμιερσιπ
Γιώργος Γιακουμάκης (Σέλτικ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2-1) επί της Σεντ Τζόνστοουν. Πέτυχε το νικητήριο γκολ για την ομάδα του στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Σερβία:

Σούπερ Λίγκα
Νεμάνια Μιλόγιεβιτς (Κολουμπάρα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με τη Μλάντοστ.
Νίκος Μπαξεβάνος (Σπαρτάκ Σουμπότιτσα): Έμεινε στον πάγκο.

Βέλγιο:

Τσάλεντζερ Λιγκ
Απόστολος Κωνσταντόπουλος (Μπέερσχοτ): Εκτός αποστολής.

Ελβετία:

Σούπερλιγκ
Αλεξάντερ Σαφαρίκας (Σιόν): Εκτός αποστολής.

Τσεχία:

Α’ Κατηγορία
Μάριος Πουρζιτίδης (Σλόβαν Λίμπερετς): Αγωνίστηκε για 34 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Οστράβα.

Δανία:

Σουπερλίγκα
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Είναι τραυματίας.
Μάριος Οικονόμου (Κοπεγχάγη): Είναι τραυματίας.

Δημήτρης Εμμανουηλίδης (Βέιλε): Αγωνίστηκε για 25 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Χέλσινγκορ.

Τουρκία:

Σούπερ Λιγκ
Δημήτρης Γούτας (Σίβασπορ): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (20:00), εκτός έδρας, κόντρα στην Μπασακσεχίρ.
Στέλιος Κίτσιου (Γκαζιαντέπ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Αντανά Ντεμιρσπόρ.
Δημήτρης Κολοβέτσιος (Καϊσέρισπορ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Ουμρανιγεσπόρ.
Τάσος Μπακασέτας (Τραμπζονσπόρ): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (20:00), εντός έδρας, κόντρα στην Κασιμπασά.
Μανώλης Σιώπης (Τραμπζονσπόρ): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (20:00), εντός έδρας, κόντρα στην Κασιμπασά.
Χάρης Χαρίσης (Σίβασπορ): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (20:00), εκτός έδρας, κόντρα στην Μπασακσεχίρ.
Τάσος Χατζηγιοβάνης (Ανκαραγκούτσου): Αγωνίστηκε για 15 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2-1) επί της Ιστανμπούλσπορ.

Ιωάννης Γκέλιος (Μπαντίρμασπορ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Αντανασπόρ.
Γιώργος Κουτρουμπής (Μπαντίρμασπορ): Αγωνίστηκε για 45 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Αντανασπόρ.
Δημήτρης Μάνος (Μπαντίρμασπορ): Έμεινε στον πάγκο.

Κύπρος:

Τάσος Δώνης (ΑΠΟΕΛ): Αγωνίστηκε για 68 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Καρμιώτισσα.
Νίκος Καλτσάς (Καρμιώτισσα): Αγωνίστηκε για 45 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με τον ΑΠΟΕΛ.
Χάρης Μαυρίας (Απόλλων Λεμεσού): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (19:00), εκτός έδρας, κόντρα στην Ανόρθωση.
Δημήτρης Πινακάς (Απόλλων Λεμεσού): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (19:00), εκτός έδρας, κόντρα στην Ανόρθωση.
Μανώλης Τζανακάκης (Καρμιώτισσα): Εκτός αποστολής.
Απόστολος Τσιλιγγίρης (ΑΠΟΕΛ): Έμεινε στον πάγκο.
Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (Ανόρθωση): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (19:00), εντός έδρας, κόντρα στον Απόλλωνα Λεμεσού.

Ρουμανία:

Λιγκα 1
Κυριάκος Παπαδόπουλος (Ουνιβερσιτάτεα Κραϊόβα): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (17:30), εντός έδρας, κόντρα στην Τσίντια Ταργκοβίστε.

Ουγγαρία:

Αλέξανδρος Κυζιρίδης (Ντεμπρετσένι): Αγωνίστηκε για 28 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2-0) από την Φερεντσβάρος.
Γιώργος Νεοφυτίδης (Ντεμπρετσένι): Έμεινε στον πάγκο.

Πολωνία:

Εξτρακλάσα
Αλέξανδρος Κατράνης (Πιάστ Γκλίβιτσε): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (21:30), εντός έδρας, κόντρα στη Βίντζεβ Λοτζ.
Γιάννης Παπανικολάου (Ρακόβ): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (19:00), εντός έδρας, κόντρα στη Λέγκνιτσα.
Δημήτρης Σταυρόπουλος (Βάρτα Πόζναν): Αγωνίστηκε για 30 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Λέγκια Βαρσοβίας.
Στράτος Σβάρνας (Ρακόβ): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (19:00), εντός έδρας, κόντρα στη Λέγκνιτσα.
Κωνσταντίνος Τριανταφυλλόπουλος (Στσζέτσιν): Αγωνίστηκε για 72 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (4-2) από την Σταλ Μιέλεκ.

Σλοβακία:

Πολυδεύκης Βολανάκης (Μιχάλοβτσε): Εκτός αποστολής.
Ιωάννης Νιάρχος (Ζλάτε Μόραφτσε): Αγωνίστηκε για 76 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2-0) επί της Σκάλιτσα. Πέτυχε και τα δύο τέρματα της ομάδας του (5′, 53′).
Σπύρος Ρισβάνης (Ντουνάισκα Στρέντα): Αγωνίστηκε για 72 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (5-2) επί της Ζίλινα.
Κυριάκος Σαββίδης (Σπαρτάκ Τρνάβα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2-0) επί της Μπάνκα Μπίστριτσα.

Μολδαβία:

Νίκος Γιαννακόπουλος (Ζίμπρου Κισινάου): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2-0) επί της Μπάλτι.
Στέφανος Ευαγγέλου (Σερίφ Τιράσπολ): Έμεινε στον πάγκο.
Νίκος Καρανίκας (Ζίμπρου Κισινάου): Έμεινε στον πάγκο.
Γιάννης-Φοίβος Μπότος (Σερίφ Τιράσπολ): Εκτός αποστολής.

Φιλανδία:

Βεϊκαουσλίγκα
Σταύρος Ζαροκώστας (Χάκα): Αγωνίστηκε για 45 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (1-0) από την Ελσίνκι.

Λετονία:

Θάνος Πέτσος (Ρίγα): Έμεινε στον πάγκο.

Αλβανία:

Αλέξανδρος Κούρος (Τιούτα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2-1) με την Καστριότι.

Εσθονία:

Γιάννης Τσιβελεκίδης (Κάλιου): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (3-0) από την Ταμέκα.

Γεωργία:

Α’ κατηγορία
Βασίλης Καραγκούνης (Τορπέντο Κιουταΐσι): Αγωνίστηκε για 20 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (4-1) επί της Ντίλα Γκόρι.

Κατάρ:

Κώστας Μανωλάς (Αλ Σαρζά): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (3-3) με την Αλ-Τζαζίρα. Ήταν ο δημιουργός του δεύτερου γκολ της ομάδας του, το οποίο πέτυχε ο Κάιο.
Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κορφακάν): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (3-0) επί της Αλ Μπαταέ.
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Σαρζά): Εκτός αποστολής.

ΗΠΑ:

MLS
Ταξιάρχης Φούντας (D.C United): Εκτός αποστολής.

Ινδία:

Δημήτρης Διαμαντάκος (Κεράλα Μπάστερς): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (3-0) επί της Ιστ Μπενγκάλ.

Χόνγκ Κονγκ:

Μιχάλης Μανιάς (Κίτσε): Αγωνίστηκε για 24 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (5-1) επί της Ίστερν. Πέτυχε το τελευταίο τέρμα του αγώνα στο 90′.