Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού

Με άλλο ένα αγωνιστικό σαββατοκύριακο να έχει πλέον τελειώσει, το ertsports.gr σας παρουσιάζει τα πεπραγμένα των ποδοσφαιριστών από τη χώρα μας που αγωνίζονται σε ομάδες άλλων ευρωπαϊκών – και μη – χωρών.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΑγγλία:

Πρέμιερ Λιγκ
Κώστας Τσιμίκας 10 συμ./3 ασίστ* (Λίβερπουλ): Αγωνίστηκε για 5 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (3:1) επί της Σάουθάμπτον.

Τσάμπιονσιπ
Δημήτρης Γιαννούλης 5 συμμετοχές (Νόριτς): Αγωνίστηκε για 20 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2:1) από τη Μίντλεσμπρο.
Τζορτζ Μπάλντοκ 20 συμ./1 γκολ/1 ασίστ (Σέφιλντ Γιουνάιτεντ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (1:0) επί της Κάρντιφ. Ήταν ο μοναδικός σκόρερ (64′) του αγώνα, χαρίζοντας έτσι τη νίκη στην ομάδα του.
Δημήτρης Πέλκας 14 συμ./2 γκολ/1 ασίστ (Χαλ): Αγωνίστηκε για 59 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2:1) από τη Ρέντινγκ.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΙσπανία:

Λα Λίγκα 2
Χρήστος Αλμπάνης 9 συμ./2 ασίστ (Ανδόρρα): Εκτός αποστολής.
Νίκος Μιχελής 6 συμμετοχές (Μιραντές): Εκτός αποστολής.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΙταλία:

Serie A
Χρήστος Αλεξίου (Ίντερ): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Κεραμίτσης (Ρόμα): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Κυριακόπουλος 11 συμ./1 γκολ/1 ασίστ (Σασουόλο): Αγωνίστηκε για 25 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (3:0) από την Μπολόνια.
Χαράλαμπος Λυκογιάννης 12 συμ./1 γκολ (Μπολόνια): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (3:0) επί της Σασουόλο.
Δημήτρης Νικολάου 14 συμμετοχές (Σπέτσια): Αγωνίστηκε για 9 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2:1) επί της Βερόνα.
Αντώνης Σιατούνης (Μόντσα): Εκτός αποστολής.

Serie B
Βασίλης Ζαγαρίτης 4 συμμετοχές (Πάρμα): Έμεινε στον πάγκο.
Γιώργος Καραγιαννίδης (Βενέτσια): Εκτός αποστολής.
Χρήστος Κουρφαλίδης (Κάλιαρι): Έμεινε στον πάγκο.
Ηλίας Κουτσουπιάς 10 συμ./1 γκολ(Μπενεβέντο): Αγωνίστηκε για 7 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2:1) επί της Σπαλ.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΓερμανία:

Μπουντεσλίγκα
Θωμάς Καστανάρας 1 συμμετοχή (Στουτγκάρδη): Έμεινε στον πάγκο.
Βασίλης Λαμπρόπουλος 9 συμμετοχές (Μπόχουμ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (1:0) επί της Άουγκσμπουργκ.
Δημήτρης Λημνιός (Κολωνία): Είναι τραυματίας.
Κωνσταντίνος Μαυροπάνος 13 συμ./2 γκολ/1 ασίστ (Στουτγκάρδη): Εκτός αποστολής (τιμωρημένος)
Κωνσταντίνος Σταφυλίδης 8 συμ./2 ασίστ (Μπόχουμ): Αγωνίστηκε για 72 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (1:0) επί της Άουγκσμπουργκ. Ήταν ο δημιουργός του γκολ που έδωσε το “τρίποντο” στην ομάδα του, το οποίο σκόραρε ο Αντβί-Ατζέι (58′).

Μπουντεσλίγκα 2
Σεμπάστιαν Βασιλειάδης 13 συμ./1 ασίστ (Αρμίνια Μπίλεφελντ): Εκτός αποστολής.
Στέφανος Καπίνο 5 συμμετοχές (Αρμίνια Μπίλεφελντ): Εκτός αποστολής.
Χαράλαμπος Μακρίδης 16 συμ./2 γκολ/2 ασίστ (Ρέγκενσμπουργκ): Αγωνίστηκε για 76 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (5:4) από την Χάιντενχάιμ. Ήταν αυτός που μείωσε, προσωρινά, σε 3:2 για την ομάδα του (45’+1′)
Μανώλης Σάλιακας 17 συμ./1 γκολ/2 ασίστ (Σαν Πάουλι): Αγωνίστηκε για 84 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (4:4) με την Καρσλούη. Ήταν ο δημιουργός του γκολ (35′) με το οποίο ο Έγκεσταϊν μείωσε σε 3:2.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΓαλλία:

Λιγκ 1
Θεοχάρης Τσιγγάρας (Τουλούζ): Είναι τραυματίας.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΠορτογαλία:

Λίγκα Πορτουγκάλ
Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος 5 συμμετοχές (Σπόρτινγκ Λισαβόνας): Έμεινε στον πάγκο.
Οδυσσέας Βλαχοδήμος 13 συμμετοχές (Μπενφίκα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (3:1) επί της Ζιλ Βισέντε.
Ανδρέας Σάμαρης 6 συμ./1 ασίστ (Ρίο Άβε): Αγωνίστηκε για 13 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (1:0) επί της Αρούκα.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΟλλανδία:

Ερεντιβίζιε
Αβέντης Αβεντισιάν 1 συμμετοχή (Γκόου Άχεντ Ιγκλς): Εκτός αποστολής.
Τάσος Δουβίκας 12 συμ./6 γκολ (Ουτρέχτη): Είναι τραυματίας.
Λάζαρος Λάμπρου 10 συμ./2 γκολ/2 ασίστ (Εξέλσιορ): Αγωνίστηκε για 22 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (5:1) από την Φέγενορντ.
Βασίλης Μπάρκας 14 συμμετοχές (Ουτρέχτη): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (4:0) επί της Βόλενταμ.
Βαγγέλης Παυλίδης 6 συμ./3 γκολ/1 ασίστ (Αλκμάαρ): Αγωνίστηκε για 86 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (1:0) επί της Αϊντχόφεν. Πέτυχε το μοναδικό τέρμα της ομάδας του (18′) χαρίζοντάς της έτσι τη “τρίποντο”.
Δημήτρης Σιόβας 8 συμμετοχές (Φορτούνα Σιτάρντ): Είναι τραυματίας.
Βασίλης Σουρλής 2 συμμετοχές (Φορτούνα Σιτάρντ): Είναι τραυματίας.
Χρήστος Τζόλης 8 συμ./1γκολ (Τβέντε): Είναι τραυματίας.
Παντελής Χατζηδιάκος 14 συμ./4 ασίστ (Αλκμάαρ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (1:0) επί της Αϊντχόφεν.

Β’ Κατηγορία
Απόστολος Βέλλιος 13 συμ./2 γκολ/4 ασίστ (Τζβόλε): Αγωνίστηκε για 5 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (5:2) επί της Έιντχόφεν.
Κωνσταντίνος Λάμπρου 12 συμ./1 ασίστ (Βίλεμ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (1:1) με την Φένλο.
Βασίλης Παυλίδης 1 συμμετοχή (Αλκμάαρ Β’): Εκτός αποστολής.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΑυστρία:

Νίκος Βέργος 11 συμ./1 γκολ/1 ασίστ (Βόλφσμπεργκερ): Έμεινε στον πάγκο.
Κοσμάς Γκέζος 15 συμ./2 γκολ (Αούστρια Κλάγκενφουρτ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (1:0) από την Ρεντ Μπουλ Σάλτσμπουργκ.
Ευθύμης Κουλούρης 14 συμ./1 γκολ/1 ασίστ (Λασκ Λίντσερ): Αγωνίστηκε για 10 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Ραπίντ Βιέννης.

Λιγκα 2
Μελέτιος Μίσκοβιτς 15 συμ./1 ασίστ (Κάφενμπεργκ): Αγωνίστηκε για 81 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (3:1) από την Γκράτζερ.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΣκωτία:

Πρέμιερσιπ
Γιώργος Γιακουμάκης 13 συμ./6 γκολ/1 ασίστ (Σέλτικ): Αγωνίστηκε για 22 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2:1) επί της Ρος Κάουντι.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΣερβία:

Σούπερ Λίγκα
Νεμάνια Μιλόγιεβιτς 19 συμ./3 γκολ (Κολουμπάρα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2:0) από την Μλάντοστ.
Νίκος Μπαξεβάνος 6 συμμετοχές (Σπαρτάκ Σουμπότιτσα): Αγωνίστηκε για 45 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2:0) από την Βοζντοβάτς.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΒέλγιο:

Τσάλεντζερ Λιγκ
Απόστολος Κωνσταντόπουλος 4 συμμετοχές (Μπέερσχοτ): Αγωνίστηκε για 88 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (3:0) επί της Βίρτον.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΕλβετία:

Σούπερλιγκ
Αλεξάντερ Σαφαρίκας (Σιόν): Εκτός αποστολής.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΤσεχία:

Α’ Κατηγορία
Μάριος Πουρζιτίδης 11 συμμετοχές (Σλόβαν Λίμπερετς): Έμεινε στον πάγκο.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΔανία:

Σουπερλίγκα
Κάρλος Ζέκα 6 συμμετοχές (Κοπεγχάγη): Είναι τραυματίας.

Δημήτρης Εμμανουηλίδης 16 συμ./8 γκολ/2 ασίστ (Βέιλε): Εκτός αποστολής (τιμωρημένος)

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΤουρκία:

Σούπερ Λιγκ
Δημήτρης Γούτας 12 συμ./1 ασίστ (Σίβασπορ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (2:2) με την Ουμρανιγιεσπόρ.
Στέλιος Κίτσιου 12 συμ./1 ασίστ (Γκαζιαντέπ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (3:3) με την Καραγκουμρούκ.
Δημήτρης Κολοβέτσιος 13 συμμετοχές (Καϊσέρισπορ): Αγωνίστηκε για 77 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2:1) από την Κόνιασπορ.
Τάσος Μπακασέτας 11 συμ./4 γκολ/3 ασίστ (Τραμπζονσπόρ): Εκτός αποστολής (τιμωρημένος)
Μανώλης Σιώπης 10 συμμετοχές (Τραμπζονσπόρ): Αγωνίστηκε για 14 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (1:1) με την Ανκαραγκουτσού.
Χάρης Χαρίσης 8 συμμετοχές (Σίβασπορ): Έμεινε στον πάγκο.
Τάσος Χατζηγιοβάνης 10 συμ./1 γκολ (Ανκαραγκούτσου): Αγωνίστηκε για 24 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1:1) με την Τραμπζονσπόρ.

Ιωάννης Γκέλιος 12 συμμετοχές (Μπαντίρμασπορ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2:1) επί της Μανίσα.
Γιώργος Κουτρουμπής 12 συμμετοχές (Μπαντίρμασπορ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2:1) επί της Μανίσα.
Δημήτρης Μάνος 5 συμμετοχές (Μπαντίρμασπορ): Εκτός αποστολής.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΚύπρος:

Τάσος Δώνης 8 συμ./2 γκολ (ΑΠΟΕΛ): Αγωνίστηκε για 82 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (1:0) επί της Δόξας Κακωτοπιάς.
Νίκος Καλτσάς 6 συμμετοχές (Καρμιώτισσα): Έμεινε στον πάγκο.
Χάρης Μαυρίας 7 συμμετοχές (Απόλλων Λεμεσού): Αγωνίστηκε για 68′ λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2:0) επί του Ακρίτα Χλώρακα.
Δημήτρης Πινακάς 4 συμ./1 γκολ (Απόλλων Λεμεσού): Εκτός αποστολής.
Μανώλης Τζανακάκης 3 συμμετοχές (Καρμιώτισσα): Έμεινε στον πάγκο.
Απόστολος Τσιλιγγίρης (ΑΠΟΕΛ): Έμεινε στον πάγκο.
Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος 8 συμμετοχές (Ανόρθωση): Αγωνίστηκε για 22 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (1:0) από την Πάφο.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΡουμανία:

Λιγκα 1
Κυριάκος Παπαδόπουλος 9 συμμετοχές (Ουνιβερσιτάτεα Κραϊόβα): Εκτός αποστολής.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΟυγγαρία:

Αλέξανδρος Κυζιρίδης 9 συμμετοχές (Ντεμπρετσένι): Αγωνίστηκε για 12 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2:1) από την Ακαδημία Πούσκας.
Γιώργος Νεοφυτίδης 9 συμ./1 γκολ (Ντεμπρετσένι): Αγωνίστηκε για 6 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2:1) από την Ακαδημία Πούσκας.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΠολωνία:

Εξτρακλάσα
Αλέξανδρος Κατράνης 14 συμ./1 ασίστ (Πιάστ Γκλίβιτσε): Εκτός αποστολής.
Γιάννης Παπανικολάου 16 συμμετοχές (Ρακόφ): Αγωνίστηκε για 70 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2:1) επί της Ζαγκλέμπιε.
Δημήτρης Σταυρόπουλος 16 συμ./2 γκολ (Βάρτα Πόζναν): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (1:1) επί της Σταλ Μιέλεκ.
Στράτος Σβάρνας 14 συμ./2 γκολ/3 ασίστ (Ρακόφ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2:1) επί της Ζαγκλέμπιε. Σκόραρε το δεύτερο γκολ της ομάδας του (28′).
Κωνσταντίνος Τριανταφυλλόπουλος 13 συμ./1 ασίστ (Στσζέτσιν): Έμεινε στον πάγκο.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΣλοβακία:

Πολυδεύκης Βολανάκης 1 συμμετοχή (Μιχάλοβτσε): Εκτός αποστολής.
Ιωάννης Νιάρχος 15 συμ./4 γκολ (Ζλάτε Μόραφτσε): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (4:4) με την Μπάνσκα Μπίστριτσα. Σκόραρε το τρίτο τέρμα της ομάδας του (78′) στον δρόμο προς την ανατροπή από το 4:1.
Σπύρος Ρισβάνης 9 συμμετοχές (Ντουνάισκα Στρέντα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (4:0) επί της Τρέντσιν.
Κυριάκος Σαββίδης 15 συμ./4 γκολ/1 ασίστ (Σπαρτάκ Τρνάβα): Εκτός αποστολής (τιμωρημένος).

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΜολδαβία:

Νίκος Γιαννακόπουλος 14 συμμετοχές (Ζίμπρου Κισινάου): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (1:0) επί της Σφιντούλ Γκεόργκε.
Στέφανος Ευαγγέλου 4 συμμετοχές (Σερίφ Τιράσπολ): Εκτός αποστολής.
Νίκος Καρανίκας 6 συμμετοχές (Ζίμπρου Κισινάου): Εκτός αποστολής.
Γιάννης-Φοίβος Μπότος 7 συμ./1 γκολ (Σερίφ Τιράσπολ): Αγωνίστηκε για 37 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2:0) επί της Μιλσάμι.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΦινλανδία:

Βεϊκαουσλίγκα
Σταύρος Ζαροκώστας 26συμ./7 γκολ/2 ασίστ (Χάκα): Η ομάδα του δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις μιας και το πρωτάθλημα ολοκληρώθηκε.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΛετονία:

Θάνος Πέτσος 21 συμμετοχές (Ρίγα): Έμεινε στον πάγκο.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΑλβανία:

Αλέξανδρος Κούρος 9 συμμετοχές (Τιούτα): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (14/11, 14:00), εντός έδρας, κόντρα στην Ερτζένι.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΕσθονία:

Γιάννης Τσιβελεκίδης 32 συμ./3 γκολ (Κάλιου): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (3:0) επί της Ταλίνα Κάλεφ.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΚατάρ:

Κώστας Μανωλάς 7 συμ./1 ασίστ (Αλ Σαρζά): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (2:2) με την Αλ Αΐν.
Παναγιώτης Ταχτσίδης 7 συμμετοχές (Κορφακάν): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (4:3) επί της Αλ Νταφρά.
Γιάννης Φετφατζίδης 6 συμ./1 γκολ/2 ασίστ (Αλ Σαρζά): Εκτός αποστολής.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΗΠΑ:

MLS
Ταξιάρχης Φούντας 21 συμ./12 γκολ/3 ασίστ (D.C United): Η ομάδα του δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις μιας και το πρωτάθλημα έχει ολοκληρωθεί.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΙνδία:

Δημήτρης Διαμαντάκος 6 συμ./2 γκολ/1 ασίστ (Κεράλα Μπάστερς): Αγωνίστηκε για 70 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (3:1) επί της Γκόα. Σκόραρε το δεύτερο γκολ της ομάδας του (45’+1′), ενώ επίσης δημιούργησε το τρίτο (52′).