Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού

Με άλλο ένα αγωνιστικό σαββατοκύριακο να έχει πλέον ολοκληρωθεί, το ertsports.gr σας παρουσιάζει τα πεπραγμένα των ποδοσφαιριστών από τη χώρα μας, που αγωνίζονται σε ομάδες άλλων ευρωπαϊκών – και μη – κρατών.

Το ξεκίνημα αυτή τη φορά θα είναι λίγο… διαφορετικό, αλλά χάρη σε σημαντικό λόγο. Τάσος Δουβίκας και Βαγγέλης Παυλίδης κοντραρίστηκαν στο Άλκμααρ – Ουτρέχτη και έβαλαν τη… σφραγίδα τους σε μία ματσάρα που τελείωσε με σκορ 5:5. Σε έναν από τους καλύτερους αγώνες στον πλανήτη μέχρι στιγμής στη σεζόν, τα δύο Ελληνόπουλα έγραψαν από τρεις φορές το όνομά τους στον πίνακα του σκορ, στην αναμέτρηση για τη 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Ολλανδίας.

Ο Δουβίκας σκόραρε στο 12′, 17′ και 65′, μοιράζοντας μάλιστα και δύο ασίστ, ενώ ο Παυλίδης σκόραρε στο 31′, 34′ και 78′. Ο επιθετικός της Ουτρέχτης έφτασε τα 10 γκολ στην Eredivisie, ενώ ο μεσοεπιθετικός της Άλκμααρ τα 9. Οι δυο τους πλέον είναι οι πρώτοι σκόρερ της κατηγορίας, μαζί με τον Κόντι Χάκπο που πήρε μεταγραφή για τη Λίβερπουλ και τον Τσάβι Σίμονς της Αϊντχόφεν.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΑγγλία:

Πρέμιερ Λιγκ
Κώστας Τσιμίκας 12 συμ./3 ασίστ* (Λίβερπουλ): Έμεινε στον πάγκο.

Τσάμπιονσιπ
Δημήτρης Γιαννούλης 9 συμμετοχές (Νόριτς): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Τζορτζ Μπάλντοκ 25 συμ./1 γκολ/1 ασίστ (Σέφιλντ Γιουνάιτεντ): Είναι τραυματίας.
Δημήτρης Πέλκας 15 συμ./2 γκολ/1 ασίστ (Χαλ): Είναι τραυματίας.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΙσπανία:

Λα Λίγκα 2
Χρήστος Αλμπάνης 18 συμ./3 γκολ/2 ασίστ (Ανδόρρα): Αγωνίστηκε για 26 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2:0) από την Γρανάδα.
Νίκος Μιχελής 8 συμμετοχές (Μιραντές): Αγωνίστηκε για 74 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (3:1) από την Αλαβές.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΙταλία:

Serie A
Χρήστος Αλεξίου (Ίντερ): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Κεραμίτσης (Ρόμα): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Κυριακόπουλος 12 συμ./1 γκολ/1 ασίστ (Σασουόλο): Αγωνίστηκε για 45 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (5:2) επί της Μίλαν.
Χαράλαμπος Λυκογιάννης 16 συμ./1 γκολ (Μπολόνια): Έμεινε στον πάγκο.
Δημήτρης Νικολάου 18 συμμετοχές (Σπέτσια): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2:0) από την Μπολόνια.

Serie B
Βασίλης Ζαγαρίτης 6 συμμετοχές (Πάρμα): Αγωνίστηκε για 45 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (1:0) από την Κοσένζα.
Γιώργος Καραγιαννίδης (Βενέτσια): Εκτός αποστολής.
Χρήστος Κουρφαλίδης 9 συμ./3 ασίστ (Κάλιαρι): Αγωνίστηκε για 78 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2:1) επί της ΣΠΑΛ. Δημιούργησε το πρώτο γκολ της ομάδας του, το οποίο πέτυχε ο Αλτάρε (15′)
Ηλίας Κουτσουπιάς 14 συμ./1 γκολ (Μπενεβέντο): Αγωνίστηκε για 2 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (1:0) από την Φροζινόνε.
Γιάννης Φετφατζίδης 1 συμμετοχή (ΣΠΑΛ): Αγωνίστηκε για 10 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2:1) από την Κάλιαρι.

Serie C
Αντώνης Σιατούνης 3 συμμετοχές (Εντέλα): Έμεινε στον πάγκο.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΓερμανία:

Μπουντεσλίγκα
Θωμάς Καστανάρας 3 συμμετοχές (Στουτγκάρδη): Αγωνίστηκε για 45 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2:1) από την Λειψία.
Βασίλης Λαμπρόπουλος 10 συμμετοχές (Μπόχουμ): Έμεινε στον πάγκο.
Κωνσταντίνος Μαυροπάνος 14 συμ./2 γκολ/1 ασίστ (Στουτγκάρδη): Είναι τραυματίας.
Κωνσταντίνος Σταφυλίδης 9 συμ./2 ασίστ (Μπόχουμ): Αγωνίστηκε για 45 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (5:2) από την Μάιντς.

Μπουντεσλίγκα 2
Σεμπάστιαν Βασιλειάδης 14 συμ./1 γκολ/1 ασίστ (Αρμίνια Μπίλεφελντ): Αγωνίστηκε για 78 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2:1) από την Σαντχάουσεν.
Χαράλαμπος Μακρίδης 17 συμ./2 γκολ/2 ασίστ (Ρέγκενσμπουργκ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2:0) από την Ντάρμσταντ.
Μανώλης Σάλιακας 18 συμ./1 γκολ/2 ασίστ (Σαν Πάουλι): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (1:0) επί της Νυρεμβέργης.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΓαλλία:

Λιγκ 1
Θεοχάρης Τσιγγάρας (Τουλούζ): Έμεινε στον πάγκο.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΠορτογαλία:

Λίγκα Πορτουγκάλ
Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος 6 συμμετοχές (Σπόρτινγκ Λισαβόνας): Εκτός αποστολής.
Οδυσσέας Βλαχοδήμος 18 συμμετοχές (Μπενφίκα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2:0) επί της Πάκος Φερέιρα.
Ανδρέας Σάμαρης 11 συμ./1 ασίστ (Ρίο Άβε): Αγωνίστηκε για 69 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (3:1) από την Βισέλα.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΟλλανδία:

Ερεντιβίζιε
Αβέντης Αβεντισιάν 1 συμμετοχή (Γκόου Άχεντ Ιγκλς): Εκτός αποστολής.
Τάσος Δουβίκας 17 συμ./10 γκολ/2 ασίστ (Ουτρέχτη): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (5:5) με την Άλκμααρ. Έκανε χατ τρικ σκοράροντας στο 12′ το 17′ και το 65′, όντας μάλιστα και ο δημιουργός των άλλων δύο τερμάτων (41′, 80′).
Λάζαρος Λάμπρου 12 συμ./2 γκολ/2 ασίστ (Εξέλσιορ): Αγωνίστηκε για 73 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (4:1) από τον Άγιαξ.
Βασίλης Μπάρκας 15 συμμετοχές (Ουτρέχτη): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (5:5) με την Άλκμααρ.
Βαγγέλης Παυλίδης 9 συμ./9 γκολ/2 ασίστ (Αλκμάαρ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (5:5) με την Ουτρέχτη. Έκανε χατ τρικ σκοράροντας στο στο 31′, το 34′ και το 78′
Δημήτρης Σιόβας 10 συμμετοχές (Φορτούνα Σιτάρντ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2:1) επί της Καμπούρ.
Βασίλης Σουρλής 2 συμμετοχές (Φορτούνα Σιτάρντ): Εκτός αποστολής.
Χρήστος Τζόλης 10 συμ./1 γκολ (Τβέντε): Έμεινε στον πάγκο.
Παντελής Χατζηδιάκος 16 συμ./4 ασίστ (Αλκμάαρ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (5:5) με την Ουτρέχτη.

Ο Τάσος Δουβίκας (αριστερά) και ο Βαγγέλης Παυλίδης (δεξιά) κατά τη διάρκεια των πανηγυρισμών τους σε κάποια από τα γκολ που πέτυχαν στο Άλκμααρ – Ουτρέχτη 5:5.

Β’ Κατηγορία
Απόστολος Βέλλιος 14 συμ./4 γκολ/6 ασίστ (Τζβόλε): Αγωνίστηκε για 17 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (4:1) επί της Ος. Πέτυχε το δεύτερο γκολ της ομάδας του (75′).
Κωνσταντίνος Λάμπρου 17 συμ./1 ασίστ (Βίλεμ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα από την Αλμίρ Σίτι.
Βασίλης Παυλίδης 4 συμμετοχές (Αλκμάαρ Β’): Έμεινε εκτός αποστολής.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΑυστρία:

Κοσμάς Γκέζος 15 συμ./2 γκολ (Αούστρια Κλάγκενφουρτ): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις έως τις 5/2.
Ευθύμης Κουλούρης 14 συμ./1 γκολ/1 ασίστ (Λασκ Λίντσερ): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις έως τις 5/2.

Λιγκα 2
Μελέτιος Μίσκοβιτς 15 συμ./1 ασίστ (Κάφενμπεργκ): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις έως τις 25/2.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΣκωτία:

Πρέμιερσιπ
Γιώργος Γιακουμάκης 19 συμ./6 γκολ/1 ασίστ (Σέλτικ): Εκτός αποστολής.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΣερβία:

Σούπερ Λίγκα
Νεμάνια Μιλόγεβιτς 19 συμ./3 γκολ (Κολουμπάρα): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις έως τις 4/2.
Νίκος Μπαξεβάνος 6 συμμετοχές (Σπαρτάκ Σουμπότιτσα): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις έως τις 4/2.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΒέλγιο:

Τσάλεντζερ Λιγκ
Απόστολος Κωνσταντόπουλος 11 συμμετοχές (Μπέερσχοτ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (3:2) επί της Γκενκ Κ23.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΕλβετία:

Σούπερλιγκ
Αλεξάντερ Σαφαρίκας (Σιόν): Εκτός αποστολής.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΤσεχία:

Α’ Κατηγορία
Μάριος Πουρζιτίδης 11 συμμετοχές (Σλόβαν Λίμπερετς): Έμεινε στον πάγκο.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΔανία:

Σουπερλίγκα
Κάρλος Ζέκα 6 συμμετοχές (Κοπεγχάγη): Είναι τραυματίας.

Δημήτρης Εμμανουηλίδης 16 συμ./8 γκολ/2 ασίστ (Βέιλε): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις έως τις 18/2.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΤουρκία:

Σούπερ Λιγκ
Δημήτρης Γούτας 18 συμ./1 ασίστ (Σίβασπορ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2:1) από την Αντάνα Ντεμιρσπόρ.
Στέλιος Κίτσιου 19 συμ./1 γκολ/2 ασίστ (Γκαζιαντέπ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2:0) από την Ανκαραγκουτσού.
Δημήτρης Κολοβέτσιος 19 συμμετοχές (Καϊσέρισπορ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (4:2) επί της Ιστανμπουλσπόρ.
Τάσος Μπακασέτας 18 συμ./6 γκολ/5 ασίστ (Τραμπζονσπόρ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2:1) από την Χατάισπορ. Ήταν ο δημιουργός του γκολ της ομάδας του, το οποίο πέτυχε ο Ένις Μπάρντι (9′).
Μανώλης Σιώπης 17 συμμετοχές (Τραμπζονσπόρ): Αγωνίστηκε για 71 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2:1) από την Χατάισπορ.
Χάρης Χαρίσης 13 συμ./1 γκολ (Σίβασπορ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2:1) από την Αντάνα Ντεμιρσπόρ.
Τάσος Χατζηγιοβάνης 17 συμ./1 γκολ (Ανκαραγκούτσου): Αγωνίστηκε για 31 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2:0) από την Γκαζιαντέπ.

Ιωάννης Γκέλιος 20 συμμετοχές (Μπαντίρμασπορ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (3:1) από την Γκεζτέπε.
Γιώργος Κουτρουμπής 19 συμμετοχές (Μπαντίρμασπορ): Αγωνίστηκε για 36 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (3:1) από την Γκεζτέπε.
Δημήτρης Μάνος 11 συμ./2 γκολ (Μπαντίρμασπορ): Αγωνίστηκε για 45 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (3:1) από την Γκεζτέπε.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΚύπρος:

Τάσος Δώνης 13 συμ./4 γκολ (ΑΠΟΕΛ): Εκτός αποστολής.
Νίκος Καλτσάς 14 συμμετοχές (Καρμιώτισσα): Αγωνίστηκε για 66 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2:0) επί του Ακρίτα Χλώρακα.
Χάρης Μαυρίας 14 συμμετοχές (Απόλλων Λεμεσού): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Πινακάς 4 συμ./1 γκολ (Απόλλων Λεμεσού): Εκτός αποστολής.
Μανώλης Τζανακάκης 8 συμμετοχές (Καρμιώτισσα): Αγωνίστηκε για 66 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2:0) επί του Ακρίτα Χλώρακα.
Απόστολος Τσιλιγγίρης (ΑΠΟΕΛ): Εκτός αποστολής.
Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος 8 συμμετοχές (Ανόρθωση): Εκτός αποστολής.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΟυγγαρία:

Αλέξανδρος Κυζιρίδης 9 συμμετοχές (Ντεμπρετσένι): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Νεοφυτίδης 9 συμ./1 γκολ (Ντεμπρετσένι): Έμεινε στον πάγκο.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΠολωνία:

Εξτρακλάσα
Σωκράτης Διούδης (Ζαγκλέμπιε Λούμπιν): Εκτός αποστολής.
Στέφανος Καπίνο (Μιέντζ Λέγκνιτσα): Έμεινε στον πάγκο.
Αλέξανδρος Κατράνης 15 συμ./1 ασίστ (Πιάστ Γκλίβιτσε): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1:1) με την Γιαγκελόνια.
Γιάννης Παπανικολάου 17 συμμετοχές (Ρακόφ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (1:1) με την Βάρτα Πόζναν.
Δημήτρης Σταυρόπουλος 16 συμ./2 γκολ (Βάρτα Πόζναν): Αγωνίστηκε για 45 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1:1) με την Ρακόφ.
Στράτος Σβάρνας 15 συμ./3 γκολ/3 ασίστ (Ρακόφ): Αγωνίστηκε για 45 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1:1) με την Ρακόφ. Σκόραρε το γκολ της ισοφάρισης στο 58′.
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος 14 συμ./1 ασίστ (Στσζέτσιν): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (3:3) με την Βιντσεφ Λοντζ. Αποβλήθηκε στο 90’+10′.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΣλοβακία:

Πολυδεύκης Βολανάκης 1 συμμετοχή (Μιχάλοβτσε): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις έως τις 11/2.
Γιάννης Νιάρχος 15 συμ./4 γκολ (Ζλάτε Μόραφτσε): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις έως τις 11/2.
Σπύρος Ρισβάνης 9 συμμετοχές (Ντουνάισκα Στρέντα): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις έως τις 11/2.
Κυριάκος Σαββίδης 15 συμ./4 γκολ/1 ασίστ (Σπαρτάκ Τρνάβα): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις έως τις 11/2.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΜολδαβία:

Νίκος Γιαννακόπουλος 14 συμμετοχές (Ζίμπρου Κισινάου): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις έως τις 4/3.
Στέφανος Ευαγγέλου 4 συμμετοχές (Σερίφ Τιράσπολ): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις έως τις 4/3.
Νίκος Καρανίκας 6 συμμετοχές (Ζίμπρου Κισινάου): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις έως τις 4/3.
Γιάννης-Φοίβος Μπότος 7 συμ./1 γκολ (Σερίφ Τιράσπολ): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις έως τις 4/3.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΦινλανδία:

Βεϊκαουσλίγκα
Σταύρος Ζαροκώστας (Χάκα): Εκτός αποστολής.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΛετονία:

Θάνος Πέτσος 21 συμμετοχές (Ρίγα): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΑλβανία:

Αλέξανδρος Κούρος 16 συμμετοχές (Τιούτα): Αγωνίστηκε για 75 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2:0) επί της Παρτιζάνι.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΕσθονία:

Γιάννης Τσιβελεκίδης 32 συμ./3 γκολ (Κάλιου): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις έως την έναρξη του νέου πρωταθλήματος στις 4/3.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΚατάρ:

Κώστας Μανωλάς 10 συμ./1 ασίστ (Αλ Σαρζά): Αγωνίστηκε για 59 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (0:0) με την Σαμπέμπ Αλ-Αχλί Ντουμπάι.
Παναγιώτης Ταχτσίδης 9 συμμετοχές (Κορφακάν): Εκτός αποστολής.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΗΠΑ:

MLS
Ταξιάρχης Φούντας 21 συμ./12 γκολ/3 ασίστ (D.C United): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις έως την έναρξη του νέου πρωταθλήματος τις 26/2.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΙνδία:

Δημήτρης Διαμαντάκος 15 συμ./9 γκολ/3 ασίστ (Κεράλα Μπάστερς): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2:0) επί της Νορθ Ιστ Γιουνάιτεντ. Πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του (42′, 44′).