Με άλλο ένα αγωνιστικό σαββατοκύριακο να έχει πλέον ολοκληρωθεί, το ertsports.gr σας παρουσιάζει τα πεπραγμένα των ποδοσφαιριστών από τη χώρα μας, που αγωνίζονται σε ομάδες άλλων ευρωπαϊκών – και μη – κρατών.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΑγγλία:

Πρέμιερ Λιγκ
Κώστας Τσιμίκας 12 συμ./3 ασίστ* (Λίβερπουλ): Έμεινε στον πάγκο.

Τσάμπιονσιπ
Δημήτρης Γιαννούλης 9 συμμετοχές (Νόριτς): Αγωνίστηκε για 45 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (4:2) επί της Κόβεντρι.
Τζορτζ Μπάλντοκ 25 συμ./1 γκολ/1 ασίστ (Σέφιλντ Γιουνάιτεντ): Είναι τραυματίας.
Δημήτρης Πέλκας 15 συμ./2 γκολ/1 ασίστ (Χαλ): Είναι τραυματίας.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΙσπανία:

Λα Λίγκα 2
Χρήστος Αλμπάνης 16 συμ./3 γκολ/2 ασίστ (Ανδόρρα): Η ομάδα του αντιμετωπίζει απόψε (16/1, 22:00) την Αλμπαθέτε, εντός έδρας.
Νίκος Μιχελής 7 συμμετοχές (Μιραντές): Έμεινε στον πάγκο.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΙταλία:

Serie A
Χρήστος Αλεξίου (Ίντερ): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Κεραμίτσης (Ρόμα): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Κυριακόπουλος 11 συμ./1 γκολ/1 ασίστ (Σασουόλο): Έμεινε στον πάγκο.
Χαράλαμπος Λυκογιάννης 16 συμ./1 γκολ (Μπολόνια): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (1:0) από την Λάτσιο.
Δημήτρης Νικολάου 17 συμμετοχές (Σπέτσια): Δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής κόντρα στη Ρόμα λόγω συμπλήρωσης καρτών.

Serie B
Βασίλης Ζαγαρίτης 5 συμμετοχές (Πάρμα): Έμεινε στον πάγκο.
Γιώργος Καραγιαννίδης (Βενέτσια): Εκτός αποστολής.
Χρήστος Κουρφαλίδης 8 συμ./2 ασίστ (Κάλιαρι): Αγωνίστηκε για 84 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (0:0) με την Τσιταντέλα.
Ηλίας Κουτσουπιάς 13 συμ./1 γκολ (Μπενεβέντο): Έμεινε στον πάγκο.
Γιάννης Φετφατζίδης (ΣΠΑΛ): Δεν ήταν στην αποστολή διότι μόλις ολοκληρώθηκε η μεταγραφή του.

Serie C
Αντώνης Σιατούνης 3 συμμετοχές (Εντέλα): Αγωνίστηκε για 27 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (4:0) επί της Τσαραρέζε.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΓερμανία:

Μπουντεσλίγκα
Θωμάς Καστανάρας 2 συμμετοχές (Στουτγκάρδη): Αγωνίστηκε για 1 λεπτό στην εντός έδρας ισοπαλία (1:1) με την Μάιντζ.
Βασίλης Λαμπρόπουλος 9 συμμετοχές (Μπόχουμ): Έμεινε στον πάγκο.
Κωνσταντίνος Μαυροπάνος 14 συμ./2 γκολ/1 ασίστ (Στουτγκάρδη): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1:1) με την Μάιντζ.
Κωνσταντίνος Σταφυλίδης 8 συμ./2 ασίστ (Μπόχουμ): Είναι τραυματίας.

Μπουντεσλίγκα 2
Σεμπάστιαν Βασιλειάδης 13 συμ./1 ασίστ (Αρμίνια Μπίλεφελντ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Χαράλαμπος Μακρίδης 16 συμ./2 γκολ/2 ασίστ (Ρέγκενσμπουργκ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Μανώλης Σάλιακας 17 συμ./1 γκολ/2 ασίστ (Σαν Πάουλι): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΓαλλία:

Λιγκ 1
Θεοχάρης Τσιγγάρας (Τουλούζ): Αγωνίστηκε για 61 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2:0) επί της Αζαξιό, για το Κύπελλο Γαλλίας.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΠορτογαλία:

Λίγκα Πορτουγκάλ
Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος 6 συμμετοχές (Σπόρτινγκ Λισαβόνας): Εκτός αποστολής.
Οδυσσέας Βλαχοδήμος 17 συμμετοχές (Μπενφίκα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (3:0) επί της Σάντα Κλάρα.
Ανδρέας Σάμαρης 10 συμ./1 ασίστ (Ρίο Άβε): Αγωνίστηκε για 32 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (0:0) με την Φαμαλικάο.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΟλλανδία:

Ερεντιβίζιε
Αβέντης Αβεντισιάν 1 συμμετοχή (Γκόου Άχεντ Ιγκλς): Εκτός αποστολής.
Τάσος Δουβίκας 15 συμ./6 γκολ (Ουτρέχτη): Αγωνίστηκε για 10 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2:0) από την Τβέντε.
Λάζαρος Λάμπρου 12 συμ./2 γκολ/2 ασίστ (Εξέλσιορ): Έμεινε στον πάγκο.
Βασίλης Μπάρκας 15 συμμετοχές (Ουτρέχτη): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2:0) από την Τβέντε.
Βαγγέλης Παυλίδης 9 συμ./5 γκολ/1 ασίστ (Αλκμάαρ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (3:1) επί της Φορτούνα Σιτάρντ. Πέτυχε το τρίτο γκολ της ομάδας του (56′)
Δημήτρης Σιόβας 8 συμμετοχές (Φορτούνα Σιτάρντ): Έμεινε στον πάγκο.
Βασίλης Σουρλής 2 συμμετοχές (Φορτούνα Σιτάρντ): Εκτός αποστολής.
Χρήστος Τζόλης 9 συμ./1 γκολ (Τβέντε): Έμεινε στον πάγκο.
Παντελής Χατζηδιάκος 16 συμ./4 ασίστ (Αλκμάαρ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (3:1) επί της Φορτούνα Σιτάρντ.

Β’ Κατηγορία
Απόστολος Βέλλιος 14 συμ./3 γκολ/4 ασίστ (Τζβόλε): Αγωνίστηκε για 18 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2:0) επί της Φένλο. Δημιούργησε και τα δύο γκολ της ομάδας του (74′, 79′).
Κωνσταντίνος Λάμπρου 16 συμ./1 ασίστ (Βίλεμ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Βασίλης Παυλίδης 4 συμμετοχές (Αλκμάαρ Β’): Η ομάδα του αντιμετωπίζει απόψε (23/1, 21:00) την Χέλμοντ, εκτός έδρας.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΑυστρία:

Κοσμάς Γκέζος 15 συμ./2 γκολ (Αούστρια Κλάγκενφουρτ): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις έως τις 5/2.
Ευθύμης Κουλούρης 14 συμ./1 γκολ/1 ασίστ (Λασκ Λίντσερ): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις έως τις 5/2.

Λιγκα 2
Μελέτιος Μίσκοβιτς 15 συμ./1 ασίστ (Κάφενμπεργκ): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις έως τις 25/2.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΣκωτία:

Πρέμιερσιπ
Γιώργος Γιακουμάκης 19 συμ./6 γκολ/1 ασίστ (Σέλτικ): Εκτός αποστολής.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΣερβία:

Σούπερ Λίγκα
Νεμάνια Μιλόγεβιτς 19 συμ./3 γκολ (Κολουμπάρα): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις έως τις 4/2.
Νίκος Μπαξεβάνος 6 συμμετοχές (Σπαρτάκ Σουμπότιτσα): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις έως τις 4/2.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΒέλγιο:

Τσάλεντζερ Λιγκ
Απόστολος Κωνσταντόπουλος 10 συμμετοχές (Μπέερσχοτ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2:0) από την Μπέβερεν.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΕλβετία:

Σούπερλιγκ
Αλεξάντερ Σαφαρίκας (Σιόν): Εκτός αποστολής.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΤσεχία:

Α’ Κατηγορία
Μάριος Πουρζιτίδης 11 συμμετοχές (Σλόβαν Λίμπερετς): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις έως τις 29/1.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΔανία:

Σουπερλίγκα
Κάρλος Ζέκα 6 συμμετοχές (Κοπεγχάγη): Είναι τραυματίας.

Δημήτρης Εμμανουηλίδης 16 συμ./8 γκολ/2 ασίστ (Βέιλε): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις έως τις 18/2.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΤουρκία:

Σούπερ Λιγκ
Δημήτρης Γούτας 17 συμ./1 ασίστ (Σίβασπορ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2:1) επί της Γκαζιαντέπ.
Στέλιος Κίτσιου 18 συμ./1 γκολ/2 ασίστ (Γκαζιαντέπ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2:1) από την Σίβασπορ. Δημιούργησε το γκολ της ομάδας του (60′).
Δημήτρης Κολοβέτσιος 18 συμμετοχές (Καϊσέρισπορ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2:0) από την Μπεσίκτας.
Τάσος Μπακασέτας 17 συμ./6 γκολ/4 ασίστ (Τραμπζονσπόρ): Αγωνίστηκε για 60 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (4:0) επί της Ιστανμπουλσπόρ. Σκόραρε το τρίτο γκολ της ομάδας του (51′).
Μανώλης Σιώπης 16 συμμετοχές (Τραμπζονσπόρ): Αγωνίστηκε για 67 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (4:0) επί της Ιστανμπουλσπόρ.
Χάρης Χαρίσης 11 συμ./1 γκολ (Σίβασπορ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2:1) επί της Γκαζιαντέπ.
Τάσος Χατζηγιοβάνης 15 συμ./1 γκολ (Ανκαραγκούτσου): Η ομάδα του αντιμετωπίζει απόψε (23/1, 19:00) την Κόνιασπορ, εκτός έδρας.

Ιωάννης Γκέλιος 19 συμμετοχές (Μπαντίρμασπορ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (4:1) επί της Τούζλασπορ.
Γιώργος Κουτρουμπής 18 συμμετοχές (Μπαντίρμασπορ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (4:1) επί της Τούζλασπορ.
Δημήτρης Μάνος 10 συμ./2 γκολ (Μπαντίρμασπορ): Αγωνίστηκε για 23 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (4:1) επί της Τούζλασπορ. Σκόραρε το τρίτο (71′) και το τέταρτο (89′) γκολ της ομάδας του.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΚύπρος:

Τάσος Δώνης 13 συμ./4 γκολ (ΑΠΟΕΛ): Αγωνίστηκε για 22 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2:0) επί του Ακρίτα Χλώρακα. Πέτυχε το δεύτερο γκολ της ομάδας του (64′).
Νίκος Καλτσάς 13 συμμετοχές (Καρμιώτισσα): Αγωνίστηκε για 16 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2:0) από την ΑΕΛ Λεμεσού.
Χάρης Μαυρίας 14 συμμετοχές (Απόλλων Λεμεσού): Η ομάδα του αντιμετωπίζει σήμερα (23/1, 17:00) τον Άρη Λεμεσού, εκτός έδρας.
Δημήτρης Πινακάς 4 συμ./1 γκολ (Απόλλων Λεμεσού): Η ομάδα του αντιμετωπίζει σήμερα (23/1, 17:00) τον Άρη Λεμεσού, εκτός έδρας.
Μανώλης Τζανακάκης 7 συμμετοχές (Καρμιώτισσα): Αγωνίστηκε για 58 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2:0) από την ΑΕΛ Λεμεσού.
Απόστολος Τσιλιγγίρης (ΑΠΟΕΛ): Εκτός αποστολής.
Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος 8 συμμετοχές (Ανόρθωση): Εκτός αποστολής.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΟυγγαρία:

Αλέξανδρος Κυζιρίδης 9 συμμετοχές (Ντεμπρετσένι): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις έως τις 28/1.
Γιώργος Νεοφυτίδης 9 συμ./1 γκολ (Ντεμπρετσένι): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις έως τις 28/1.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΠολωνία:

Εξτρακλάσα
Στέφανος Καπίνο (Μιέντζ Λέγκνιτσα): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις έως τις 29/1.Αλέξανδρος Κατράνης 14 συμ./1 ασίστ (Πιάστ Γκλίβιτσε): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις έως τις 29/1.
Γιάννης Παπανικολάου 16 συμμετοχές (Ρακόφ): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις έως τις 29/1.
Δημήτρης Σταυρόπουλος 16 συμ./2 γκολ (Βάρτα Πόζναν): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις έως τις 29/1.
Στράτος Σβάρνας 14 συμ./2 γκολ/3 ασίστ (Ρακόφ): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις έως τις 29/1.
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος 13 συμ./1 ασίστ (Στσζέτσιν): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις έως τις 29/1.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΣλοβακία:

Πολυδεύκης Βολανάκης 1 συμμετοχή (Μιχάλοβτσε): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις έως τις 11/2.
Γιάννης Νιάρχος 15 συμ./4 γκολ (Ζλάτε Μόραφτσε): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις έως τις 11/2.
Σπύρος Ρισβάνης 9 συμμετοχές (Ντουνάισκα Στρέντα): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις έως τις 11/2.
Κυριάκος Σαββίδης 15 συμ./4 γκολ/1 ασίστ (Σπαρτάκ Τρνάβα): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις έως τις 11/2.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΜολδαβία:

Νίκος Γιαννακόπουλος 14 συμμετοχές (Ζίμπρου Κισινάου): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις έως τις 4/3.
Στέφανος Ευαγγέλου 4 συμμετοχές (Σερίφ Τιράσπολ): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις έως τις 4/3.
Νίκος Καρανίκας 6 συμμετοχές (Ζίμπρου Κισινάου): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις έως τις 4/3.
Γιάννης-Φοίβος Μπότος 7 συμ./1 γκολ (Σερίφ Τιράσπολ): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις έως τις 4/3.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΦινλανδία:

Βεϊκαουσλίγκα
Σταύρος Ζαροκώστας 26συμ./7 γκολ/2 ασίστ (Χάκα): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις έως και την έναρξη του νέου πρωταθλήματος στις 28/1.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΛετονία:

Θάνος Πέτσος 21 συμμετοχές (Ρίγα): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΑλβανία:

Αλέξανδρος Κούρος 15 συμμετοχές (Τιούτα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1:1) με την Εγκνάτια.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΕσθονία:

Γιάννης Τσιβελεκίδης 32 συμ./3 γκολ (Κάλιου): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις έως την έναρξη του νέου πρωταθλήματος στις 4/3.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΚατάρ:

Κώστας Μανωλάς 9 συμ./1 ασίστ (Αλ Σαρζά): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1:1) με την Αλ Νασρ.
Παναγιώτης Ταχτσίδης 7 συμμετοχές (Κορφακάν): Εκτός αποστολής.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΗΠΑ:

MLS
Ταξιάρχης Φούντας 21 συμ./12 γκολ/3 ασίστ (D.C United): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις έως την έναρξη του νέου πρωταθλήματος τις 26/2.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΙνδία:

Δημήτρης Διαμαντάκος 14 συμ./7 γκολ/3 ασίστ (Κεράλα Μπάστερς): Αγωνίστηκε για 75 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (3:1) από την Γκόα. Πέτυχε το γκολ της ομάδας του (51′).