Με άλλο ένα αγωνιστικό σαββατοκύριακο να έχει πλέον ολοκληρωθεί, το ertsports.gr σας παρουσιάζει τα πεπραγμένα των ποδοσφαιριστών από τη χώρα μας, που αγωνίζονται σε ομάδες άλλων ευρωπαϊκών – και μη – κρατών.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΑγγλία:

Premier League
Οδυσσέας Βλαχοδήμος
5 συμμετοχές* (Νότιγχαμ Φόρεστ): Εκτός αποστολής.
Κωνσταντίνος Μαυροπάνος 13 συμμετοχές/1 γκολ (Γουέστ Χαμ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Μπέρνλι.
Τζορτζ Μπάλντοκ 13 συμμετοχές/1 ασίστ (Σέφιλντ Γιουνάιτεντ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Μπόρνμουθ.
Κώστας Τσιμίκας 12 συμμετοχές/3 ασίστ (Λίβερπουλ): Έμεινε στον πάγκο.

Championship
Δημήτρης Γιαννούλης
31 συμμετοχές/4 ασίστ (Νόριτς): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Γούτας 37 συμμετοχές/4 γκολ (Κάρντιφ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Ίπσουιτς.
Μανώλης Σιώπης 34 συμμετοχές (Κάρντιφ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Ίπσουιτς.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΙσπανία:

La Liga
Τάσος Δουβίκας
24 συμμετοχές/4 γκολ (Θέλτα): Αγωνίστηκε για 8 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (4-0) από τη Ρεάλ Μαδρίτης.
Σωκράτης Παπασταθόπουλος 9 συμμετοχές (Ρεάλ Μπέτις): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (3-2) από τη Βιγιαρεάλ.
Δημήτρης Σταματάκης (Οσασούνα): Εκτός αποστολής.

(Ίντερ): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Κεραμίτσης (Ρόμα): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Κυριακόπουλος 21 συμμετοχές/3 ασίστ (Μόντσα): Αγωνίστηκε για 28 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (3-2) επί της Τζένοα.
Χαράλαμπος Λυκογιάννης 18 συμμετοχές/1 γκολ/1 ασίστ (Μπολόνια): Έμεινε στον πάγκο.
Χρήστος Μανδάς (Λάτσιο): Η ομάδα του αγωνίζεται το βράδυ της Δευτέρας (11/3, 21:45), εντός έδρας, κόντρα στην Ουντινέζε.
Κώστας Μανωλάς 8 συμμετοχές – 3 συμμετοχές (Αλ Σαρζά – Σαλερνιτάνα): Αγωνίστηκε για 45 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (4-2) από την Κάλιαρι.
Τριαντάφυλλος Πασαλίδης 4 συμμετοχές (Σαλερνιτάνα): Έμεινε στον πάγκο.
Παντελής Χατζηδιάκος 10 συμμετοχές (Κάλιαρι): Έμεινε στον πάγκο.

Serie B
Βασίλης Ζαγαρίτης 7 συμμετοχές (Πάρμα): Αγωνίστηκε για 16 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Μπρέσια.
Χρήστος Κουρφαλίδης 20 συμμετοχές/3 γκολ/1 ασίστ (Φεραλπισάλο): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (3-2) επί της Μοντένα.
Ηλίας Κουτσουπιάς 14 συμμετοχές/2 γκολ/1 ασίστ (Μπάρι): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Νικολάου 26 συμμετοχές/1 ασίστ (Σπέτσια): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Σουντίρολ.
Δημήτρης Σουνάς 25 συμμετοχές/3 γκολ/1 ασίστ (Καταντσάρο): Αγωνίστηκε για 13 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (1-0) από την Ρετζίνα.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΓερμανία:

Bundesliga
Θωμάς Καστανάρας – 9 συμμετοχές/2 γκολ (Στουτγκάρδη-Ουλμ): Αγωνίστηκε για 10 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-0) επί της Σαντχάουσεν.
Σπύρος Αγγελίδης (Βέρντερ Βρέμης): Εκτός αποστολής.

Bundesliga 2
Σεμπάστιαν Βασιλειάδης 12 συμμετοχές (Χάνσα Ρόστοκ): Εκτός αποστολής.
Χαράλαμπος Μακρίδης 17 συμμετοχές/1 γκολ (Όσναμπρουκ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (3-2) από την Καϊζερσλάουτερν.
Ανδρέας Μπουχαλάκης 19 συμμετοχές/1 γκολ/1 ασίστ (Χέρτα Βερολίνου): Αγωνίστηκε για 25 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2-0) από την Σαν Πάουλι.
Μανώλης Σάλιακας 24 συμμετοχές/2 γκολ/1 ασίστ (Σαν Πάουλι): Αγωνίστηκε για 75 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-0) επί της Χέρτα Βερολίνου. Άνοιξε το σκορ του αγώνα (16′).
Χρήστος Τζόλης 22 συμμετοχές/14 γκολ/4 ασίστ (Φορτούνα Ντίσελντορφ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-0) με επί του Αμβούργου. Δημιούργησε το πρώτο τέρμα της ομάδας του (Κλάουφ, 12′), ενώ πέτυχε το δεύτερο (63′). Αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα.

Γαλλία:

Ligue 1
Πάνος Κατσέρης 15 συμμετοχές/2 ασίστ – 6 συμμετοχές/1 γκολ/1 ασίστ (Καταντσάρο-Λοριάν): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2-0) από τη Λυών.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΟλλανδία:

Eredivisie
Απόστολος Βέλλιος 18 συμμετοχές/3 γκολ/1 ασίστ (Τζβόλε): Αγωνίστηκε για 34 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Φόλενταμ.
Κωνσταντίνος Λάμπρου (Φέγενορντ): Έμεινε στον πάγκο.
Λάζαρος Λάμπρου 18 συμμετοχές/3 γκολ/5 ασίστ (Εξέλσιορ): Εκτός αποστολής.
Βασίλης Μπάρκας 20 συμμετοχές (Ουτρέχτη): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Αλμίρ Σίτι.
Βαγγέλης Παυλίδης 25 συμμετοχές/22 γκολ/2 ασίστ (Αλκμάαρ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (4-0) με την Εξέλσιορ. Πέτυχε το δεύτερο γκολ της ομάδας του (15′).
Δημήτρης Σιόβας 21 συμμετοχές (Φορτούνα Σιτάρντ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) με τον Άγιαξ.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΑυστρία:

Bundesliga
Κοσμάς Γκέζος
13 συμμετοχές/1 γκολ/1 ασίστ (Αούστρια Κλάγκενφουρτ): Αγωνίστηκε για 45 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Ραπίντ Βιέννης.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΣερβία:

Super Liga
Νεμάνια Μιλόγεβιτς
12 συμμετοχές – 4 συμμετοχές/1 ασίστ (Νόβι Πάζαρ – Τσουκαρίτσκι): Αγωνίστηκε για 59 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (1-0) από τη Μλάντοστ.

Δημήτρης Εμμανουηλίδης 4 συμμετοχές/1 γκολ
(Βέιλε): Αγωνίστηκε για 79 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (1-0) από την Οντένσε.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΤουρκία:

Super Lig
Ανδρέας Γιαννιώτης 22 συμμετοχές (Κασίμπασα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2-1) επί της Ιστανμπουλσπόρ.

Στέλιος Κίτσιου 19 συμμετοχές (Ανκαραγκουτσού): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2-1) από τη Σαμσουνσπόρ.
Δημήτρης Κολοβέτσιος 15 συμμετοχές (Καϊσέρισπορ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Χατάισπορ.
Δημήτρης Κουρμπέλης 6 συμμετοχές – 6 συμμετοχές (Τραμπζονσπόρ – Καραγκιουμρούκ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (5-1) από την Τραμπζονσπόρ.
Δημήτρης Πέλκας 16 συμμετοχές/3 γκολ (Μπασακσεχίρ): Έμεινε στον πάγκο.
Αχιλλέας Πούγγουρας 11 συμμετοχές (Σίβασπορ): Έμεινε στον πάγκο.
Ταξιάρχης Φούντας 18 συμμετοχές/1 γκολ/1 ασίστ (Τράμπζονσπορ): Αγωνίστηκε για 4 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (5-1) επί της Καραγκιουμρούκ.
Χάρης Χαρίσης 23 συμμετοχές/4 ασίστ (Σίβασπορ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2-1) από την Αλάνιασπορ.
Τάσος Χατζηγιοβάνης 24 συμμετοχές/1 ασίστ (Ανκαραγκούτσου): Αγωνίστηκε για 60 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2-1) από τη Σαμσουνσπόρ.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΚύπρος:

Cyta Championship

Γιάννης Ανέστης 13 συμμετοχές – 8 συμμετοχές (Καρμιώτισσα – ΑΕ Λεμεσού): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-1) επί του Απόλλωνα Λεμεσού.
Τάσος Δώνης 20 συμμετοχές/2 γκολ (ΑΠΟΕΛ): Αγωνίστηκε για 25 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2-1) από τον Άρη Λεμεσού.
Γιάννης Κάργας 17 συμμετοχές (Ανόρθωση): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (3-2) από την Πάφο.
Γιώργος Κατσικάς 4 συμμετοχές (Νέα Σαλαμίνα): Έμεινε στον πάγκο.
Νίκος Μελισσάς 23 συμμετοχές (Νέα Σαλαμίνα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (1-0) από τη Δόξα.
Φιορίν Ντουρμισάι 26 συμμετοχές/6 γκολ (Νέα Σαλαμίνα): Αγωνίστηκε για 57 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (1-0) από τη Δόξα.
Κωνσταντίνος Σταμούλης 29 συμμετοχές (Οθέλλος Αθηαίνου): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2-1) από την Καρμιώτισσα.
Σταύρος Τσουκαλάς 26 συμμετοχές/3 γκολ (Καρμιώτισσα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2-1) επί του Οθέλλου Αθηαίνου.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΟυγγαρία:

OTP Bank Liga
Γιώργος Αντζουλάς 19 συμμετοχές/1 γκολ
(Ούιπεστ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2-0) επί της Ακαδημίας Πούσκας. Πέτυχε το δεύτερο τέρμα της ομάδας του (74′).
Στέφανος Ευαγγέλου 15 συμμετοχές/1 γκολ/1 ασίστ (Ζαλέγκερσέγκ): Έμεινε στον πάγκο.
Αργύρης Καμπετσής 14 συμμετοχές/1 ασίστ (Ντιοσγκίορ): Αγωνίστηκε για 3 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2-1) επί της Μεζοκοβέσντ-Ζσόρι.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΠολωνία:

Ekstraklasa
Σωκράτης Διούδης 11 συμμετοχές (Ζαγκλέμπιε Λούμπιν): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2-0) επί της Πογκόν Στσζέτσιν. Απέκρουσε εκτέλεση πέναλτι στο 32′.
Χρήστος Δώνης 23 συμμετοχές/1 γκολ/2 ασίστ (Ράντομιακ Ράντομ):΄Αγωνίστηκε για 78 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (3-2) επί της Πιάστ Γκλίβιτσε.
Ευθύμης Κουλούρης 24 συμμετοχές/9 γκολ/1 ασίστ (Πογκόν Στσζέτσιν): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2-0) επί της Ζαγκλέμπιε.
Λεονάρντο Κούτρης 24 συμμετοχές (Πογκόν Στσζέτσιν): Αγωνίστηκε για 80 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2-0) επί της Ζαγκλέμπιε.
Γιάννης Παπανικολάου 8 συμμετοχές/2 γκολ (Ρακόφ): Είναι τραυματίας
Δημήτρης Σταυρόπουλος 19 συμμετοχές/1 γκολ (Βάρτα Πόζναν): Η ομάδα του αγωνίζεται το απόγευμα της Δευτέρας (11/3, 20:00), εντός έδρας, κόντρα στην ΛΚΣ Λοτζ.
Στράτος Σβάρνας 11 συμμετοχές/1 γκολ (Ρακόφ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Πούστζα.
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος 7 συμμετοχές (Γκόρνικ Ζάμπρζε): Έμεινε στον πάγκο.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΡουμανία:

Liga 1

Παναγιώτης Ταχτσίδης 24 συμμετοχές/6 γκολ/2 ασίστ (Κλουζ): Αγωνίστηκε για 45 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Χέρμανσταντ.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΣλοβακία:

Nike Liga
Πολυδεύκης Βολανάκης 19 συμμετοχές (Μιχάλοβτσε): Εκτός αποστολής.
Βασίλης Καλτσάς (Ντουνάισκα Στρέντα): Εκτός αποστολής.
Χρήστος Μακρυγιάννης (Μιχαλόβτσε): Εκτός αποστολής.
Γιάννης Νιάρχος 9 συμμετοχές/2 ασίστ – 5 συμμετοχές/1 γκολ/2 ασίστ (Ντουνάισκα Στρέντα – Μιχαλόβτσε): Αγωνίστηκε για 71 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2-0) επί της Μοράφτσε. Δημιούργησε το πρώτο γκολ της ομάδας του (63′).
Σπύρος Ρισβάνης 8 συμμετοχές (Ντουνάισκα Στρέντα): Είναι τραυματίας.
Κυριάκος Σαββίδης 18 συμμετοχές (Σλόβαν Μπρατισλάβας): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (1-0) επί της Ρουζομπέροκ.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού Σλοβενία:

Prva Liga:
Αλέξανδρος Κυζιρίδης 9 συμμετοχές/2 γκολ – 1 συμμετοχή (Ντεμπρετσένι – Μούρα): Έμεινε στον πάγκο.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΜολδαβία:

Super Liga
Κώστας Αποστολάκης
9 συμμετοχές (Σερίφ Τιρασπόλ): Εκτός αποστολής.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΦινλανδία:

Veikkausliiga

Γιώργος Κανελλόπουλος (Ελσίνκι): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις, μιας και το πρωτάθλημα δεν έχει ξεκινήσει ακόμα.
Δημήτρης Μεταξάς (Ούλου): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις, μιας και το πρωτάθλημα δεν έχει ξεκινήσει ακόμα.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΗΠΑ:

MLS
Γιώργος Γιακουμάκης 2 συμμετοχές/3 γκολ (Ατλάντα Γιουνάιτεντ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (4-1) επί της Νιού Ίνγκλαντ Ρεβολούσιον. Έκανε χατ τρικ, πετυχαίνοντας τα τρία τελευταία γκολ της ομάδας του (55′, 60′, 74′).
Αλέξανδρος Κατράνης 1 συμμετοχή (Ρίαλ Σολτ Λέικ): Αγωνίστηκε για 8 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2-1) από τους Κολοράντο Ράπιντς.
Γιώργος Κούτσιας 1 συμμετοχή (Σικάγο Φάιερ): Έμεινε στον πάγκο.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΙνδία:

Α’ Κατηγορία

Δημήτρης Διαμαντάκος 14 συμμετοχές/10 γκολ/3 ασίστ (Κεράλα Μπάστερς): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Δημήτρης Χατζηισαΐας 16 συμμετοχές/1 γκολ (Πούνγιαμπ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΙνδονησία:

Δημήτρης Κολοβός 23 συμμετοχές/3 γκολ/2 ασίστ (Ντέουα Γιουνάιτεντ): Αγωνίστηκε για 17 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-1) με την Περσικάμπο.