Με άλλο ένα αγωνιστικό σαββατοκύριακο να έχει πλέον ολοκληρωθεί, το ertsports.gr σας παρουσιάζει τα πεπραγμένα των ποδοσφαιριστών από τη χώρα μας, που αγωνίζονται σε ομάδες άλλων ευρωπαϊκών – και μη – κρατών.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΑγγλία:

Premier League
Οδυσσέας Βλαχοδήμος
5 συμμετοχές* (Νότιγχαμ Φόρεστ): Εκτός αποστολής.
Κωνσταντίνος Μαυροπάνος 10 συμμετοχές/1 γκολ (Γουέστ Χαμ): Η ομάδα του αγωνίζεται το βράδυ της Δευτέρας (26/2, 22:00), εντός έδρας, κόντρα στην Μπρέντφορντ.
Τζορτζ Μπάλντοκ 11 συμμετοχές/1 ασίστ (Σέφιλντ Γιουνάιτεντ): Είναι τραυματίας.
Κώστας Τσιμίκας 11 συμμετοχές/3 ασίστ (Λίβερπουλ): Αγωνίστηκε για 34 λεπτά στον τελικό του Λιγκ Καπ Αγγλίας, όπου η ομάδα του επικράτησε με 1-0 της Τσέλσι στην παράταση. Δημιούργησε το νικητήριο γκολ, το οποίο πέτυχε ο Βίρτζιλ Φαν Ντάικ (118′).

Championship
Δημήτρης Γιαννούλης
30 συμμετοχές/4 ασίστ (Νόριτς): Αγωνίστηκε για 84 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Μπλάκμπερν.
Δημήτρης Γούτας 34 συμμετοχές/4 γκολ (Κάρντιφ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Στόουκ.
Μανώλης Σιώπης 31 συμμετοχές (Κάρντιφ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Στόουκ.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΙσπανία:

La Liga
Τάσος Δουβίκας
22 συμμετοχές/4 γκολ (Θέλτα): Αγωνίστηκε για 16 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Κάντιθ.
Σωκράτης Παπασταθόπουλος 7 συμμετοχές (Ρεάλ Μπέτις): Εκτός λόγω τιμωρίας.
Δημήτρης Σταματάκης (Οσασούνα): Εκτός αποστολής.

(Ίντερ): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Κεραμίτσης (Ρόμα): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Κυριακόπουλος 18 συμμετοχές/3 ασίστ (Μόντσα): Αγωνίστηκε για 18 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2-0) επί της Σαλερνιτάνα.
Χαράλαμπος Λυκογιάννης 18 συμμετοχές/1 γκολ/1 ασίστ (Μπολόνια): Αγωνίστηκε για 16 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-0) επί της Βερόνα.
Χρήστος Μανδάς (Λάτσιο): Έμεινε στον πάγκο.
Κώστας Μανωλάς 8 συμμετοχές – 1 συμμετοχή (Αλ Σαρζά – Σαλερνιτάνα): Αγωνίστηκε για 60 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2-0) από τη Μόντσα.
Τριαντάφυλλος Πασαλίδης 3 συμμετοχές (Σαλερνιτάνα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2-0) από τη Μόντσα.
Παντελής Χατζηδιάκος 10 συμμετοχές (Κάλιαρι): Είναι τραυματίας.

Serie B
Βασίλης Ζαγαρίτης 6 συμμετοχές (Πάρμα): Έμεινε στον πάγκο.
Χρήστος Κουρφαλίδης 17 συμμετοχές/2 γκολ/1 ασίστ (Φεραλπισάλο): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (1-0) από την Άσκολι.
Ηλίας Κουτσουπιάς 14 συμμετοχές/2 γκολ/1 ασίστ (Μπάρι): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Νικολάου 23 συμμετοχές/1 ασίστ (Σπέτσια): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Μοντένα.
Δημήτρης Σουνάς 22 συμμετοχές/3 γκολ/1 ασίστ (Καταντσάρο): Αγωνίστηκε για 60 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2-1) επί της Τσιταντέλα.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΓερμανία:

Bundesliga
Θωμάς Καστανάρας – 7 συμμετοχές/2 γκολ (Στουτγκάρδη-Ουλμ): Αγωνίστηκε για 4 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Ίνγκολσταντ.
Σπύρος Αγγελίδης (Βέρντερ Βρέμης): Εκτός αποστολής.

Bundesliga 2
Σεμπάστιαν Βασιλειάδης 12 συμμετοχές (Χάνσα Ρόστοκ): Εκτός αποστολής.
Χαράλαμπος Μακρίδης 14 συμμετοχές/1 γκολ (Όσναμπρουκ): Αγωνίστηκε για 28 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (1-0) επί του Ανόβερου.
Ανδρέας Μπουχαλάκης 18 συμμετοχές/1 γκολ/1 ασίστ (Χέρτα Βερολίνου): Αγωνίστηκε για 45 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με τη Χέρτα Βερολίνου.
Μανώλης Σάλιακας 22 συμμετοχές/1 γκολ/1 ασίστ (Σαν Πάουλι): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (4-3) επί της Χόλσταϊν Κίελ.
Χρήστος Τζόλης 20 συμμετοχές/11 γκολ/3 ασίστ (Φορτούνα Ντίσελντορφ): Αγωνίστηκε για 88 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-0) με την Χάνσα Ρόστοκ.

Γαλλία:

Ligue 1
Πάνος Κατσέρης 15 συμμετοχές/2 ασίστ – 4 συμμετοχές/1 γκολ/1 ασίστ (Καταντσάρο-Λοριάν): Αγωνίστηκε για 82 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (1-0) από τη Ναντ.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΟλλανδία:

Eredivisie
Απόστολος Βέλλιος 16 συμμετοχές/3 γκολ/1 ασίστ (Τζβόλε): Έμεινε στον πάγκο.
Κωνσταντίνος Λάμπρου (Φέγενορντ): Έμεινε στον πάγκο.
Λάζαρος Λάμπρου 18 συμμετοχές/3 γκολ/5 ασίστ (Εξέλσιορ): Αγωνίστηκε για 20 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2-1) από τη Φίτεσε.
Βασίλης Μπάρκας 19 συμμετοχές (Ουτρέχτη): Είναι τραυματίας.
Βαγγέλης Παυλίδης 23 συμμετοχές/21 γκολ/2 ασίστ (Αλκμάαρ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-0) επί του Άγιαξ. Δημιούργησε το πρώτο γκολ της ομάδας του, το οποίο πέτυχε ο Ρούμπεν Φαν Μπόμελ (7′).
Δημήτρης Σιόβας 19 συμμετοχές (Φορτούνα Σιτάρντ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (1-0) επί της Βάλβαϊκ.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΑυστρία:

Bundesliga
Κοσμάς Γκέζος
12 συμμετοχές/1 γκολ/1 ασίστ (Αούστρια Κλάγκενφουρτ): Αγωνίστηκε για 26 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-0) επί της ΜπιΒι Λίντζ.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΣερβία:

Σούπερ Λίγκα
Νεμάνια Μιλόγεβιτς
12 συμμετοχές – 2 συμμετοχές (Νόβι Πάζαρ – Τσουκαρίτσκι): Αγωνίστηκε για 15 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (3-0) από τον Ερυθρό Αστέρα.

Χρήστος Ζαφείρης 17 συμμετοχές/2 γκολ
(Σλάβια Πράγας): Αγωνίστηκε για 45 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (3-0) επί της Παρνούμπιτσε.
Μάριος Πουρζιτίδης 16 συμμετοχές/1 γκολ/1 ασίστ
(Σλόβαν Λίμπερετς): Έμεινε στον πάγκο.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΔανία:

Σουπερλίγκα
Δημήτρης Εμμανουηλίδης 2 συμμετοχές/1 γκολ
(Βέιλε): Αγωνίστηκε για 64 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-0) επί της Σίλκεμποργκ. Πέτυχε το πρώτο γκολ της ομάδας του (43′).

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΤουρκία:

Σούπερ Λιγκ
Ανδρέας Γιαννιώτης
20 συμμετοχές (Κασίμπασα): Έμεινε στον πάγκο.
Στέλιος Κίτσιου 17 συμμετοχές (Ανκαραγκουτσού): Εκτός λόγω τιμωρίας.
Δημήτρης Κολοβέτσιος 13 συμμετοχές (Καϊσέρισπορ): Αγωνίστηκε για 45 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (3-2) επί της Ανκαραγκούτσου.
Δημήτρης Κουρμπέλης 6 συμμετοχές – 4 συμμετοχές (Τραμπζονσπόρ – Καραγκιουμρούκ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Αλάνιασπορ.
Δημήτρης Πέλκας 16 συμμετοχές/3 γκολ (Μπασακσεχίρ): Εκτός αποστολής.
Αχιλλέας Πούγγουρας 10 συμμετοχές (Σίβασπορ): Αγωνίστηκε για 19 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (4-1) με τη Πεντικσπόρ.
Ταξιάρχης Φούντας 18 συμμετοχές/1 γκολ/1 ασίστ (Τράμπζονσπορ): Αγωνίστηκε για 8 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Αντάνα Ντεμίρσπορ.
Χάρης Χαρίσης 21 συμμετοχές/4 ασίστ (Σίβασπορ): Αγωνίστηκε για 80 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (4-1) επί της Πεντικσπόρ. Δημιούργησε το πρώτο (26′) και το τρίτο (69′) γκολ της ομάδας του.
Τάσος Χατζηγιοβάνης 22 συμμετοχές/1 ασίστ (Ανκαραγκούτσου): Αγωνίστηκε για 64 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (3-2) από τη Καϊσέρισπορ. Δημιούργησε το δεύτερο γκολ της ομάδας του (45’+4′).

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΚύπρος:

Γιάννης Ανέστης 13 συμμετοχές – 6 συμμετοχές (Καρμιώτισσα – ΑΕ Λεμεσού): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-1) επί της ΑΕ Ζακακίου.
Τάσος Δώνης 18 συμμετοχές/2 γκολ (ΑΠΟΕΛ): Αγωνίστηκε για 86 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Ανόρθωση.
Γιάννης Κάργας 15 συμμετοχές (Ανόρθωση): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Κατσικάς 4 συμμετοχές (Νέα Σαλαμίνα): Εκτός αποστολής.
Νίκος Μελισσάς 21 συμμετοχές (Νέα Σαλαμίνα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με τον Οθέλλο Αθηαίνου.
Φιορίν Ντουρμισάι 24 συμμετοχές/6 γκολ (Νέα Σαλαμίνα): Αγωνίστηκε για 58 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με τον Οθέλλο Αθηαίνου.
Κωνσταντίνος Σταμούλης 26 συμμετοχές (Οθέλλος Αθηαίνου): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με τη Νέα Σαλαμίνα.
Σταύρος Τσουκαλάς 23 συμμετοχές/3 γκολ (Καρμιώτισσα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2-1) από τον Εθνικό Άχνας.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΟυγγαρία:

Γιώργος Αντζουλάς 17 συμμετοχές
(Ούιπεστ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (5-0) από την Φερεντσβάρος.
Στέφανος Ευαγγέλου 15 συμμετοχές/1 γκολ/1 ασίστ (Ζαλέγκερσέγκ): Εκτός αποστολής.
Αργύρης Καμπετσής 8 συμμετοχές/1 ασίστ (Ντιοσγκίορ): Αγωνίστηκε για 1 λεπτό στην εντός έδρας νίκη (4-0) επί της Μολ Φέχερβαρ.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΠολωνία:

Εξτρακλάσα
Σωκράτης Διούδης 10 συμμετοχές (Ζαγκλέμπιε Λούμπιν): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Πούσζτσα.
Χρήστος Δώνης 20 συμμετοχές/1 γκολ/2 ασίστ (Ράντομιακ Ράντομ): Η ομάδα του αγωνίζεται τη Δευτέρα (26/2, 20:00), εκτός έδρας, με την Βάρτα Πόζναν.
Ευθύμης Κουλούρης 22 συμμετοχές/8 γκολ/1 ασίστ (Πογκόν Στσζέτσιν): Αγωνίστηκε για 85 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (4-2) επί της ΛΚΣ Λοτζ.
Λεονάρντο Κούτρης 22 συμμετοχές (Πογκόν Στσζέτσιν): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (4-2) επί της ΛΚΣ Λοτζ.
Γιάννης Παπανικολάου 8 συμμετοχές/2 γκολ (Ρακόφ): Είναι τραυματίας
Δημήτρης Σταυρόπουλος 17 συμμετοχές/1 γκολ (Βάρτα Πόζναν): Η ομάδα του αγωνίζεται τη Δευτέρα (26/2, 20:00), εντός έδρας, με την Ράντομιακ Ράντομ.
Στράτος Σβάρνας 9 συμμετοχές/1 γκολ (Ρακόφ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Σταλ Μιέλετς.
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος 7 συμμετοχές (Γκόρνικ Ζάμπρζε): Έμεινε στον πάγκο.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΡουμανία:

Παναγιώτης Ταχτσίδης 21 συμμετοχές/5 γκολ/2 ασίστ (Κλουζ): Αγωνίστηκε για 67 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (4-0) επί της Ντιναμό Βουκουρεστίου.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΣλοβακία:

Πολυδεύκης Βολανάκης 18 συμμετοχές (Μιχάλοβτσε): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με τη Ζίλινα.
Βασίλης Καλτσάς (Ντουνάισκα Στρέντα): Εκτός αποστολής.
Χρήστος Μακρυγιάννης (Μιχαλόβτσε): Εκτός αποστολής.
Γιάννης Νιάρχος 9 συμμετοχές/2 ασίστ – 3 συμμετοχές (Ντουνάισκα Στρέντα – Μιχαλόβτσε): Αγωνίστηκε για 56 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με τη Ζίλινα.
Σπύρος Ρισβάνης 8 συμμετοχές (Ντουνάισκα Στρέντα): Είναι τραυματίας.
Κυριάκος Σαββίδης 15 συμμετοχές (Σλόβαν Μπρατισλάβας): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2-0) επί της Τρέντσιν.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού Σλοβενία:

Prva Liga:
Αλέξανδρος Κυζιρίδης 9 συμμετοχές/2 γκολ – (Ντεμπρετσένι – Μούρα): Έμεινε στον πάγκο.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΜολδαβία:

Κώστας Αποστολάκης
9 συμμετοχές (Σερίφ Τιρασπόλ): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΦινλανδία:

Βεϊκαουσλίγκα

Γιώργος Κανελλόπουλος (Ελσίνκι): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις, μιας και το πρωτάθλημα δεν έχει ξεκινήσει ακόμα.
Δημήτρης Μεταξάς (Ούλου): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις, μιας και το πρωτάθλημα δεν έχει ξεκινήσει ακόμα.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΗΠΑ:

MLS

Γιώργος Γιακουμάκης 1 συμμετοχή (Ατλάντα Γιουνάιτεντ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Κολόμπους Κρου.
Αλέξανδρος Κατράνης (Ρίαλ Σολτ Λέικ): Είναι τραυματίας.
Γιώργος Κούτσιας (Σικάγο Φάιερ): Έμεινε στον πάγκο.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΙνδία:

Δημήτρης Διαμαντάκος 13 συμμετοχές/10 γκολ/3 ασίστ (Κεράλα Μπάστερς): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (4-2) επί της Γκόα. Πέτυχε το δεύτερο (81′) και το τρίτο (84′) τέρμα της ομάδας του, ενώ δημιούργησε το τέταρτο (88′), που πέτυχε ο Φεντόρ Τσέρνιτς. Αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα.
Δημήτρης Χατζηισαΐας 13 συμμετοχές/1 γκολ (Πούνγιαμπ): Η ομάδα του αγωνίζεται την Τρίτη (27/2), εκτός έδρας, κόντρα στην Χιντεραμπάντ.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΙνδονησία:

Δημήτρης Κολοβός 20 συμμετοχές/2 γκολ/2 ασίστ (Ντέουα Γιουνάιτεντ): Αγωνίστηκε για 45 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την ΠΣΙΣ Σεμαράνγκ.