Με άλλο ένα αγωνιστικό σαββατοκύριακο να έχει πλέον ολοκληρωθεί, το ertsports.gr σας παρουσιάζει τα πεπραγμένα των ποδοσφαιριστών από τη χώρα μας, που αγωνίζονται σε ομάδες άλλων ευρωπαϊκών – και μη – κρατών.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΑγγλία:

Πρέμιερ Λιγκ
Οδυσσέας Βλαχοδήμος
5 συμμετοχές* (Νότιγχαμ Φόρεστ): Έμεινε στον πάγκο.
Κωνσταντίνος Μαυροπάνος 4 συμμετοχές (Γουέστ Χαμ): Αγωνίστηκε για 45 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (5-0) από τη Φούλαμ.
Τζορτζ Μπάλντοκ 8 συμμετοχές/1 ασίστ (Σέφιλντ Γιουνάιτεντ): Είναι τραυματίας.
Κώστας Τσιμίκας 8 συμμετοχές/3 ασίστ (Λίβερπουλ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2-1) επί της Κρίσταλ Πάλας.

Τσάμπιονσιπ
Δημήτρης Γιαννούλης
20 συμμετοχές/2 ασίστ (Νόριτς): Αγωνίστηκε για 80 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Πρέστον.
Δημήτρης Γούτας 20 συμμετοχές/3 γκολ (Κάρντιφ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Μίλγουολ. Σκόραρε το μοναδικό τέρμα του αγώνα (78′) και αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης του.
Μανώλης Σιώπης 18 συμμετοχές (Κάρντιφ): Αγωνίστηκε για 88 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Μίλγουολ.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΙσπανία:

Λα Λίγκα

Τάσος Δουβίκας 11 συμμετοχές/2 γκολ (Θέλτα): Η ομάδα του αγωνίζεται το βράδυ της Δευτέρας (11/12, 22:00), εκτός έδρας, κόντρα στη Ράγιο Βαγιεκάνο.
Σωκράτης Παπασταθόπουλος 1 συμμετοχή (Ρεάλ Μπέτις): Έμεινε στον πάγκο.
Δημήτρης Σταματάκης (Οσασούνα): Εκτός αποστολής.

(Ίντερ): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Κεραμίτσης (Ρόμα): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Κυριακόπουλος 13 συμμετοχές/3 ασίστ (Μόντσα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Τζένοα.
Χαράλαμπος Λυκογιάννης 11 συμμετοχές/1 γκολ (Μπολόνια): Έμεινε στον πάγκο.
Χρήστος Μανδάς (Λάτσιο): Έμεινε στον πάγκο.
Παντελής Χατζηδιάκος 8 συμμετοχές (Κάλιαρι): Η ομάδα του αγωνίζεται το βράδυ της Δευτέρας (11/12, 21:45), εντός έδρας, κόντρα στη Σασουόλο.

Σέριε Β
Βασίλης Ζαγαρίτης 6 συμμετοχές (Πάρμα): Εκτός αποστολής.
Χρήστος Κουρφαλίδης 7 συμμετοχές (Φεραλπισάλο): Έμεινε στον πάγκο.
Ηλίας Κουτσουπιάς 13 συμμετοχές/2 γκολ/1 ασίστ (Μπάρι): Αγωνίστηκε για 81 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Σουνττιρόλ.
Πάνος Κατσέρης 12 συμμετοχές/2 ασίστ (Καταντσάρο): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-0) επί της Πίζα. Αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα.
Δημήτρης Νικολάου 13 συμμετοχές/1 ασίστ (Σπέτσια): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2-1) επί της Άσκολι.
Δημήτρης Σουνάς 12 συμμετοχές/1 γκολ/1 ασίστ (Καταντσάρο): Αγωνίστηκε για 85 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-0) επί της Πίζα.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΓερμανία:

Μπουντεσλίγκα
Θωμάς Καστανάρας (Στουτγκάρδη): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Λημνιός (Κολωνία): Εκτός αποστολής.

Μπουντεσλίγκα 2
Σεμπάστιαν Βασιλειάδης 11 συμμετοχές (Χάνσα Ρόστοκ): Αγωνίστηκε για 81 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2-0) από τη Σάλκε.
Χαράλαμπος Μακρίδης 11 συμμετοχές/1 γκολ (Όσναμπρουκ): Αγωνίστηκε για 23 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με τη Σαν Πάουλι. Πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης για την ομάδα του (82′).
Ανδρέας Μπουχαλάκης 11 συμμετοχές/1 γκολ/1 ασίστ (Χέρτα Βερολίνου): Αγωνίστηκε για 31 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2-1) επί της Καϊζερσλάουτερν.
Μανώλης Σάλιακας 15 συμμετοχές/1 γκολ (Σαν Πάουλι): Αγωνίστηκε για 80 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Όσναμπρουκ.
Χρήστος Τζόλης 13 συμμετοχές/7 γκολ/2 ασίστ (Φορτούνα Ντίσελντορφ): Αγωνίστηκε για 84 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (1-0) από τη Χόλσταϊν Κίελ.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΟλλανδία:

Ερεντιβίζιε
Απόστολος Βέλλιος 13 συμμετοχές/3 γκολ (Τζβόλε): Αγωνίστηκε για 25 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (3-1) από τη Ναϊμέγκεν.
Κωνσταντίνος Λάμπρου (Φέγενορντ): Έμεινε στον πάγκο.
Λάζαρος Λάμπρου 13 συμμετοχές/2 γκολ/5 ασίστ (Εξέλσιορ): Αγωνίστηκε για 34 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (4-2) από την Τβέντε. Δημιούργησε το δεύτερο τέρμα της ομάδας του, το οποίο πέτυχε ο Νιούπορτ (12′).
Βασίλης Μπάρκας 13 συμμετοχές (Ουτρέχτη): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2-0) επί της Γκόου Αχεντ Ίγκλς. Αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα.
Βαγγέλης Παυλίδης 15 συμμετοχές/18 γκολ/1 ασίστ (Αλκμάαρ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (4-1) επί της Αλμίρ Σίτι. Σκόραρε το πρώτο (7′) και το τελευταίο (90’+1′) τέρμα της ομάδας του.
Δημήτρης Σιόβας 13 συμμετοχές (Φορτούνα Σιτάρντ): Εκτός αποστολής.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΑυστρία:

Κοσμάς Γκέζος
11 συμμετοχές/1 γκολ/1 ασίστ (Αούστρια Κλάγκενφουρτ): Εκτός αποστολής.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΣερβία:

Σούπερ Λίγκα
Νεμάνια Μιλόγεβιτς
9 συμμετοχές (Νόβι Πάζαρ): Έμεινε στον πάγκο.

Μάριος Πουρζιτίδης 14 συμμετοχές/1 γκολ/1 ασίστ
(Σλόβαν Λίμπερετς): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (5-3) επί της Ζλιν. Πέτυχε το τρίτο (63′) και δημιούργησε το τελευταίο (90′) τέρμα της ομάδας του.

Ανδρέας Γιαννιώτης
14 συμμετοχές (Κασίμπασα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (4-2) από τη Σαμσουνσπόρ.
Στέλιος Κίτσιου 7 συμμετοχές (Ανκαραγκουτσού): Η ομάδα του αγωνίζεται το απόγευμα της Δευτέρας (11/12, 19:00), εντός έδρας, κόντρα στη Ριζεσπόρ.
Δημήτρης Κολοβέτσιος 6 συμμετοχές (Καϊσέρισπορ): Έμεινε στον πάγκο.
Δημήτρης Κουρμπέλης 3 συμμετοχές (Τραμπζονσπόρ): Αγωνίστηκε για 4 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (3-1) επί της Γκαζιάντεπ.
Τάσος Μπακασέτας 13 συμμετοχές/4 γκολ/1 ασίστ (Τραμπζονσπόρ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (3-1) επί της Γκαζιάντεπ. Πέτυχε το δεύτερο γκολ της ομάδας του (59′).
Δημήτρης Πέλκας 12 συμμετοχές/1 γκολ (Μπασακσεχίρ): Αγωνίστηκε για 71 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Χατάισπορ.
Αχιλλέας Πούγγουρας 1 συμμετοχή (Σίβασπορ): Η ομάδα του αγωνίζεται το απόγευμα της Δευτέρας (11/12, 19:00), εκτός έδρας, κόντρα στην Κόνιασπορ.
Ταξιάρχης Φούντας 9 συμμετοχές/1 ασίστ (Τράμπζονσπορ): Αγωνίστηκε για 1 λεπτό στην εκτός έδρας νίκη (3-1) επί της Γκαζιάντεπ.
Χάρης Χαρίσης 11 συμμετοχές (Σίβασπορ): Έκτός αποστολής.
Τάσος Χατζηγιοβάνης 9 συμμετοχές (Ανκαραγκούτσου): Η ομάδα του αγωνίζεται το απόγευμα της Δευτέρας (11/12, 19:00), εντός έδρας, κόντρα στη Ριζεσπόρ.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΚύπρος:

Γιάννης Ανέστης 11 συμμετοχές (Καρμιώτισσα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Πάφου.
Τάσος Δώνης 5 συμμετοχές/2 γκολ (ΑΠΟΕΛ): Αγωνίστηκε για 70 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (3-0) επί της ΑΕ Ζακακίου.
Γιάννης Κάργας 11 συμμετοχές (Ανόρθωση): Αγωνίστηκε για 45 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (1-0) επί της Άχνας.
Γιώργος Κατσικάς (Νέα Σαλαμίνα): Έμεινε στον πάγκο.
Νίκος Μελισσάς 11 συμμετοχές (Νέα Σαλαμίνα): Εκτός αποστολής.
Φιορίν Ντουρμισάι 13 συμμετοχές/2 γκολ (Νέα Σαλαμίνα): Αγωνίστηκε για 74 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2-0) από την Ομόνοια.
Κωνσταντίνος Σταμούλης 13 συμμετοχές (Οθέλλος Αθηαίνου): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (3-0) από τον Απόλλωνα Λεμεσού.
Σταύρος Τσουκαλάς 13 συμμετοχές/1 γκολ (Καρμιώτισσα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Πάφου.
Γιάννης Φετφατζίδης 6 συμμετοχές (ΑΠΟΕΛ): Έμεινε στον πάγκο.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΟυγγαρία:

Γιώργος Αντζουλάς 11 συμμετοχές
(Ούιπεστ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Ζαλέγκερσέγκ.
Στέφανος Ευαγγέλου 10 συμμετοχές/1 γκολ/1 ασίστ (Ζαλέγκερσέγκ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Ούιπεστ.
Αργύρης Καμπετσής 7 συμμετοχές/1 ασίστ (Ντιοσγκίορ): Αγωνίστηκε για 15 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2-1) επί της Κισβάρντα.
Αλέξανδρος Κυζιρίδης 8 συμμετοχές/2 γκολ (Ντεμπρετσένι): Εκτός αποστολής.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΠολωνία:

Εξτρακλάσα
Σωκράτης Διούδης 9 συμμετοχές (Ζαγκλέμπιε Λούμπιν): Δεν αγωνίστηκε λόγω τιμωρίας.
Χρήστος Δώνης 18 συμμετοχές/1 γκολ/2 ασίστ (Ράντομιακ Ράντομ): Αγωνίστηκε για 14 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1-1)με την Γκόρνικ Ζάμπρζε.
Αλέξανδρος Κατράνης 15 συμμετοχές (Πιάστ Γκλίβιτσε): Εκτός αποστολής.
Ευθύμης Κουλούρης 18 συμμετοχές/7 γκολ/1 ασίστ (Πογκόν Στσζέτσιν): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (3-3) με τη Βάρτα Πόζναν.
Λεονάρντο Κούτρης 18 συμμετοχές (Πογκόν Στσζέτσιν): Αγωνίστηκε για 79 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (3-3) με τη Βάρτα Πόζναν.
Γιάννης Παπανικολάου 8 συμμετοχές/2 γκολ (Ρακόφ): Είναι τραυματίας
Δημήτρης Σταυρόπουλος 13 συμμετοχές (Βάρτα Πόζναν): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (3-3) με την Πογκόν Στσζέτσιν. Πέτυχε το δεύτερο τέρμα της ομάδας του (82′).
Στράτος Σβάρνας 5 συμμετοχές/1 γκολ (Ρακόφ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (4-2) από τη Γιαγκελόνια. Πέτυχε το πρώτο τέρμα της ομάδας του (22′).
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος 7 συμμετοχές (Γκόρνικ Ζάμπρζε): Έμεινε στον πάγκο.
Αντώνης Τσιφτσής 1 συμμετοχή (Ρακόφ): Έμεινε στον πάγκο.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΡουμανία:

Απόστολος Διαμαντής
(Κραϊόβα): Εκτός αποστολής.
Στέφανος Στρούγγης 1 συμμετοχή (Αράντ): Εκτός αποστολής.
Παναγιώτης Ταχτσίδης 14 συμμετοχές/3 γκολ/1 ασίστ (Κλουζ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με τη Στεάουα Βουκουρεστίου. Σκόραρε το τέρμα της ομάδας του (8′).

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΣλοβακία:

Πολυδεύκης Βολανάκης 15 συμμετοχές (Μιχάλοβτσε): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Σκάλιτσα.
Γιάννης Νιάρχος 8 συμμετοχές/2 ασίστ (Ντουνάισκα Στρέντα): Αγωνίστηκε για 27 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Τρέντσιν.
Σπύρος Ρισβάνης 8 συμμετοχές (Ντουνάισκα Στρέντα): Εκτός αποστολής.
Κυριάκος Σαββίδης 12 συμμετοχές (Σλόβαν Μπρατισλάβας): Αγωνίστηκε για 77 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (6-0) επί της Ποντμπρέζοβα.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΜολδαβία:

Κώστας Αποστολάκης
9 συμμετοχές (Σερίφ Τιρασπόλ): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΦινλανδία:

Βεϊκαουσλίγκα
Σταύρος Ζαροκώστας 21 συμμετοχές/2 γκολ/2 ασίστ
(Χάκα): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις, μιας και το πρωτάθλημα ολοκληρώθηκε.
Γιώργος Κανελλόπουλος 20 συμμετοχές/1 ασίστ (Ελσίνκι): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις, μιας και το πρωτάθλημα ολοκληρώθηκε.
Κώστας Κωτσόπουλος 7 συμμετοχές/1 γκολ (Μάριεχαμν): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις, μιας και το πρωτάθλημα ολοκληρώθηκε.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΕσθονία:

Γιάννης Τσιβελεκίδης
30 συμμετοχές/3 γκολ/1 ασίστ (Κάλιου): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις, μιας και το πρωτάθλημα ολοκληρώθηκε.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΚατάρ:

Κώστας Μανωλάς 6 συμμετοχές (Αλ Σαρζά): Αγωνίστηκε για 11 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (4-1) επί της Χάτα.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΗΠΑ:

MLS

Γιώργος Γιακουμάκης 27 συμμετοχές/17 γκολ/1 ασίστ (Ατλάντα Γιουνάιτεντ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Γιώργος Κούτσιας 27 συμμετοχές/3 γκολ/1 ασίστ (Σικάγο Φάιερ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΙνδία:

Δημήτρης Διαμαντάκος 7 συμμετοχές/4 γκολ/1 ασίστ (Κεράλα Μπάστερς): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Δημήτρης Χατζηισαΐας 6 συμμετοχές/1 γκολ (Πούνγιαμπ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Ιστ Μπενγκάλ.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΙνδονησία:

Δημήτρης Κολοβός 17 συμμετοχές/2 γκολ/2 ασίστ (Ντέουα Γιουνάιτεντ): Εκτός αποστολής.