Με άλλο ένα αγωνιστικό σαββατοκύριακο να έχει πλέον τελειώσει, το ertsports.gr σας παρουσιάζει τα πεπραγμένα των ποδοσφαιριστών από τη χώρα μας που αγωνίζονται σε ομάδες άλλων ευρωπαϊκών – και μη – χωρών.

Πρέμιερ Λιγκ
Κώστας Τσιμίκας 9 συμ./3 ασίστ* (Λίβερπουλ): Έμεινε στον πάγκο.

Τσάμπιονσιπ
Δημήτρης Γιαννούλης 4 συμμετοχές (Νόριτς): Έμεινε στον πάγκο.
Τζορτζ Μπάλντοκ 18 συμ./1 ασίστ (Σέφιλντ Γιουνάιτεντ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (5-2) επί της Μπέρνλι.
Δημήτρης Πέλκας 12 συμ./1 γκολ/1 ασίστ (Χαλ): Αγωνίστηκε για 52 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με τη Μίλγουολ.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΙσπανία:

Λα Λίγκα 2
Χρήστος Αλμπάνης 9 συμ./2 ασίστ (Ανδόρρα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (1-0) από την Σανταντέρ.
Νίκος Μιχελής 6 συμμετοχές (Μιραντές): Εκτός αποστολής.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΙταλία:

Serie A
Χρήστος Αλεξίου (Ίντερ): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Κεραμίτσης (Ρόμα): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Κυριακόπουλος 9 συμ./1 γκολ/1 ασίστ (Σασουόλο): Αγωνίστηκε για 30 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Έμπολι.
Χαράλαμπος Λυκογιάννης 10 συμμετοχές (Μπολόνια): Αγωνίστηκε για 45 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Τορίνο.
Δημήτρης Νικολάου 12 συμμετοχές (Σπέτσια): Εκτός αποστολής (τιμωρημένος)
Αντώνης Σιατούνης (Μόντσα): Εκτός αποστολής.

Serie B
Βασίλης Ζαγαρίτης 4 συμμετοχές (Πάρμα): Αγωνίστηκε για 16 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Παλέρμο.
Γιώργος Καραγιαννίδης (Βενέτσια): Εκτός αποστολής.
Χρήστος Κουρφαλίδης (Κάλιαρι): Έμεινε στον πάγκο.
Ηλίας Κουτσουπιάς 9 συμ./1 γκολ(Μπενεβέντο): Αγωνίστηκε για 28 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Μπάρι.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΓερμανία:

Μπουντεσλίγκα
Θωμάς Καστανάρας 1 συμμετοχή (Στουτγκάρδη): Έμεινε στον πάγκο.
Βασίλης Λαμπρόπουλος 7 συμμετοχές (Μπόχουμ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (3-0) από την Μπορούσια Ντόρτμουντ.
Δημήτρης Λημνιός (Κολωνία): Είναι τραυματίας.
Κωνσταντίνος Μαυροπάνος 12 συμ./1 γκολ/1 ασίστ (Στουτγκάρδη): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (3-1) από την Μπορούσια Γκλάντμπαχ.
Κωνσταντίνος Σταφυλίδης 6 συμ./1 ασίστ (Μπόχουμ): Αγωνίστηκε για 77 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (3-0) από την Μπορούσια Ντόρτμουντ.

Μπουντεσλίγκα 2
Σεμπάστιαν Βασιλειάδης 12 συμ./1 ασίστ (Αρμίνια Μπίλεφελντ): Έμεινε στον πάγκο.
Στέφανος Καπίνο 5 συμμετοχές (Αρμίνια Μπίλεφελντ): Εκτός αποστολής.
Χαράλαμπος Μακρίδης 14 συμ./2 ασίστ (Ρέγκενσμπουργκ): Αγωνίστηκε για 75 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (3-1) από το Αμβούργο.
Μανώλης Σάλιακας 15 συμ./1 γκολ/1 ασίστ (Σαν Πάουλι): Αγωνίστηκε για 69 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (1-0) από τη Φορτούνα Ντίσελντορφ.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΓαλλία:

Λιγκ 1
Θεοχάρης Τσιγγάρας (Τουλούζ): Είναι τραυματίας.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΠορτογαλία:

Λίγκα Πορτουγκάλ
Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος 5 συμμετοχές (Σπόρτινγκ Λισαβόνας): Αγωνίστηκε για 27 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (3-0) επί της Βιτόρια Γκιμαράες.
Οδυσσέας Βλαχοδήμος 12 συμμετοχές (Μπενφίκα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (5-1) επί της Εστορίλ.
Ανδρέας Σάμαρης 5 συμ./1 ασίστ (Ρίο Άβε): Εκτός αποστολής.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΟλλανδία:

Ερεντιβίζιε
Αβέντης Αβεντισιάν 1 συμμετοχή (Γκόου Άχεντ Ιγκλς): Εκτός αποστολής.
Τάσος Δουβίκας 12 συμ./6 γκολ (Ουτρέχτη): Αγωνίστηκε για 67 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Γκρόνινγκεν.
Λάζαρος Λάμπρου 9 συμ./2 γκολ/2 ασίστ (Εξέλσιορ): Αγωνίστηκε για 60 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (1-0) από την Χέρενφεν.
Βασίλης Μπάρκας 13 συμμετοχές (Ουτρέχτη): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Γκρόνινγκεν.
Βαγγέλης Παυλίδης 5 συμ./2 γκολ/1 ασίστ (Αλκμάαρ): Αγωνίστηκε για 37 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (3-1) από την Βάλβαϊκ.
Δημήτρης Σιόβας 8 συμμετοχές (Φορτούνα Σιτάρντ): Εκτός αποστολής.
Βασίλης Σουρλής 2 συμμετοχές (Φορτούνα Σιτάρντ): Έμεινε στον πάγκο.
Χρήστος Τζόλης 8 συμ./1γκολ (Τβέντε): Είναι τραυματίας.
Παντελής Χατζηδιάκος 13 συμ./4 ασίστ (Αλκμάαρ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (3-1) από την Βάλβαϊκ.

Β’ Κατηγορία
Απόστολος Βέλλιος 12 συμ./2 γκολ/4 ασίστ (Τζβόλε): Έμεινε στον πάγκο.
Κωνσταντίνος Λάμπρου 11 συμμετοχές (Βίλεμ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2-1) από την Χέρακλες.
Βασίλης Παυλίδης 1 συμμετοχή (Αλκμάαρ Β’): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (21:00), εντός έδρας, κόντρα στη Ρόντα.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΑυστρία:

Νίκος Βέργος 11 συμ./1γκολ/1 ασίστ (Βόλφσμπεργκερ): Έμεινε στον πάγκο.
Κοσμάς Γκέζος 14 συμ./2 γκολ (Αούστρια Κλάγκενφουρτ): Αγωνίστηκε για 86 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Ριντ.
Ευθύμης Κουλούρης 14 συμ./1 γκολ/1 ασίστ (Λασκ Λίντσερ): Αγωνίστηκε για 10 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Ραπίντ Βιέννης.

Λιγκα 2
Μελέτιος Μίσκοβιτς 14 συμ./1 ασίστ (Κάφενμπεργκ): Εκτός αποστολής.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΣκωτία:

Πρέμιερσιπ
Γιώργος Γιακουμάκης 11 συμ./6 γκολ/1 ασίστ (Σέλτικ): Αγωνίστηκε για 64 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (4-2) επί της Νταντί Γιουνάιτεντ. Ήταν ο δημιουργός του δεύτερου γκολ της ομάδας του (34′), το οποίο πέτυχε ο Χακσαμπάνοβιτς.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΣερβία:

Σούπερ Λίγκα
Νεμάνια Μιλόγιεβιτς 18 συμ./3 γκολ (Κολουμπάρα): Αγωνίστηκε για 89 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Ραντνίτσκι Νις.
Νίκος Μπαξεβάνος 5 συμμετοχές (Σπαρτάκ Σουμπότιτσα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Βοϊβοντίνα.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΒέλγιο:

Τσάλεντζερ Λιγκ
Απόστολος Κωνσταντόπουλος 3 συμμετοχές (Μπέερσχοτ): Αγωνίστηκε για 87 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (3-1) επί της Λόμελ.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΕλβετία:

Σούπερλιγκ
Αλεξάντερ Σαφαρίκας (Σιόν): Εκτός αποστολής.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΤσεχία:

Α’ Κατηγορία
Μάριος Πουρζιτίδης 11 συμμετοχές (Σλόβαν Λίμπερετς): Αγωνίστηκε για 28 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-0) επί της Χράντεκ Κράλοβε.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΔανία:

Σουπερλίγκα
Κάρλος Ζέκα 6 συμμετοχές (Κοπεγχάγη): Είναι τραυματίας.

Δημήτρης Εμμανουηλίδης 16 συμ./8 γκολ/2 ασίστ (Βέιλε): Αγωνίστηκε για 74 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (3-2) από την Χίλεροντ. Πέτυχε το πρώτο γκολ της ομάδας του (20′), ωστόσο, στο 74′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΤουρκία:

Σούπερ Λιγκ
Δημήτρης Γούτας 10 συμ./1 ασίστ (Σίβασπορ): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (19:00), εκτός έδρας, κόντρα στην Φενερμπαχτσέ.
Στέλιος Κίτσιου 11 συμ./1 ασίστ (Γκαζιαντέπ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2-1) από την Καϊσέρισπορ
Δημήτρης Κολοβέτσιος 12 συμμετοχές (Καϊσέρισπορ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2-1) επί της Γκαζιαντέπ.
Τάσος Μπακασέτας 11 συμ./4 γκολ/3 ασίστ (Τραμπζονσπόρ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Κόνιασπορ. Σκόραρε το πρώτο γκολ της ομάδας του (14′).
Μανώλης Σιώπης 9 συμμετοχές (Τραμπζονσπόρ): Έμεινε στον πάγκο.
Χάρης Χαρίσης 9 συμμετοχές (Σίβασπορ): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (19:00), εκτός έδρας, κόντρα στην Φενερμπαχτσέ.
Τάσος Χατζηγιοβάνης 9 συμ./1 γκολ (Ανκαραγκούτσου): Αγωνίστηκε για 9 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Κασίμπασα. Τρία λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο (84′), πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Ιωάννης Γκέλιος 11 συμμετοχές (Μπαντίρμασπορ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Αλτάι.
Γιώργος Κουτρουμπής 11 συμμετοχές (Μπαντίρμασπορ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Αλτάι.
Δημήτρης Μάνος 5 συμμετοχές (Μπαντίρμασπορ): Έμεινε στον πάγκο.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΚύπρος:

Τάσος Δώνης 7 συμ./2 γκολ (ΑΠΟΕΛ): Αγωνίστηκε για 70 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-0) επί της Ένωσις Νέων Παραλιμνίου. Πέτυχε το πρώτο γκολ της ομάδας του (4′).
Νίκος Καλτσάς 5 συμμετοχές (Καρμιώτισσα): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (20:00), εντός έδρας, κόντρα στον Απόλλωνα Λεμεσού.
Χάρης Μαυρίας 5 συμμετοχές (Απόλλων Λεμεσού): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (20:00), εντός έδρας, κόντρα στην Καρμιώτισσα.
Δημήτρης Πινακάς 4 συμ./1 γκολ (Απόλλων Λεμεσού): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (20:00), εντός έδρας, κόντρα στην Καρμιώτισσα.
Μανώλης Τζανακάκης 3 συμμετοχές (Καρμιώτισσα): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (20:00), εντός έδρας, κόντρα στον Απόλλωνα Λεμεσού.
Απόστολος Τσιλιγγίρης (ΑΠΟΕΛ): Έμεινε στον πάγκο.
Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος 7 συμμετοχές (Ανόρθωση): Αγωνίστηκε για 3 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Νέας Σαλαμίνας.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΡουμανία:

Λιγκα 1
Κυριάκος Παπαδόπουλος 9 συμμετοχές (Ουνιβερσιτάτεα Κραϊόβα): Εκτός αποστολής.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΟυγγαρία:

Αλέξανδρος Κυζιρίδης 7 συμμετοχές (Ντεμπρετσένι): Έμεινε στον πάγκο.
Γιώργος Νεοφυτίδης 8 συμ./1 γκολ (Ντεμπρετσένι): Εκτός αποστολής.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΠολωνία:

Εξτρακλάσα
Αλέξανδρος Κατράνης 14 συμ./1 ασίστ (Πιάστ Γκλίβιτσε): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2-0) από την Βάρτα Πόζναν.
Γιάννης Παπανικολάου 15 συμμετοχές (Ρακόφ): Αγωνίστηκε για 76 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (7-1) επί της Πλοκ.
Δημήτρης Σταυρόπουλος 15 συμ./2 γκολ (Βάρτα Πόζναν): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2-0) επί της Πιάστ Γκλίβιτσε. Σκόραρε το δεύτερο γκολ της ομάδας του (80′)
Στράτος Σβάρνας 13 συμ./1 γκολ/3 ασίστ (Ρακόφ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (7-1) επί της Πλοκ.
Κωνσταντίνος Τριανταφυλλόπουλος 12 συμ./1 ασίστ (Στσζέτσιν): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (4-1) από την Γκόρνικ.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΣλοβακία:

Πολυδεύκης Βολανάκης 1 συμμετοχή (Μιχάλοβτσε): Εκτός αποστολής.
Ιωάννης Νιάρχος 14 συμ./3 γκολ (Ζλάτε Μόραφτσε): Η ομάδα του δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Σπύρος Ρισβάνης 8 συμμετοχές (Ντουνάισκα Στρέντα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (3-1) επί της Σπαρτάκ Τρβνάβα.
Κυριάκος Σαββίδης 15 συμ./4 γκολ/1 ασίστ (Σπαρτάκ Τρνάβα): Αγωνίστηκε για 75 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Ντουνάισκα Στρέντα. Στο 76′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΜολδαβία:

Νίκος Γιαννακόπουλος 13 συμμετοχές (Ζίμπρου Κισινάου): Η ομάδα του δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Στέφανος Ευαγγέλου 4 συμμετοχές (Σερίφ Τιράσπολ): Η ομάδα του δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Νίκος Καρανίκας 6 συμμετοχές (Ζίμπρου Κισινάου): Η ομάδα του δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Γιάννης-Φοίβος Μπότος 6 συμ./1 γκολ (Σερίφ Τιράσπολ): Η ομάδα του δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΦινλανδία:

Βεϊκαουσλίγκα
Σταύρος Ζαροκώστας 26συμ./7 γκολ/2 ασίστ (Χάκα): Η ομάδα του δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις μιας και το πρωτάθλημα ολοκληρώθηκε.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΛετονία:

Θάνος Πέτσος 21 συμμετοχές (Ρίγα): Εκτός αποστολής.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΑλβανία:

Αλέξανδρος Κούρος 8 συμμετοχές (Τιούτα): Η ομάδα του δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΕσθονία:

Γιάννης Τσιβελεκίδης 31 συμ./3 γκολ (Κάλιου): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Πάιντε.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΚατάρ:

Κώστας Μανωλάς 6 συμ./1 ασίστ (Αλ Σαρζά): Αγωνίστηκε για 82 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (1-0) επί της Αλ Νταφρά.
Παναγιώτης Ταχτσίδης 6 συμμετοχές (Κορφακάν): Αγωνίστηκε για 68 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2-1) από την Αλ-Αΐν.
Γιάννης Φετφατζίδης 6 συμ./1 γκολ/2 ασίστ (Αλ Σαρζά): Εκτός αποστολής.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΗΠΑ:

MLS
Ταξιάρχης Φούντας 21 συμ./12 γκολ/3 ασίστ (D.C United): Η ομάδα του δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις μιας και το πρωτάθλημα έχει ολοκληρωθεί.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΙνδία:

Δημήτρης Διαμαντάκος 5 συμ./1 γκολ (Κεράλα Μπάστερς): Αγωνίστηκε για 64 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (3-0) επί της Νορθ Ιστ Γιουνάιτεντ. Σκόραρε το πρώτο γκολ της ομάδας του (56′).

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΧόνγκ Κονγκ:

Μιχάλης Μανιάς 3 συμ./2 γκολ (Κίτσε): Αγωνίστηκε για 10 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2-0) επί των Χονγκ Κονγκ Ρέιντζερς. Σκόραρε το δεύτερο γκολ της ομάδας του (90’+2′)