Με άλλο ένα αγωνιστικό σαββατοκύριακο να έχει πλέον ολοκληρωθεί, το ertsports.gr σας παρουσιάζει τα πεπραγμένα των ποδοσφαιριστών από τη χώρα μας, που αγωνίζονται σε ομάδες άλλων ευρωπαϊκών – και μη – κρατών.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΑγγλία:

Πρέμιερ Λιγκ
Οδυσσέας Βλαχοδήμος
(Νότιγχαμ Φόρεστ): Έμεινε στον πάγκο.
Κωνσταντίνος Μαυροπάνος *1 συμμετοχή (Γουέστ Χαμ): Αγωνίστηκε για 1 λεπτό στην εντός έδρας νίκη (2-0) επί της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.
Τζορτζ Μπάλντοκ 3 συμμετοχές (Σέφιλντ Γιουνάιτεντ): Είναι τραυματίας.
Κώστας Τσιμίκας 1 συμμετοχή (Λίβερπουλ): Έμεινε στον πάγκο.

Τσάμπιονσιπ
Δημήτρης Γιαννούλης
9 συμμετοχές/2 ασίστ (Νόριτς): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-0) επί της Μπέρμιγχαμ. Δημιούργησε το πρώτο γκολ, το οποίο πέτυχε ο Γκάμπριελ Σάρα στο 55′.
Δημήτρης Γούτας 9 συμμετοχές/1 γκολ (Κάρντιφ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-0) επί της Ρόδεραμ.
Μανώλης Σιώπης 7 συμμετοχές (Κάρντιφ): Αγωνίστηκε για 86 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-0) επί της Ρόδεραμ.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΙσπανία:

Λα Λίγκα

Τάσος Δουβίκας 4 συμμετοχές/1 γκολ (Θέλτα): Η ομάδα του αγωνίζεται το βράδυ της Δευτέρας (02/10, 22:00), στην έδρα της Λας Πάλμας.
Δημήτρης Σταματάκης (Οσασούνα): Εκτός αποστολής.

(Ίντερ): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Κεραμίτσης (Ρόμα): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Κυριακόπουλος 4 συμμετοχές (Μόντσα): Η ομάδα του αγωνίζεται το απόγευμα της Δευτέρας (02/10, 19:30), στην έδρα της Σασουόλο.
Χαράλαμπος Λυκογιάννης 4 συμμετοχές (Μπολόνια): Αγωνίστηκε για πέντε λεπτά στην εντός έδρας νίκη (3-0) επί της Έμπολι.
Χρήστος Μανδάς (Λάτσιο): Έμεινε στον πάγκο.
Παντελής Χατζηδιάκος 3 συμμετοχές (Κάλιαρι): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (3-1) από τη Μίλαν.

Σέριε Β
Βασίλης Ζαγαρίτης 6 συμμετοχές (Πάρμα): Έμεινε στον πάγκο.
Χρήστος Κουρφαλίδης 3 συμμετοχές (Φεραλπισάλο): Αγωνίστηκε για 45 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2-1) από την Σπέτσια.
Ηλίας Κουτσουπιάς 6 συμμετοχές/2 γκολ (Μπάρι): Αγωνίστηκε για 57 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Κόμο.
Πάνος Κατσέρης 5 συμμετοχές/1 ασίστ (Καταντσάρο): Αγωνίστηκε για 72 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2-1) επί της Σαμπντόρια.
Δημήτρης Νικολάου 7 συμμετοχές (Σπέτσια): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2-1) επί της Φεραλπισάλο.
Δημήτρης Σουνάς 6 συμμετοχές/1 γκολ/1 ασίστ (Καταντσάρο): Έμεινε στον πάγκο.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΓερμανία:

Μπουντεσλίγκα
Θωμάς Καστανάρας (Στουτγκάρδη): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Λημνιός (Κολωνία): Εκτός αποστολής.

Μπουντεσλίγκα 2
Σεμπάστιαν Βασιλειάδης 5 συμμετοχές (Χάνσα Ρόστοκ): Αγωνίστηκε για 89 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Άιντραχτ Μπράουνσβαϊγκ.
Χαράλαμπος Μακρίδης 6 συμμετοχές (Όσναμπρουκ): Εκτός αποστολής.
Ανδρέας Μπουχαλάκης 4 συμμετοχές/1 γκολ/1 ασίστ (Χέρτα Βερολίνου): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2-1) από την Σαν Πάουλι. Δημιούργησε το γκολ της μείωσης, το οποίο πέτυχε ο Σχέρχαντ στο 83′.
Μανώλης Σάλιακας 7 συμμετοχές (Σαν Πάουλι): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2-1) επί της Χέρτα Βερολίνου.
Χρήστος Τζόλης 6 συμμετοχές/5 γκολ (Φορτούνα Ντίσελντορφ): Αγωνίστηκε για 79 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (1-0) από το Αμβούργο.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΟλλανδία:

Ερεντιβίζιε
Απόστολος Βέλλιος 6 συμμετοχές/1 γκολ (Τζβόλε): Αγωνίστηκε για 16 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2-1) από την Χέρακλες.
Κωνσταντίνος Λάμπρου (Φέγενορντ): Έμεινε στον πάγκο.
Λάζαρος Λάμπρου 6 συμμετοχές/3 ασίστ (Εξέλσιορ): Αγωνίστηκε για 20 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Σπάρτα Ρότερνταμ.
Βασίλης Μπάρκας 6 συμμετοχές (Ουτρέχτη): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2-0) από την Αλμίρ Σίτι.
Βαγγέλης Παυλίδης 7 συμμετοχές/9 γκολ/1 ασίστ (Αλκμάαρ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (4-0) επί της Φορτούνα Σιτάρντ. Ήταν αυτός που έκανε το 2-0 στο 49′.
Δημήτρης Σιόβας 7 συμμετοχές (Φορτούνα Σιτάρντ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (4-0) από τον Άλκμααρ. Έκανε το 3-0 με αυτογκόλ στο 83′.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΑυστρία:

Κοσμάς Γκέζος
9 συμμετοχές/1 γκολ/1 ασίστ (Αούστρια Κλάγκενφουρτ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Λινζ.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΣερβία:

Σούπερ Λίγκα
Νεμάνια Μιλόγεβιτς
2 συμμετοχές (Νόβι Πάζαρ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2-0) από τη Μλάντοστ.

Ανδρέας Γιαννιώτης
6 συμμετοχές (Κασίμπασα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (3-2) επί της Καραγκουμρούκ.
Στέλιος Κίτσιου 6 συμμετοχές (Ανκαραγκουτσού): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Κολοβέτσιος 5 συμμετοχές (Καϊσέρισπορ): Αγωνίστηκε για 30 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2-1) από την Μπεσίκτας.
Δημήτρης Κουρμπέλης 3 συμμετοχές (Τραμπζονσπόρ): Είναι τραυματίας.
Τάσος Μπακασέτας 7 συμμετοχές/3 γκολ/1 ασίστ (Τραμπζονσπόρ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Πεντικσπόρ. Ήταν ο δημιουργός του πρώτου γκολ, που πέτυχε ο Ονουάτσου στο 3′, αλλά και ο σκόρερ του δεύτερου στο 27′.
Δημήτρης Πέλκας 6 συμμετοχές/1 ασίστ (Μπασακσεχίρ): Αγωνίστηκε για 30 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (4-0) από τη Φενερμπαχτσέ.
Αχιλλέας Πούγγουρας (Σίβασπορ): Έμεινε στον πάγκο.
Ταξιάρχης Φούντας 4 συμμετοχές (Τράμπζονσπορ): Αγωνίστηκε για 23 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Πεντικσπόρ.
Χάρης Χαρίσης 7 συμμετοχές (Σίβασπορ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Χατάισπορ.
Τάσος Χατζηγιοβάνης 3 συμμετοχές (Ανκαραγκούτσου): Αγωνίστηκε για 9 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2-1) από τη Γαλαρασαράι.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΚύπρος:

Γιάννης Ανέστης 4 συμμετοχές (Καρμιώτισσα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με τον Οθέλλο Αθηαίνου.
Τάσος Δώνης (ΑΠΟΕΛ): Εκτός αποστολής.
Γιάννης Κάργας 3 συμμετοχές (Ανόρθωση): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (3-1) επί της ΑΕΛ Λεμεσού.
Γιώργος Κατσικάς (Νέα Σαλαμίνα): Εκτός αποστολής.
Νίκος Μελισσάς 5 συμμετοχές (Νέα Σαλαμίνα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την ΑΕΚ Λάρνακας.
Φιορίν Ντουρμισάι 4 συμμετοχές (Νέα Σαλαμίνα): Αγωνίστηκε για 71 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την ΑΕΚ Λάρνακας.
Κωνσταντίνος Σταμούλης 5 συμμετοχές (Οθέλλος Αθηαίνου): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Καρμιώτισσα.
Σταύρος Τσουκαλάς 6 συμμετοχές (Καρμιώτισσα): Αγωνίστηκε για 74 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με τον Οθέλλο Αθηαίνου.
Γιάννης Φετφατζίδης 4 συμμετοχές (ΑΠΟΕΛ): Έμεινε στον πάγκο.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΟυγγαρία:

Γιώργος Αντζουλάς 7 συμμετοχές
(Ούιπεστ): Εκτός αποστολής.
Στέφανος Ευαγγέλου 2 συμμετοχές/1 γκολ/1 ασίστ (Ζαλέγκερσέγκ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Ακαδημία Πούσκας. Ήταν ο δημιουργός του τέρματος που πέτυχε στο 90’+8′ ο Σπόλιαριτς.
Αργύρης Καμπετσής 1 συμμετοχή (Ντιοσγκίορ): Εκτός αποστολής.
Αλέξανδρος Κυζιρίδης 7 συμμετοχές/2 γκολ (Ντεμπρετσένι): Αγωνίστηκε για 70 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2-1) από την Ούιπεστ.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΠολωνία:

Εξτρακλάσα
Σωκράτης Διούδης 3 συμμετοχές (Ζαγκλέμπιε Λούμπιν): Εκτός αποστολής.
Χρήστος Δώνης 10 συμμετοχές/1 γκολ/1 ασίστ (Ράντομιακ Ράντομ): Αγωνίστηκε για 68 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (3-0) από την Ρακόφ.
Αλέξανδρος Κατράνης 10 συμμετοχές (Πιάστ Γκλίβιτσε): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (3-2) επί της Βίντζεβ Λοτζ.
Ευθύμης Κουλούρης 10 συμμετοχές/4 γκολ/1 ασίστ (Πογκόν Στσζέτσιν): Αγωνίστηκε για 63 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (5-0) επί της Λεχ Πόζναν.
Λεονάρντο Κούτρης (Πογκόν Στσζέτσιν): Αγωνίστηκε για 63 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (5-0) επί της Λεχ Πόζναν.
Γιάννης Παπανικολάου 6 συμμετοχές/2 γκολ (Ρακόφ): Έμεινε στον πάγκο.
Δημήτρης Σταυρόπουλος 9 συμμετοχές (Βάρτα Πόζναν): Αγωνίστηκε για 77 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (1-0) από τη Σλασκ Βρότσλαβ.
Στράτος Σβάρνας 3 συμμετοχές (Ρακόφ): Είναι τραυματίας.
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος 5 συμμετοχές (Γκόρνικ Ζάμπρζε): Έμεινε στον πάγκο.
Αντώνης Τσιφτσής 1 συμμετοχή (Ρακόφ): Έμεινε στον πάγκο.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΡουμανία:

Απόστολος Διαμαντής
(Κραϊόβα): Έμεινε στον πάγκο.
Στέφανος Στρούγγης 1 συμμετοχή (Αράντ): Εκτός αποστολής.
Παναγιώτης Ταχτσίδης 8 συμμετοχές/1 γκολ/1 ασίστ (Κορφακάν): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2-0) από την Κλουζ.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΣλοβακία:

Πολυδεύκης Βολανάκης 6 συμμετοχές (Μιχάλοβτσε): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία με τη Ρουζομπέροκ.
Γιάννης Νιάρχος 6 συμμετοχές/2 ασίστ (Ντουνάισκα Στρέντα): Αγωνίστηκε για 5 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (1-0) από τη Σπαρτάκ Τρνάβα.
Σπύρος Ρισβάνης 6 συμμετοχές (Ντουνάισκα Στρέντα): Εκτός αποστολής.
Κυριάκος Σαββίδης 4 συμμετοχές (Σλόβαν Μπρατισλάβας): Έμεινε στον πάγκο.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΜολδαβία:

Κώστας Αποστολάκης
4 συμμετοχές (Σερίφ Τιρασπόλ): Αγωνίστηκε για 45 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (4-0) επί της Μπαλτί.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΦινλανδία:

Βεϊκαουσλίγκα
Σταύρος Ζαροκώστας 19 συμμετοχές/2 γκολ/2 ασίστ
(Χάκα): Αγωνίστηκε για 45 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-0) επί της Λάχτι.
Γιώργος Κανελλόπουλος 18 συμμετοχές/1 ασίστ (Ελσίνκι): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (3-0) επί της Χόνκα.
Κώστας Κωτσόπουλος 6 συμμετοχές/1 γκολ (Μάριεχαμν): Εκτός αποστολής.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΕσθονία:

Γιάννης Τσιβελεκίδης
25 συμμετοχές/2 γκολ/1 ασίστ (Κάλιου): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Χαρίου.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΒραζιλία:

Ανδρέας Σάμαρης 3 συμμετοχές (Κοριτίμπα): Έμεινε στον πάγκο.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΚατάρ:

Κώστας Μανωλάς 4 συμμετοχές (Αλ Σαρζά): Αγωνίστηκε για 76 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (3-2) από την Αλ Αίν.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΗΠΑ:

MLS

Γιώργος Γιακουμάκης 24 συμμετοχές/15 γκολ/1 ασίστ (Ατλάντα Γιουνάιτεντ): Αγωνίστηκε για 82 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (4-1) επί της CF Μόντρεαλ. Πέτυχε το τρίτο γκολ της ομάδας του στο 46′.
Γιώργος Κούτσιας 24 συμμετοχές/3 γκολ/1 ασίστ (Σικάγο Φάιερ): Αγωνίστηκε για 70 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (1-0) επί των Νιού Γιορκ Ρεντ Μπουλς. Ήταν αυτός που πέτυχε το νικητήριο τέρμα στο 64′, από ασίστ του Τσερντάν Σακίρι.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΙνδία:

Δημήτρης Διαμαντάκος 1 συμμετοχή/1 ασίστ (Κεράλα Μπάστερς): Αγωνίστηκε για 29 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Γιαμσεντπούρ. Δημιούργησε το νικητήριο γκολ που πέτυχε ο Λούνα στο 74′.
Δημήτρης Χατζηισαΐας (Πούνγιαμπ): Η ομάδα του αγωνίζεται το απόγευμα της Δευτέρας (02/10, 17:30) στην έδρας της Γκόα.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΙνδονησία:

Δημήτρης Κολοβός 10 συμμετοχές/2 γκολ (Ντέουα Γιουνάιτεντ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία με την Περσεμπάγια.