Με άλλο ένα αγωνιστικό σαββατοκύριακο να έχει πλέον ολοκληρωθεί, το ertsports.gr σας παρουσιάζει τα πεπραγμένα των ποδοσφαιριστών από τη χώρα μας, που αγωνίζονται σε ομάδες άλλων ευρωπαϊκών – και μη – κρατών.

5 συμμετοχές* (Νότιγχαμ Φόρεστ): Εκτός αποστολής.
Κωνσταντίνος Μαυροπάνος 10 συμμετοχές/1 γκολ (Γουέστ Χαμ): Έμεινε στον πάγκο.
Τζορτζ Μπάλντοκ 11 συμμετοχές/1 ασίστ (Σέφιλντ Γιουνάιτεντ): Είναι τραυματίας.
Κώστας Τσιμίκας 11 συμμετοχές/3 ασίστ (Λίβερπουλ): Έμεινε στον πάγκο.

Championship
Δημήτρης Γιαννούλης
29 συμμετοχές/4 ασίστ (Νόριτς): Αγωνίστηκε για 31 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (4-1) επί της Κάρντιφ.
Δημήτρης Γούτας 32 συμμετοχές/4 γκολ (Κάρντιφ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (4-1) από τη Νόριτς.
Μανώλης Σιώπης 29 συμμετοχές (Κάρντιφ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (4-1) από τη Νόριτς.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΙσπανία:

La Liga
Τάσος Δουβίκας
20 συμμετοχές/4 γκολ (Θέλτα): Αγωνίστηκε για 19 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Γρανάδα.
Σωκράτης Παπασταθόπουλος 7 συμμετοχές (Ρεάλ Μπέτις): Έμεινε στον πάγκο.
Δημήτρης Σταματάκης (Οσασούνα): Εκτός αποστολής.

(Ίντερ): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Κεραμίτσης (Ρόμα): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Κυριακόπουλος 18 συμμετοχές/3 ασίστ (Μόντσα): Έμεινε στον πάγκο.
Χαράλαμπος Λυκογιάννης 17 συμμετοχές/1 γκολ/1 ασίστ (Μπολόνια): Αγωνίστηκε για 6 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2-1) επί της Λάτσιο.
Χρήστος Μανδάς (Λάτσιο): Έμεινε στον πάγκο.
Κώστας Μανωλάς 8 συμμετοχές – (Αλ Σαρζά – Σαλερνιτάνα): Έμεινε στον πάγκο.
Τριαντάφυλλος Πασαλίδης 2 συμμετοχές (Σαλερνιτάνα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (4-0) από την Ίντερ.
Παντελής Χατζηδιάκος 10 συμμετοχές (Κάλιαρι): Είναι τραυματίας.

Serie B
Βασίλης Ζαγαρίτης 6 συμμετοχές (Πάρμα): Εκτός αποστολής.
Χρήστος Κουρφαλίδης 16 συμμετοχές/2 γκολ/1 ασίστ (Φεραλπισάλο): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Μπάρι.
Ηλίας Κουτσουπιάς 14 συμμετοχές/2 γκολ/1 ασίστ (Μπάρι): Έμεινε εκτός αποστολής.
Δημήτρης Νικολάου 22 συμμετοχές/1 ασίστ (Σπέτσια): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (4-2) επί της Τσιταντέλα.
Δημήτρης Σουνάς 21 συμμετοχές/3 γκολ/1 ασίστ (Καταντσάρο): Αγωνίστηκε για 24 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Σουντιρόλ.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΓερμανία:

Bundesliga
Θωμάς Καστανάρας /-6 συμμετοχές/2 γκολ (Στουτγκάρδη-Ουλμ): Εκτός αποστολής.
Σπύρος Αγγελίδης (Βέρντερ Βρέμης): Εκτός αποστολής.

Bundesliga 2
Σεμπάστιαν Βασιλειάδης 12 συμμετοχές (Χάνσα Ρόστοκ): Εκτός αποστολής.
Χαράλαμπος Μακρίδης 14 συμμετοχές/1 γκολ (Όσναμπρουκ): Εκτός αποστολής.
Ανδρέας Μπουχαλάκης 17 συμμετοχές/1 γκολ/1 ασίστ (Χέρτα Βερολίνου): Αγωνίστηκε για 59 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (3-2) επί του Μαγδεμβούργου.
Μανώλης Σάλιακας 21 συμμετοχές/1 γκολ/1 ασίστ (Σαν Πάουλι): Αγωνίστηκε για 82 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Γουέχεν.
Χρήστος Τζόλης 19 συμμετοχές/11 γκολ/3 ασίστ (Φορτούνα Ντίσελντορφ): Αγωνίστηκε για 86 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Καρσλούη. Πέτυχε δύο τέρματα (37′, 51′) και αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα.

Γαλλία:

Ligue 1
Πάνος Κατσέρης 15 συμμετοχές/2 ασίστ – 3 συμμετοχές/1 γκολ/1 ασίστ (Καταντσάρο-Λοριάν): Είναι τραυματίας

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΟλλανδία:

Eredivisie
Απόστολος Βέλλιος 16 συμμετοχές/3 γκολ/1 ασίστ (Τζβόλε): Αγωνίστηκε για 18 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (1-0) από την Αλμίρ Σίτι.
Κωνσταντίνος Λάμπρου (Φέγενορντ): Έμεινε στον πάγκο.
Λάζαρος Λάμπρου 18 συμμετοχές/3 γκολ/5 ασίστ (Εξέλσιορ): Αγωνίστηκε για 19 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (4-2) από την Σπάρτα Ρότερνταμ.
Βασίλης Μπάρκας 19 συμμετοχές (Ουτρέχτη): Είναι τραυματίας.
Βαγγέλης Παυλίδης 22 συμμετοχές/21 γκολ/1 ασίστ (Αλκμάαρ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2-1) επί της Φορτούνα Σιτάρντ. Πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης (63′).
Δημήτρης Σιόβας 18 συμμετοχές (Φορτούνα Σιτάρντ): Εκτός αποστολής.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΑυστρία:

Bundesliga
Κοσμάς Γκέζος
11 συμμετοχές/1 γκολ/1 ασίστ (Αούστρια Κλάγκενφουρτ): Εκτός αποστολής.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΣερβία:

Σούπερ Λίγκα
Νεμάνια Μιλόγεβιτς
12 συμμετοχές – 1 συμμετοχή (Νόβι Πάζαρ – Τσουκαρίτσκι): Αγωνίστηκε για 1 λεπτό στην εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Ζελέζνιτσαρ.

Δημήτρης Εμμανουηλίδης
(Βέιλε): Η ομάδα του αγωνίζεται το απόγευμα της Δευτέρας (19/02, 20:00), εντός έδρας, κόντρα στην Άαρχους.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΤουρκία:

Σούπερ Λιγκ
Ανδρέας Γιαννιώτης
20 συμμετοχές (Κασίμπασα): Εκτός αποστολής.
Στέλιος Κίτσιου 17 συμμετοχές (Ανκαραγκουτσού): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (3-0) από τη Γαλατασαράι.
Δημήτρης Κολοβέτσιος 11 συμμετοχές (Καϊσέρισπορ): Έμεινε στον πάγκο.
Δημήτρης Κουρμπέλης 6 συμμετοχές – 3 συμμετοχές (Τραμπζονσπόρ – Καραγκιουμρούκ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Κασίμπασα.
Δημήτρης Πέλκας 16 συμμετοχές/3 γκολ (Μπασακσεχίρ): Εκτός αποστολής.
Αχιλλέας Πούγγουρας 9 συμμετοχές (Σίβασπορ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με τη Χατάισπορ.
Ταξιάρχης Φούντας 17 συμμετοχές/1 γκολ/1 ασίστ (Τράμπζονσπορ): Εκτός αποστολής.
Χάρης Χαρίσης 20 συμμετοχές/2 ασίστ (Σίβασπορ): Αγωνίστηκε για 83 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με τη Χατάισπορ.
Τάσος Χατζηγιοβάνης 21 συμμετοχές (Ανκαραγκούτσου): Αγωνίστηκε για 24 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (3-0) από τη Γαλατασαράι.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΚύπρος:

Γιάννης Ανέστης 13 συμμετοχές – 5 συμμετοχές (Καρμιώτισσα – ΑΕ Λεμεσού): Έμεινε στον πάγκο.
Τάσος Δώνης 17 συμμετοχές/2 γκολ (ΑΠΟΕΛ): Αγωνίστηκε για 56 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (1-0) επί της Δόξας Κακωτοπιάς.
Γιάννης Κάργας 14 συμμετοχές (Ανόρθωση): Εκτός λόγω τιμωρίας.
Γιώργος Κατσικάς 4 συμμετοχές (Νέα Σαλαμίνα): Εκτός αποστολής.
Νίκος Μελισσάς 19 συμμετοχές (Νέα Σαλαμίνα): Έμεινε στον πάγκο.
Φιορίν Ντουρμισάι 22 συμμετοχές/6 γκολ (Νέα Σαλαμίνα): Η ομάδα του αγωνίζεται το απόγευμα της Δευτέρας (19/02, 19:00), εκτός έδρας, κόντρα στην Πάφο.
Κωνσταντίνος Σταμούλης 25 συμμετοχές (Οθέλλος Αθηαίνου): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Ομόνοια.
Σταύρος Τσουκαλάς 22 συμμετοχές/3 γκολ (Καρμιώτισσα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2-1) επί της ΑΕ Ζακακίου. Πέτυχε το νικητήριο γκολ (90’+7′) για την ομάδα του.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΟυγγαρία:

Γιώργος Αντζουλάς 16 συμμετοχές
(Ούιπεστ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Κετσκεμέτι.
Στέφανος Ευαγγέλου 15 συμμετοχές/1 γκολ/1 ασίστ (Ζαλέγκερσέγκ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (4-3) επί της Πακς.
Αργύρης Καμπετσής 8 συμμετοχές/1 ασίστ (Ντιοσγκίορ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΠολωνία:

Εξτρακλάσα
Σωκράτης Διούδης 9 συμμετοχές (Ζαγκλέμπιε Λούμπιν): Εκτός λόγω τιμωρίας.
Χρήστος Δώνης 20 συμμετοχές/1 γκολ/2 ασίστ (Ράντομιακ Ράντομ): Εκτός λόγω τιμωρίας.
Ευθύμης Κουλούρης 21 συμμετοχές/8 γκολ/1 ασίστ (Πογκόν Στσζέτσιν): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (4-0) επί της Ράντομιακ Ράντομ.
Λεονάρντο Κούτρης 21 συμμετοχές (Πογκόν Στσζέτσιν): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (4-0) επί της Ράντομιακ Ράντομ.
Γιάννης Παπανικολάου 8 συμμετοχές/2 γκολ (Ρακόφ): Είναι τραυματίας
Δημήτρης Σταυρόπουλος 17 συμμετοχές/1 γκολ (Βάρτα Πόζναν): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με τη Ρουχ Χόρζοφ.
Στράτος Σβάρνας 8 συμμετοχές/1 γκολ (Ρακόφ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (3-1) επί της Πιάστ Γκλίβιτσε.
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος 7 συμμετοχές (Γκόρνικ Ζάμπρζε): Η ομάδα του αγωνίζεται το απόγευμα της Δευτέρας (19/02, 20:00), εντός έδρας, κόντρα στην Κορόνα Κιέλτσε.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΡουμανία:

Παναγιώτης Ταχτσίδης 20 συμμετοχές/5 γκολ/1 ασίστ (Κλουζ): Εκτός αποστολής.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΣλοβακία:

Πολυδεύκης Βολανάκης 17 συμμετοχές (Μιχάλοβτσε): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (1-0) επί της Ρουζομπέροκ.
Βασίλης Καλτσάς (Ντουνάισκα Στρέντα): Εκτός αποστολής.
Χρήστος Μακρυγιάννης (Μιχαλόβτσε): Εκτός αποστολής.
Γιάννης Νιάρχος 9 συμμετοχές/2 ασίστ (Ντουνάισκα Στρέντα – Μιχαλόβτσε): Αγωνίστηκε για 29 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (1-0) επί της Ρουζομπέροκ.
Σπύρος Ρισβάνης 8 συμμετοχές (Ντουνάισκα Στρέντα): Είναι τραυματίας.
Κυριάκος Σαββίδης 15 συμμετοχές (Σλόβαν Μπρατισλάβας): Αγωνίστηκε για 13 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (4-1) επί της Μοράφτσε-Βράμπλε.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού Σλοβενία:

Prva Liga:
Αλέξανδρος Κυζιρίδης 9 συμμετοχές/2 γκολ – (Ντεμπρετσένι – Μούρα): Εκτός αποστολής.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΜολδαβία:

Κώστας Αποστολάκης
9 συμμετοχές (Σερίφ Τιρασπόλ): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΦινλανδία:

Βεϊκαουσλίγκα

Γιώργος Κανελλόπουλος (Ελσίνκι): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις, μιας και το πρωτάθλημα δεν έχει ξεκινήσει ακόμα.
Δημήτρης Μεταξάς (Ούλου): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις, μιας και το πρωτάθλημα δεν έχει ξεκινήσει ακόμα.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΗΠΑ:

MLS

Γιώργος Γιακουμάκης (Ατλάντα Γιουνάιτεντ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις, μιας και το πρωτάθλημα ολοκληρώθηκε.
Αλέξανδρος Κατράνης (Ρίαλ Σολτ Λέικ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις, μιας και το πρωτάθλημα δεν έχει ξεκινήσει ακόμα.
Γιώργος Κούτσιας (Σικάγο Φάιερ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις, μιας και το πρωτάθλημα δεν έχει ξεκινήσει ακόμα.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΙνδία:

Δημήτρης Διαμαντάκος 12 συμμετοχές/8 γκολ/2 ασίστ (Κεράλα Μπάστερς): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Χατζηισαΐας 13 συμμετοχές/1 γκολ (Πούνγιαμπ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (4-0) από τη Γιαμσεντπούρ.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΙνδονησία:

Δημήτρης Κολοβός 19 συμμετοχές/2 γκολ/2 ασίστ (Ντέουα Γιουνάιτεντ): Αγωνίστηκε για 60 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Μπαρίτο Πουτέρα.