“Χτίζει” το σερί της η Βαλένθια

Οι “νυχτερίδες” επικράτησαν της Βιλερμπάν με 78-55, φτάνοντας το θετικό ρεκόρ στη φετινή Euroleague με σκορ 7-6 και τους Γάλλους να μένουν για πέμπτη συνεχόμενη αγωνιστική χωρίς νίκη.

Στη Λυών η Βιλερμπάν φιλοξένησε τη Βαλένθια στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Euroleague, με τους Γάλλους να στοχεύουν σε μια νίκη μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες στην διοργάνωση. Με την έναρξη της αναμέτρησης οι Ισπανοί μπήκαν πολύ δυνατά επιβάλλοντας τον ρυθμό τους απέναντι στη γαλλική ομάδα με σκορ 14-11 στα πρώτα πέντε λεπτά. Οι παίκτες του Τζιανμάρκο Ποτσέκο έκαναν ένα σερί 7-0, φτάνοντας το σκορ στο 23-18 για τη πρώτη περίοδο, με τις “νυχτερίδες” να ψάχνουν πόντους για να κάνουν την ανατροπή. Στην δεύτερη οι Ισπανοί ήταν πίσω για περίπου επτά λεπτά, με τους Ντέιβις και Οτζελέγιε να μπαίνουν στην εξίσωση και τον Μουμπρού να βλέπει τους παίκτες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με προβάδισμα στο ημίχρονο με 35-33. Ο Ιταλός τεχνικός διαχειριζόταν καλά την αναμέτρηση, απέναντι σε μια ομάδα που παίζει γρήγορα στο ανοιχτό γήπεδο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Βαλένθια έτρεχε στο ανοιχτό γήπεδο, με τους Γάλλους να υστερούν στο τρανζίσιον και τα σουτ από την περιφέρεια να είναι αυτά που έκριναν το προβάδισμα. Με το σερί της να φτάνει έως και το 12-0 για την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, οι παίκτες της Βιλερμπάν από το -2 της δεύτερης περιόδου βρέθηκαν στο -12, με τους Ισπανούς να χτίζουν πάνω σε αυτό. Στην τελευταία περίοδο έγινε συντήρηση από το σύνολο του Μουμπρού, με τη διαφορά να ανεβαίνει σε υψηλά επίπεδα με τη μέγιστη τιμή της να είναι και το +17. Το τελικό 78-55 διαμορφώθηκε μετά από τρομερή προσπάθεια των γηπεδούχων να φτάσουν σε μονοψήφια επίπεδα την διαφορά, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν κανένα σενάριο ανατροπής, φτάνοντας στις επτά νίκες, με τους Γάλλους να μένουν στις δυο.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 33-35, 41-53, 55-78

Βιλερμπάν (Ποτσέκο): Σκοτ (7 ριμπάουντ) , Λι 7 (0/5 τρίποντα, 7 ασίστ) , Καχούντι 4 (0/4 τρίποντα), Λοβέρν 13 (2/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 λάθη), Καμπαρό 12 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 λάθη) , Τζάκσον , Ντε Κολό 9 (1/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 λάθη) , Εγκμπούνου 2 , Φαλ 4 (7 ριμπάουντ) , Λάιτι 4

Βαλένθια (Μουμπρού): Χάρπερ 6 (1/6 τρίποντα), Κλαβέρ , Πουέρτο 8 (2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ρόιβερς 5 (1) , Πραντίγια, Τζόουνς 14 (4/8 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 λάθη) , Ίνγκλις 7 (8 ριμπάουντ) , Γόβιτς 2 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη) , Τουρέ 7 (5 ριμπάουντ), Ρόμπερτσον 5 (1) , Ντέιβις 8 , Οτζελέγε 16 (6/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ)