Με άλλο ένα αγωνιστικό σαββατοκύριακο να έχει πλέον ολοκληρωθεί, το ertsports.gr σας παρουσιάζει τα πεπραγμένα των ποδοσφαιριστών από τη χώρα μας, που αγωνίζονται σε ομάδες άλλων ευρωπαϊκών – και μη – κρατών.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΑγγλία:

Πρέμιερ Λιγκ
Κώστας Τσιμίκας 12 συμ./3 ασίστ* (Λίβερπουλ): Έμεινε στον πάγκο.

Τσάμπιονσιπ
Δημήτρης Γιαννούλης 7 συμμετοχές (Νόριτς): Αγωνίστηκε για 80 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (1:0) από την Μπλάκμπερν για το Κύπελλο Αγγλίας.
Τζορτζ Μπάλντοκ 25 συμ./1 γκολ/1 ασίστ (Σέφιλντ Γιουνάιτεντ): Αγωνίστηκε για 6 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2:0) επί της Μίλγουολ για το Κύπελλο Αγγλίας.
Δημήτρης Πέλκας 15 συμ./2 γκολ/1 ασίστ (Χαλ): Είναι τραυματίας.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΙσπανία:

Λα Λίγκα 2
Χρήστος Αλμπάνης 15 συμ./2 γκολ/2 ασίστ (Ανδόρρα): Αγωνίστηκε για 86 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (3:1) επί της Οβιέδο. Σκόραρε δύο από τα τέρματα της ομάδας του (19′, 45’+1′).
Νίκος Μιχελής 7 συμμετοχές (Μιραντές): Έμεινε στον πάγκο.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΙταλία:

Serie A
Χρήστος Αλεξίου (Ίντερ): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Κεραμίτσης (Ρόμα): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Κυριακόπουλος 11 συμ./1 γκολ/1 ασίστ (Σασουόλο): Έμεινε στον πάγκο.
Χαράλαμπος Λυκογιάννης 13 συμ./1 γκολ (Μπολόνια): Η ομάδα του αντιμετωπίζει απόψε (9/1, 21:45) την Αταλάντα, εντός έδρας.
Δημήτρης Νικολάου 16 συμμετοχές (Σπέτσια): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (0:0) με την Λέτσε.

Serie B
Βασίλης Ζαγαρίτης 5 συμμετοχές (Πάρμα): Έμεινε στον πάγκο.
Γιώργος Καραγιαννίδης (Βενέτσια): Εκτός αποστολής.
Χρήστος Κουρφαλίδης 6 συμ./1 ασίστ (Κάλιαρι): Αγωνίστηκε για 71 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2:1) επί της Κοσέντζα. Ήταν ο δημιουργός του πρώτου γκολ της ομάδας του, το οποίο πέτυχε ο Τζανλούκα Λαπαντούλα στο 65′.
Ηλίας Κουτσουπιάς 12 συμ./1 γκολ (Μπενεβέντο): Έμεινε στον πάγκο.

Serie C
Αντώνης Σιατούνης 1 συμμετοχή (Εντέλλα): Αγωνίστηκε για 12 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (4:2) επί της Αλεσάντρια.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΓερμανία:

Μπουντεσλίγκα
Θωμάς Καστανάρας 1 συμμετοχή (Στουτγκάρδη): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Βασίλης Λαμπρόπουλος 9 συμμετοχές (Μπόχουμ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Κωνσταντίνος Μαυροπάνος 13 συμ./2 γκολ/1 ασίστ (Στουτγκάρδη): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Κωνσταντίνος Σταφυλίδης 8 συμ./2 ασίστ (Μπόχουμ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Μπουντεσλίγκα 2
Σεμπάστιαν Βασιλειάδης 13 συμ./1 ασίστ (Αρμίνια Μπίλεφελντ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Στέφανος Καπίνο 5 συμμετοχές (Αρμίνια Μπίλεφελντ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Χαράλαμπος Μακρίδης 16 συμ./2 γκολ/2 ασίστ (Ρέγκενσμπουργκ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Μανώλης Σάλιακας 17 συμ./1 γκολ/2 ασίστ (Σαν Πάουλι): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΓαλλία:

Λιγκ 1
Θεοχάρης Τσιγγάρας (Τουλούζ): Αγωνίστηκε για 61 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (7:1) επί της Λανιόν για το Κύπελλο Γαλλίας.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΠορτογαλία:

Λίγκα Πορτουγκάλ
Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος 6 συμμετοχές (Σπόρτινγκ Λισαβόνας): Έμεινε στον πάγκο.
Οδυσσέας Βλαχοδήμος 15 συμμετοχές (Μπενφίκα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (1:0) επί της Πορτιμονένσε.
Ανδρέας Σάμαρης 8 συμ./1 ασίστ (Ρίο Άβε): Αγωνίστηκε για 69 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (0:0) με την Βιτόρια Γκιμαράες.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΟλλανδία:

Ερεντιβίζιε
Αβέντης Αβεντισιάν 1 συμμετοχή (Γκόου Άχεντ Ιγκλς): Εκτός αποστολής.
Τάσος Δουβίκας 13 συμ./6 γκολ (Ουτρέχτη): Αγωνίστηκε για 23 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1:1) με την Φέγενορντ.
Λάζαρος Λάμπρου 11 συμ./2 γκολ/2 ασίστ (Εξέλσιορ): Αγωνίστηκε για 4 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (1:0) επί της Γκρόνινγκεν.
Βασίλης Μπάρκας 14 συμμετοχές (Ουτρέχτη): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1:1) με την Φέγενορντ.
Βαγγέλης Παυλίδης 7 συμ./4 γκολ/1 ασίστ (Αλκμάαρ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1:1) με την Φίτεσε. Πέτυχε το μοναδικό τέρμα της ομάδας του (77′).
Δημήτρης Σιόβας 8 συμμετοχές (Φορτούνα Σιτάρντ): Είναι τραυματίας.
Βασίλης Σουρλής 2 συμμετοχές (Φορτούνα Σιτάρντ): Εκτός αποστολής.
Χρήστος Τζόλης 8 συμ./1 γκολ (Τβέντε): Είναι τραυματίας.
Παντελής Χατζηδιάκος 15 συμ./4 ασίστ (Αλκμάαρ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1:1) με την Φίτεσε.

Β’ Κατηγορία
Απόστολος Βέλλιος 14 συμ./3 γκολ/4 ασίστ (Τζβόλε): Αγωνίστηκε για 18 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (3:2) επί της Αλμέρε Σίτι. Πέτυχε το νικητήριο γκολ για την ομάδα του (86′).
Κωνσταντίνος Λάμπρου 16 συμ./1 ασίστ (Βίλεμ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (1:0) επί της Ρόντα.
Βασίλης Παυλίδης 2 συμμετοχές (Αλκμάαρ Β’): Η ομάδα του αντιμετωπίζει απόψε (9/1, 21:00) την Ουτρέχτη Β’, εκτός έδρας.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΑυστρία:

Κοσμάς Γκέζος 15 συμ./2 γκολ (Αούστρια Κλάγκενφουρτ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Ευθύμης Κουλούρης 14 συμ./1 γκολ/1 ασίστ (Λασκ Λίντσερ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Λιγκα 2
Μελέτιος Μίσκοβιτς 15 συμ./1 ασίστ (Κάφενμπεργκ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΣκωτία:

Πρέμιερσιπ
Γιώργος Γιακουμάκης 19 συμ./6 γκολ/1 ασίστ (Σέλτικ): Αγωνίστηκε για 28 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2:0) επί της Κιλμάρνοκ.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΣερβία:

Σούπερ Λίγκα
Νεμάνια Μιλόγεβιτς 19 συμ./3 γκολ (Κολουμπάρα): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Νίκος Μπαξεβάνος 6 συμμετοχές (Σπαρτάκ Σουμπότιτσα): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΒέλγιο:

Τσάλεντζερ Λιγκ
Απόστολος Κωνσταντόπουλος 4 συμμετοχές (Μπέερσχοτ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΕλβετία:

Σούπερλιγκ
Αλεξάντερ Σαφαρίκας (Σιόν): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΤσεχία:

Α’ Κατηγορία
Μάριος Πουρζιτίδης 11 συμμετοχές (Σλόβαν Λίμπερετς): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΔανία:

Σουπερλίγκα
Κάρλος Ζέκα 6 συμμετοχές (Κοπεγχάγη): Είναι τραυματίας.

Δημήτρης Εμμανουηλίδης 16 συμ./8 γκολ/2 ασίστ (Βέιλε): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΤουρκία:

Σούπερ Λιγκ
Δημήτρης Γούτας 15 συμ./1 ασίστ (Σίβασπορ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Στέλιος Κίτσιου 15 συμ./1 ασίστ (Γκαζιαντέπ): Η ομάδα του αντιμετωπίζει σήμερα (9/1, 19:00) την Ιστανμπουλσπόρ, εκτός έδρας.
Δημήτρης Κολοβέτσιος 16 συμμετοχές (Καϊσέρισπορ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2:1) από την Ανκαραγκουτσού.
Τάσος Μπακασέτας 14 συμ./4 γκολ/4 ασίστ (Τραμπζονσπόρ): Η ομάδα του αντιμετωπίζει σήμερα (9/1, 19:00) την Αλάνιασπορ, εκτός έδρας.
Μανώλης Σιώπης 13 συμμετοχές (Τραμπζονσπόρ): Η ομάδα του αντιμετωπίζει σήμερα (9/1, 19:00) την Αλάνιασπορ, εκτός έδρας.
Χάρης Χαρίσης 8 συμμετοχές (Σίβασπορ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Τάσος Χατζηγιοβάνης 14 συμ./1 γκολ (Ανκαραγκούτσου): Αγωνίστηκε για 8 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2:1) επί της Καϊσέρισπορ.

Ιωάννης Γκέλιος 12 συμμετοχές (Μπαντίρμασπορ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Γιώργος Κουτρουμπής 12 συμμετοχές (Μπαντίρμασπορ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Δημήτρης Μάνος 5 συμμετοχές (Μπαντίρμασπορ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΚύπρος:

Τάσος Δώνης 11 συμ./2 γκολ (ΑΠΟΕΛ): Αγωνίστηκε για 73 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (1:0) από την ΑΕΛ Λεμεσού.
Νίκος Καλτσάς 10 συμμετοχές (Καρμιώτισσα): Η ομάδα του αντιμετωπίζει σήμερα (9/1, 19:00) τον Ολυμπιακό Λευκωσίας, εκτός έδρας.
Χάρης Μαυρίας 14 συμμετοχές (Απόλλων Λεμεσού): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Πινακάς 4 συμ./1 γκολ (Απόλλων Λεμεσού): Εκτός αποστολής.
Μανώλης Τζανακάκης 5 συμμετοχές (Καρμιώτισσα): Η ομάδα του αντιμετωπίζει σήμερα (9/1, 19:00) τον Ολυμπιακό Λευκωσίας, εκτός έδρας.
Απόστολος Τσιλιγγίρης (ΑΠΟΕΛ): Έμεινε στον πάγκο.
Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος 8 συμμετοχές (Ανόρθωση): Εκτός αποστολής.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΡουμανία:

Λιγκα 1
Κυριάκος Παπαδόπουλος 9 συμμετοχές (Ουνιβερσιτάτεα Κραϊόβα): Έμεινε στον πάγκο.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΟυγγαρία:

Αλέξανδρος Κυζιρίδης 9 συμμετοχές (Ντεμπρετσένι): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Γιώργος Νεοφυτίδης 9 συμ./1 γκολ (Ντεμπρετσένι): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΠολωνία:

Εξτρακλάσα
Αλέξανδρος Κατράνης 14 συμ./1 ασίστ (Πιάστ Γκλίβιτσε): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Γιάννης Παπανικολάου 16 συμμετοχές (Ρακόφ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Δημήτρης Σταυρόπουλος 16 συμ./2 γκολ (Βάρτα Πόζναν): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Στράτος Σβάρνας 14 συμ./2 γκολ/3 ασίστ (Ρακόφ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος 13 συμ./1 ασίστ (Στσζέτσιν): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΣλοβακία:

Πολυδεύκης Βολανάκης 1 συμμετοχή (Μιχάλοβτσε): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Γιάννης Νιάρχος 15 συμ./4 γκολ (Ζλάτε Μόραφτσε): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Σπύρος Ρισβάνης 9 συμμετοχές (Ντουνάισκα Στρέντα): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Κυριάκος Σαββίδης 15 συμ./4 γκολ/1 ασίστ (Σπαρτάκ Τρνάβα): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΜολδαβία:

Νίκος Γιαννακόπουλος 14 συμμετοχές (Ζίμπρου Κισινάου): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Στέφανος Ευαγγέλου 4 συμμετοχές (Σερίφ Τιράσπολ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Νίκος Καρανίκας 6 συμμετοχές (Ζίμπρου Κισινάου): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Γιάννης-Φοίβος Μπότος 7 συμ./1 γκολ (Σερίφ Τιράσπολ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΦινλανδία:

Βεϊκαουσλίγκα
Σταύρος Ζαροκώστας 26συμ./7 γκολ/2 ασίστ (Χάκα): Η ομάδα του δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις μιας και το πρωτάθλημα ολοκληρώθηκε.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΛετονία:

Θάνος Πέτσος 21 συμμετοχές (Ρίγα): Έμεινε στον πάγκο.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΑλβανία:

Αλέξανδρος Κούρος 13 συμμετοχές (Τιούτα): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΕσθονία:

Γιάννης Τσιβελεκίδης 32 συμ./3 γκολ (Κάλιου): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΚατάρ:

Κώστας Μανωλάς 8 συμ./1 ασίστ (Αλ Σαρζά): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Παναγιώτης Ταχτσίδης 7 συμμετοχές (Κορφακάν): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Γιάννης Φετφατζίδης 6 συμ./1 γκολ/2 ασίστ (Αλ Σαρζά): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΗΠΑ:

MLS
Ταξιάρχης Φούντας 21 συμ./12 γκολ/3 ασίστ (D.C United): Η ομάδα του δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις μιας και το πρωτάθλημα έχει ολοκληρωθεί.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΙνδία:

Δημήτρης Διαμαντάκος 13 συμ./6 γκολ/3 ασίστ (Κεράλα Μπάστερς): Αγωνίστηκε για 83 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (4:0) από την Μουμπάι Σίτι.